1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Yaratıcı Olmak ya da Olmamak


0

HERKES DAHA YARATICI OLMAK İSTER

Çünkü yaratıcı düşünebilmek, yeni bir fikir ortaya koyabilmek, günümüzde en değerli özelliklerden biri…

Bu sadece başarılı inovasyonlar için değil, yaşamın her alanında kolaylaştırıcı bir etkisi olduğu için gereklidir.

“Yaratıcılık geliştirilebilen bir güçtür” der Thomas Gordon. İnovatif düşünen, yaratıcı kişilerin en önemli özelliği güçlü bağlantılar kurabilmeleridir. Birbirinden çok uzak, alakasız duruyor gibi görünen nesneler, kavramlar ve olgular arasında bağlantı kurmak, anlamlı başka birleşimin oluşmasına neden olur. Bağlantı kurmak, yeni fikirlere kapı aralanmasını sağlar.
Zihnimiz, bağlantı kurmada inanılmaz derecede başarılıdır. İki ilgisiz şey arasında bağlantı kurmada ortaya anlamlı bir şey çıkarırken hayal gücümüz oluşan boşlukları doldurur. Bunun sonucu olan yeni fikirleri bu gün kullandığımız pek çok şeyde görebiliriz.
Biyomimikrinin de yani doğadan esinlenerek yapılan tasarımların, bilgi ile problem arasında bağlantı kurulması sonucunda ortaya çıktığını görüyoruz. Ağaçkakanlar hakkındaki bilinenler ile matkap arasında bağlantı kurulması, darbe emicili daha güçlü bir matkap üretilmesine neden oldu. Lotus çiçeğinin kendini temizleme özelliğini bilen, kendi ürünü ile lotus arasında bağlantı kuran bir boya firması, beş yıl boyunca kirlenmeyen boyayı üretip satışa başladı. Uçma hayali kuran insanlık, kuşlar hakkındaki bildikleriyle basit makineler arasında bağlantı kurarak bugünkü uçakların ilk halini üretti. Bir firmanın soğuk içecek ile çay arasında aynı bağlantıyı kurarak soğuk çay üretmesi ve içecek sektöründe ilk sıralara yerleşmesi de sayısız örneklerden sadece birkaçıdır.

DÜŞÜN

Bilgiyi transfer ederek bambaşka bir alanda kullanabilme becerisinin günümüze kadar insanlığa çok şey kattığı bir gerçek. Bağlantılı düşünmek o kadar güçlü ki pek çok problem çözümünde veya yeni ürünlerin tasarlanmasında oldukça etkili.

Öğrendiklerini bambaşka yerlerde uygulayabilme cesareti ve esnekliği olan her insan, daha yaratıcı düşünebilir.

Peki ya sen;

Bildiklerini kullanarak yeni şeyler üretebilen, daha yaratıcı birine dönüşmek istemez misin?

Fen bilimlerinde elektrik konusunda ya da matematikte açılar konusunda öğrendiklerin, o alanda mı sınırlı kaldı yoksa bilgini bambaşka bir yerde kullanabildin mi?

Hayran olduğun buluşları, tasarımları yapan kişilerle arandaki fark ne kadar, hiç düşündün mü?

Belki düşündüğünden daha azdır.
Biliyorsun yaratıcı düşünme bir kas gibidir ve çalıştırılınca güçlenir. Sen de bağlantı kurma alıştırmaları yaparak bu konuda hızlanabilirsin.

ALIŞTIRMA YAP

Yıllar önce bir köşe yazısında okumuştum. Ağaç ve balık arasındaki en yakın bağlantının ne olduğunu soruyordu.

Sahi, nedir?

Ağaç ve balık arasında bir bağlantı kurmak gerekseydi..

Bulabileceğin en yakın bağlantı ne olurdu

Düşün.

Neler bulabildiğine bak. Bulduklarının hepsini sev. Çünkü bu sorunun tek bir doğru yanıtı yok.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.