Yaz Tatilinde Öğrenme Kaybı

Yoğun ve tempolu geçen bir eğitim öğretim yılının daha son günlerine yaklaşmış bulunmaktayız. Bütün bir yıl boyunca öğrencilerimizin akademik, sosyal ve bilişsel gelişimine katkı sağlayarak sürekli öğrenme imkanı tanıyan okul ortamından uzak üç aylık yaz tatili ebeveyn ve öğrencileri bekliyor.

Şüphesiz tüm çocuklar bu süre diliminde dinlenmeyi fazlasıyla hak ettiler. Ancak, öğrencilerin yıl boyunca kazandığı bilgi ve becerilerin gerilememesi başka bir ifadeyle öğrenilenlerin unutularak öğrenme kaybı yaşanmaması için yaz tatilinin planlanması şart.  Bu noktada eğitim kurumları farklı etkinlik ve aktiviteler ile içeriği zenginleştirilmiş yaz okulları ile öğrencilerin bu gereksinimine seçenek sunuyor. Tercih edilebilir.

Peki, farklı sebeplerden dolayı Yaz Okulu’na gidemeyen öğrenciler için neler yapılabilir? İlk etapta kesinlikle öğrencileri akademik içerikler içeren yayınlar (test kitapları, soru bankaları vb.) ile boğmamalıyız.  Test kitapları ve sınav odaklı hazırlık çalışmalarını ”merkeze alan” bir tatil planı çocuğun okuldan ve tatilden soğumasından başka bir işe yaramaz.

Peki neler yapmalı?

  • Öğrencilerin öğrenme merakını canlı tutacak aktiviteler tercih ediniz, bu kazanıma hizmet eden ortamlar sağlayınız.
  • Okulların kapanması ile birlikte bir kitapçıya uğrayınız ve öğrencinizin tatil arkadaşlarını seçmesine olanak tanıyınız.
  • Öğrenme merakını ve ihtiyacını karşılayacak olan kaynak sadece kitaplar değil, bunu unutmayarak öğrencinize sergileri, atölyeleri ve müzeleri gezdiriniz.
  • Öğrencilerin en çok ihtiyaç duyduğu ortamlarından birisi de rezidans ve alışveriş merkezlerinin uzağında bir doğa. Öğrencinizi doğaya çıkarın, serbest bırakın, keşfetmesini ve öğrenmesini keyifle seyredin.
  • Okullar 21. Yüzyıl çocukları için, rutinlerinden sıyrılmış kendi içinde anlamlı ve eğlenceli bir uğraş olmalıdır efendim.  Bu bakış açısının tatile empoze edilmesi gerekiyor. Şüphesiz bu bakış açısının kazanımını sağlamak için anne ve babalara büyük iş düşüyor.

Özetle, yaz tatilinde çocuklarımızı kendi haline terk etmeyelim. Onların öğrenmelerini açık tutmada destek olan birer ebeveyn olmaya özen gösterelim.

Tolga YAZICI

Facebook Yorumları
Tolga YAZICI
Tolga YAZICI hakkında 13 makale
İlköğretim Sınıf Öğretmenliği alanında uzman, ilgili alanda yüksek öğrenimini sürdüren ve farklı eğitsel çalışmalar ile aktif öğrenme, öğretme sürecini devam ettiren İlköğretim STEM üzerine çalışmalar yürüten eğitimci.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.