1. Anasayfa
  2. Makaleler

Yaz Tatilinin Bitmesine Az Kalmışken…

Yaz Tatilinin Bitmesine Az Kalmışken…
0

Sevgili anne ve babalar;

Eylül ayı itibariyle başladığımız ve aylar süren emeklerle birlikte tamamladığımız eğitim yılına Haziran ayı itibariyle veda ettik. Çok yorulduk, çok çaba harcadık. Özellikle biz eğitimciler pandemi sonrası çocukların okullara nasıl geldiğini, öğretim süreçlerinde, sınıf ve okul disiplininde ne kadar zorlandıklarına şahit olduk. Tabi mesleki yetkinlikler bu süreçte devreye girdi ve bir eğitim öğretim yılı daha güzelliklerle tamamlanmış oldu.

Pandemide öğrencilerimizin birçoğu örgün eğitimden bu kadar uzak kalmışken, geri döndüklerindeki uyum süreçlerini şimdi yaz tatilinden dönüşümüzde tekrar yaşayabilme ihtimali beni oldukça düşündürdü. Yaklaşık 3 ay silebilir mi öğrendiklerimizi? Yanıt kesinlikle evet.

Üzerine düşmediğimiz, tekrar yapmadığımız, süreci yok saydığımız birkaç hafta bile öğrendiklerimizi unutturabilir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarımız sıklıkla tekrar yaparak öğrendiklerini kalıcı hafızalarına alabilirler. Ve biz bu sürecin 1 ayını geride bırakarak geride kalan sürece geçiş yapıyoruz. Geç kaldık mı? Hayır.

Hadi gelin bugün itibariyle evlatlarımıza tatilin dinlenmeyle birlikte öğrendiklerimizi tekrar ettiğimiz, kitap okuma alışkanlığımızı sürdürdüğümüz, yeni alışkanlıklar kazandığımız, eğlendiğimiz ama günün bir bölümünde de olsa yeni şeyler öğrenmeye ayırdığımız bir vakit olduğunu söyleyelim.

Bol bol gezelim ve bol bol uyuyalım. Sağlam bir kafa sağlam bir bedende bulunur, sağlıklı beslenmeyi aman unutmayalım. Katkı maddeleri dolu yiyeceklerden sıyrılıp mutfağımızı bir deney laboratvarına çevirip çeşit çeşit meyvelerden sebzelerden yiyecek ve içecekler yapalım. Yaptıklarımızı sevdiklerimizle, komşularımızla paylaşalım ki bizler de paylaşma noktasında yavrularımıza model olalım.

Evlerimizi birer okul yapalım; kıyafetlerimizi katlamayı öğrenelim. Soralım çocuğumuza örneğin; Çorap katlamayı biliyor musun? Birlikte gerçekleştireceğiniz eğlenceli ve bir o kadar da psikomotor becerileri destekleyecek bir aktivite eşya katlamak.

Bırakalım odalarını eşyalarını kendileri toplasınlar, dağınıklığın ve düzenin arasındaki farkı kendi yaşam alanlarında kendileri fark etsinler.
Öğrendiğimiz ritmik saymaları, dört işlemi sıklıkla tekrar edelim. Bir yaz tatili kitabı edinelim ve bu yaz tatili kitabı ile süreci daha kolay yürütebiliriz.

Mutlaka çözebilecekleri ve hatta çözemeyecekleri problem durumları oluşturalım. Beynimiz ne kadar zorlarsak o kadar gelişir ve bağlantıları artar.

Her gün en az 15 dakika kitap okuyalım. Kitap okuma alışkanlığı süreklilik ister. Ve tabi burada sizlerin de evlerinizde oluşturduğunuz Aile Kitap Okuma Saati çok kıymetlidir. Çocuklar duyduklarını değil, gördüklerini yaparlar.

Günlük yazma; çocuklarımızın hem yazma becerilerini hem de anlatım becerilerini destekleyen kıymetli bir aktivite. Eğer çocuğunuza günlük yazmayı bir alışkanlık haline getirmek isterseniz, en yakın kitapçıdan birer günlük alıp birlikte günlüklerinize her gün günün en güzel dört maddesini yazarak başlayabilirsiniz. Güzellikler paylaştıkça çoğalır.

Anne ve babayla baş başa geçirebilecekleri zaman dilimleri oluşturmanızı önemle tavsiye ediyorum. Bu hem bağlarınızı arttıracaktır hem de çocukların ebeveynleriyle geçirdiği zaman dilimlerini daha verimli hale getirecektir.

Sevgili anne ve babalar; umuyorum sizler ve çocuklarımız için sağlıklı musmutlu bir tatili geride bırakır ve okullarımıza en güzel şekilde başlarız.

İyi tatiller
Sevgiler

Facebook Yorumları

2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2018 yılında aynı üniversitenin Sınıf Öğretmenliği Tezli Yüksek programından mezun olarak Uzman Sınıf Eğitimcisi oldu. 2020 yılında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sınıf Öğretmenliği bölümünde doktora programına başladı. 2016 yılından itibaren Özel Başakşehir Çınar Koleji'nde sınıf öğretmenliği yapmaktadır. 2021 yılı itibariyle 2.sınıflar zümre başkanlığıyla mesleki yaşamını sürdürmektedir.

Yazarın Profili

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.