1. Anasayfa
  2. Makaleler

Yaz Tatilinde Kendinizi Geliştirmek İçin 5 Öneri

Yaz Tatilinde Kendinizi Geliştirmek İçin 5 Öneri
0

Yorucu bir dönemin ardından kafayı dağıtmak gibi bir ihtiyacımız var. İşten, derslerden uzak bir tatil… “Ne yapabilirim?” diye düşünüyorsunuz. Bunun için aşağıda size 5 tane tavsiye verdim. Bunları arttırıp azaltmak size kalmış. İyi okumalar.

 

WhatsApp Image 2018 07 11 at 14.06.42 | Eğitim Her Yerde

 

  1. Kitap Oku:

Aslında sadece yaz tatilinde yapılacak bir etkinlik değildir kitap okumak. Sürekli olmalıdır. “Kitap okumak istiyorum ama okuma alışkanlığım yok.” diyorsanız bu yaz tatili sizin için çok büyük bir avantaj. İlk önce en sevdiğiniz kitap türünü belirleyin. Bu roman olur, hikaye olur size kalmış. Günlük 20 dakika ile başlayarak çok rahat okuma alışkanlığı edinebilirsiniz.

Zaten sürekli okuyorsanız size tavsiyem fikir kitapları okumanızdır. Kelime hazneniz genişler, daha farklı açılar yakalayabilirsiniz.

 

  2. Yazı Yaz:

“Söz uçar, yazı kalır.” Kendinizi geliştirmenin en etkili yollarından biri de hiç kuşkusuz yazmaktır. Burada sizden makale yazın demiyorum. Herhangi bir konuda, deneme tarzında yazabilirsiniz. İlla deneme de yazmak zorunda değilsiniz. Günlük, otobiyografi, hikaye… Hayal edin. Kaleminizi elinize alın ve başlayın. Aklınıza ne geliyorsa yazın gitsin. Yazma işini şunun için yapıyoruz: Düşündüklerimi ifade edebiliyor muyum? İşte bu aktivite size ifade edebilme olanağı sağlıyor. Hem eğlenceli hem de verimli. Denemekte fayda var.

Sen de yazabilirsin 😊

 

  3. Dil Öğren:

“Bir lisan, bir insan.” Bu söz dil öğrenmenin önemini açıklamaya yeter sanırım.

Eğer ingilizce seviyeniz düşükse bu dil üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. Mesela günde 5-10 kelime ezberleyerek başlayabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak mobil uygulamalar, videolar, arkadaşlar bulabilirsiniz. Eğer ki ingilizce seviyeniz yüksekse size tavsiyem farklı bir dil öğrenmeye başlayın. Sevdiğiniz bir dil olabilir. Fransızca, İspanyolca, Rusça… Tamamen size kalmış. Şunu da belirtmek istiyorum: Dil üzerine yapılan çalışma beynin daha aktif çalışmasını sağlar ve sizin için de güzel bir motivasyon kaynağı olur.

 

  4. Yeni Yerler Keşfet:

Farklı yerler keşfederek de beynimize güzel ve etkili bir egzersiz yaptırabiliriz. Bulunduğunuz şehirde daha önce gitmediğiniz ilçeler olabilir veya yeni şehirler keşfedebilirsiniz. Gezin, gözlemleyin ve eğlenin. Hem fiziksel hem de zihinsel bir aktivite olur. İyi gezmeler.

 

  5. İzle:

Kendinizi geliştirebileceğiniz, sizi motive eden, farklı görüş açısı sağlayan videolar, filmler, konuşmalar izleyebilirsiniz. YouTube gibi bir platformda bununla ilgili birçok seçenek bulabilirsiniz. Benim tavsiyem Tedx konuşmaları. Tedx alanında uzman kişilerin konuştuğu bir platform. Hem çok eğlenceli hem de çok faydalı. Sizlere çok şey katacağını umuyorum.

 

Yaz tatili için yapacağınız etkinlikler bunlarla sınırlı değil. Yeter ki isteyin, araştırın, öğrenin, hayal edin. Son olarak size en büyük tavsiyem bu etkinlikleri yaparken eğlenin! İyi tatiller…

Facebook Yorumları

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.