1. Anasayfa
  2. Makaleler

Yaşamın A, B, C, D’si Yok!

Yaşamın A, B, C, D’si Yok!
0

Sevgili Anne ve Babalar,

Yaşamın a, b, c, d’si vardır. Bunlar aslında yaşamda seçmek ve yürümek zorunda olduğumuz yıllardır. Seçimlerimiz bizi varacağımız noktalara götürür ya da bizler seçimlerimizin kurbanları oluruz. Yaşamda yürünecek ve seçilecek çok seçenek vardır. Önemli olan girdiğin veya seçtiğin yolda Mutlu olmasını bilmektir. Bunu başardığımızda yaşam tüm ışıltıları ile girdiğimiz yolda bizlere MERHABA der tüm yürekli ve gür sesiyle.

Yaşamda seçenekler çoktur. Yürünecek çok sayıda yol, varılacak sonsuz hedef vardır. Mutluluk hem çok zor, hem bir o kadar kolaydır. Başarı ve mutluluk çoğunlukla içini bizim doldurduğumuz kavramlardır. Bu kavramlardan ne umduğumuza, ne beklediğimize bağlıdır.

Yaşamın ucu açıktır. Mutluluklar ucu açık yaşanır. Onun için yaşamı dört şıkka sığdırmaya çalışmak, mutluluğu sadece bu dört seçenek arasında aramak doğru değildir.

Geleceğimiz olan çocuklarımızı ucu açık yaşama ve uçsuz bucaksız mutululuklara hazırlamamız gerekir. Onların sınav köleleri ve dört seçenek arasına sıkışmış yaşam tutsakları yapmamalıyız.

Unutmayın onlar bizim çocuklarımız. Yürekleri var, sevgileri var, umutları var, ışıltıları var… Her çocuğun umudu, aydınlığı, ışıltısı ayrı zenginliktedir ve özeldir. Onların yüreklerini, duygularını, umutlarını, sevgilerini genelleştirmek insanlık suçudur.

Onları özel oldukları ve daha da önemlisi bizim çocuklarımız oldukları için delice sevmeliyiz.

Doç. Dr. Ahmet Erol
(ÇOCUĞUNUZ OKURKEN SİZİ NELER BEKLER?, Epsilon Yayınları, Ekim 2016)

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.