Yaz Döneminde İngilizce Dilini Basit Yöntemlerle Geliştirmek
0

Bu yazımda sizlere yaz döneminde İngilizce öğrenimine dair sadece ipuçlarından bahsetmek istiyorum. Bir dil öğreniminde en önemli programı dili öğrenen kişinin verimli yapacağını belirtmek isterim. Öncelikle İngilizce öğrenmek, artık sosyal hayatımız için önem arz etmektedir. İngilizce öğrenme sürecinin etkin kılınabilmesi için uygulanan yabancı dil eğitim tekniklerinin, modern eğitim metotlarının ilerisinde, günümüz ihtiyaçlarına göre planlanmış olması ve nihayetinde istenilen sonuca ulaşmada yeterli kalınması en önemli faktör olacaktır.

1 | Eğitim Her Yerde

Yaz döneminde hem bireysel hem de birçok etkinlik faaliyetlerinde yer alarak İngilizce öğreniminin yer ve zamanını belirleyebilirsiniz. İngilizceyi öğrenmek, o dilde yetkin hale gelmek belli bir süreci tamamlamayı istemektedir. Lakin yaz döneminde kısa bir zamanın varsa, öğrenmek istediğin İngilizce dilinin işine yarayan kısmına odaklanabilirsiniz. Bu şekilde basit düzeyde de olsa insanlarla İngilizce konuşarak anlaşabilir, yaz döneminde çeşitli faaliyetlerle iletişimi güçlü kılabilirsiniz.

Genel anlamda boş vaktin bol olduğu bu yaz döneminde İngilizceyi geliştirmek pratik hale gelmektedir. Bu konuda ise dilini geliştirmek isteyenler için bazı önerileri ilk başta bireysel çalışma faaliyetleri için belirteceğim;

1-) İngilizceyi geliştirmek için belki de en faydalı yöntemlerden bir diğeri ise kelimeleri not etmektir. Ancak sadece kelime not etmek dil gelişimi sağlamayacaktır.

2-) Hem güvenilir hem de ücretsiz yer bir yazılım ve dil öğrenme platformu olan, Millî Eğitim Bakanlığınca her yaş ve seviyedeki kullanıcıların İngilizce öğrenme süreçlerini eğlenceli bir şekilde kolaylaştırmak için seçkin dil uzmanları tarafından tasarlanan “Diyalekt” https://diyalekt.eba.gov.tr/  adlı İngilizce dijital eğitim platformu yer almaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen dil öğrenme platformu Diyalekt, her yaş ve seviyeden kullanıcıya İngilizceyi eğlenceli bir şekilde öğrenme fırsatı sunuyor. Hem bireysel çalışma hem de etkinlikler için bu uygulamadan yararlanmanız dil öğrenme açısından çok etkin bir destek sağlayacaktır.

3-) Ayrıca kelime konusunda İngilizcemizi geliştirmek için bu kelimeleri günlük yaşamınızda kullanmamız gerekmektedir. İlk olarak günlük kullandığınız cihaz ya da eşyaların üzerine İngilizce adlarını yazarak başlayabilirsiniz. Buna ek olarak not ettiğiniz kelimeleri de sık sık tekrar etmemiz faydalı olacaktır.

4-) Son dönemlerde podcast dil gelişimi açısından listening temel becerisi için katkı sunmaktadır. Podcast programları direkt konuşma üzerine yapıldığı için telaffuz, dinleme ve konuşma yetkinliği kazandıracaktır. Podcast programlarının tercih edilmesi tavsiyemdir. Özellikle de ulusal ve uluslararası projelerde hem şahsımın hem de projedeki ekip üyelerinin sıklıkla uyguladığı faaliyetlerden biridir.

5-) Kesinlikle bireysel program önem arz etmektedir. Yaz döneminde İngilizce öğrenmek için bireysel bir program yapmak bile önemli bir adımdır. Süreklilik arz edecek ve program kopmak istemeyeceksiniz. Uyumadan önce 2 saat çalışmanız, sadece yaz dönemi için uyku düzeninizi bozmayacak şekilde gece saatlerinde ders tekrarı, sabah erken uyanıp programlı çalışmak, günlük rutin işlerinizi bitirdikten sonra programlı çalışmak ve bir gün içerisinde yayarak tekrar etmek motivasyonu etkin kılacaktır.

6-) Elbette teknolojiyi de verimli kullanmamız gerekiyor. Telefon ve bilgisayar dilini değiştirmek çok basit bir şeymiş gibi görünse de dil geliştirme konusunda gizli faydaları bulunmaktadır. Basit bir formül gibi görünüyor ama dil öğrenme konusunda ki sonuç ise çok güçlüdür. Uygulama sonunda sizler de farkında varacaksınız.

7-) Seyahat konularıyla ilgili olmanızı tavsiye ediyorum. Örnek vermek gerekirse; Öncelikle pasaport kontrolü etkinliklerini izlemenizi ve yurt dışı seyahatlerinde kendi bakış açınızla yaşamanızı elbette öneriyorum. Ayrıca pasaport kontrolünde duyacağınız İngilizce cümleler sizleri endişeye sürüklemesin. Genelde insanlar pasaport kontrolü sırasında, görevli memurun sorduğu İngilizce soruları ve İngilizce olarak belirttiği açıklamaları duyunca telaşlı olmaktadır.

8-) Dizi, film ve medya eserlerini izlerken telaffuzlara, cümle kalıplarına ve kelimelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu konuda çeşitli notlar alarak izlendiği takdirde ve tekrarlar da yapılarak verimli bir ilerleyiş sağlanacaktır.

2 | Eğitim Her Yerde

9-) Kelimelerin telaffuzunu rahatlıkla duyabileceğiniz şarkıları seçmeniz önem arz etmektedir. Şarkıyı dinlerken dikkat etmeniz gereken işlevlerde bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını söylemek gerekirse; şarkı sözlerini açık bir şekilde dinlemek, her şarkı için aynı planı uygulamak, aynı şarkıyı daha sonra ana dil (Türkçe) olarak dinlemek ve bilmediğiniz kelimeleri kelime defterinize yazmanız önem arz etmektedir.

10-) Elbette kitap okumak. Seviyenize uygun kitaplar seçmeniz sizler için bir avantaj olacaktır. Kitap okurken; dil, kelime ve cümle yapılarını görmek, yeni kelimeleri defterinize yazmanız, speaking faaliyetleri için yetkinliği oluşturmak ve writing olarak da fayda sağlayacaktır.

Tarihi ve turistik mekânları ziyaret etmek veya bu yerlere ait gittiğin bölgenin en gözde tarihi yapılarını, müzelerini araştırıp gezebilirsin. Hatta belki eğlence mekânlarına gidebilir, sanatsal aktivitelerine katılabilirsiniz. İngilizce konuşabileceği etkinliklere önem gösteriniz. Unutmayın ki dil öğrenmenin temeli duymaktan ve dinlemekten geçtiğini unutmayınız.

Yukarıda belirtmiş olduğum önerileri unutmamak için mutlaka tekrar yapılması gerekmektedir. İngilizce öğrenen birçok insanın yaptığı hata geri dönük tekrarları yapmamaktadır. İngilizce öğrenmek isteyen bir kişi için elbette en kolay yol kişinin ya da çocuğun kendi karakterine uygun yöntemi seçmesi olacaktır.

Ve yaşadığımız 6 Şubat depremine atıfta bulunmak için İngilizce dilinin önemine dair bir vurgu da yapmak istiyorum. Daha önce “AFET Bölgelerinde İngilizce (İkinci Dil) Eğitimi (Deprem Özel-1)” ve “AFET Bölgelerinde İngilizce (İkinci Dil) Eğitimi (Deprem Özel-2)” yazılarıyla dil bilmenin hayat kurtarma konusunda ne kadar önemli bir işlevinin olduğunu bahsetmiştim. Bu sefer de 2015 yılında yaşanmış bir afet olayında İngilizce’nin önemine dair bir kısa hikayeyi anlatmak istiyorum;
“Sri Lanka’da doğmuş ve büyümüş olan bir arkadaşımızı Nisan 2015 Nepal depremi sırasında Nepal’de yer almış. Deprem sonrasında eşini bulmakta zorluk yaşamış ve eşini diğerleriyle birlikte ararken iletişim kurabilmek için İngilizce konuşmuş. Günler sonra eşini buldu ve ona yardımcı olan kişilere bir teşekkür mektubu yazmayı ihmal etmemiştir.”

deprem | Eğitim Her Yerde

Tips for Learning English on Summer Vacation
Making English the Language of Telephone – Computer (Information Technologies).
Reading English Books Appropriate for Level.
Starting Watching Foreign Series and Movies.
Listening to English Songs.
Listening to English Podcasts.
Making Foreign Friends.
Note down English Words.

Sefa Sezer

İngilizce Öğretmeni / English Teacher

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
pexels-anton-atanasov-217893

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.