Yazım Kuralları

www.egitimheryerde.net sitesinde yayınlanacak yazılar belirtilen koşullar, biçimsel ayarlar ve içerik bilgisine göre düzenlenmelidir.

1. Koşullar:

Sitemizde eğitimle ilgili çalışmalar yapan herkes istediği zaman, eğitimle ilgili istediği her konuda yazabilir. Sitemizde yer alan her yazının konusu ve her türlü sorumluluğu tamamen yazarın kendisine aittir. Aynı konu üzerinde farklı görüş belirten yazılar olabilir. Sitede yer alan hiçbir yazı Eğitim Her Yerde’nin genel görüşü değildir.

Yazılarımızda yazar görseli kullanıyoruz. Bu nedenle çözünürlüğü yüksek bir fotoğrafınızı admin@egitimheryerde.net adresine, ad ve soyadınızı belirterek, e-posta olarak göndermeniz gerekmektedir. 

2. Biçimsel Ayarlar:

Yazıların biçim düzenlemesi hususunda, editör kurulu tarafından aşağıdaki standartlar belirlenmiştir.

Yazılar editör kurulunca incelendikten sonra yayınlanacağı için, belirtilen standartlara uyulması önem arz etmektedir.

2.1. Başlıklar:

Her kelimenin sadece ilk harfi büyük olmalıdır. Makale başlığında sadece boşluk, harf ve rakamlar kullanılmalıdır. Metin içerisindeki başlıklarda menüde yer alan başlık ve paragraf biçimlendirmeleri kullanılmalıdır.

2.2. Paragraf:

Menüde yer alan “Paragraf” biçimlendirmesi kullanılmalı ve yazılar sola yaslanmalıdır.

2.3. Ortam:

Metinlerin içerisinde yer alacak görsellerin ortam ekle düğmesinden eklenmesi gerekmektedir. En düşük çözünürlük 500*500 olmalıdır. Görseller yazılarla uyumlu bir şekilde ayarlar kullanılarak hizalanmalıdır. Boşluk kullanılarak hizalama yapılmamalıdır.

2.4. Madde İşaretleri ve Numaralandırma:

Mutlaka menüdeki madde işaretleme ve numaralandırma düğmeleri kullanılmalıdır.

2.5. Alıntı

Yapılan alıntılar seçilerek, menüdeki alıntı düğmesi kullanılmalıdır.

2.6. Bağlantı

Bağlantı (link) verilirken menüdeki köprü düğmesi kullanılmalı, bağlantı seçeneklerinden “bağlantıyı yeni sekmede aç” işaretli olmalıdır.

2.7. Kategoriler

Yazının yer aldığı en az bir, en fazla üç kategori listeden işaretlenmelidir.

2.8. Etiketler

Yazıyla ilgili anahtar kelimeler virgül ile ayrılarak yazılmalıdır.

2.9. Öne Çıkan Görsel

Öne çıkan makale görseli mutlaka belirlenmelidir. Her yazarın kendine ait yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafını admin@egitimheryerde.net adresine e-posta olarak göndermesi gerekmektedir. Sosyal Ayarlarda, görsel kaynağı özel resim olarak belirlendikten sonra “Görsel Yükle ya da Seç” düğmesi kullanılarak seçilmelidir.

3. İçerik Bilgisi

 • Yazı başlığı ile yazının konusu mutlaka uyumlu olmalıdır. Başlık yazıya dikkat çekmeli, gereksiz uzatılmamalı veya çok kısa kesilmemelidir.
 • Yazının ilk paragrafında yazıya giriş yapılmalı, başlıkta ve etiketlerde geçen kavramlara değinilmelidir. İlk paragrafı okuyan kişi yazının genel olarak ne hakkında olduğunu anlamalıdır. Gelişme bölümüne yumuşak bir geçiş sağlanmalıdır. Bu geçiş okura bir soru veya merak uyandıran bir noktanın bildirilmesi ile olabilir.
 • Yazının gelişme bölümü akıcı ve anlaşılır olmalı. Kanıt gerektiren ifadeler, kaynak gösterilerek kullanılmalıdır. Örneğin: TÜİK (2018) verilerine göre 2008 yılında %80,4 olan internet erişimi 2017’de %95,9’dur. Atıflar yazının sonunda kaynaklar başlığı altında aşağıdaki şekilde gösterilmelidir.
 • TÜİK, 2018. Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması, Bilgi Toplumu İstatistikleri. http://www.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1028
 • Kaynak olarak bilimsel makale, kitap, dergi veya raporlar kullanılmalı; forum yazısı, kişisel görüş veya gazete haberi gibi içerikler doğruluğu bilimsel olarak teyit edilerek kullanılabilir.
 • Gelişme bölümünde konu yeterli miktarda kavram, örnek ve farklı bakış açılarıyla desteklenmelidir. Ayrıca sonuca yumuşak bir geçiş yine bu bölümde sağlanmalıdır. Gelişme bölümünün bunları sağlayacak yeterli uzunlukta olması beklenmektedir. Gelişme bölümü 2-3 paragraf olabilir.
 • Yazının sonuç bölümünde ise konu bir yargıya bağlanmalıdır. Yazıyı okuyan kişi, okuduğu yazının kendisine tam olarak ne kattığının farkına varmalıdır. Yazar, konusu ile ilgili olarak asıl söylemek istediğini vurgulamalıdır. Konuyla ilgili öneriler yine sonuç bölümünde okura sunulmalıdır.
 • Yazılar en az 400 kelime olmalıdır.
 • Yazının konusu ve her türlü sorumluluğu tamamen yazarın kendisine aittir. Sitemizde eğitimin her alanından yazılar kabul edilmektedir.
 • Yazıların özgün olması önceliğimizdir. Ancak çeviri yazılar da kabul edilebilir.
 • Herhangi bir kaynaktan doğrudan kopyala-yapıştır ifadelere yer verilmemeli, kaynaklardan edinilen bilgiler yazarın kendi ifadeleriyle metne dökülmelidir.
 • Yazılara mutlaka öne çıkan görsel eklenmelidir.
 • Yazılarda Türkçe dilbilgisi ve yazım kurallarına uyulmalıdır. Bir kavramın Türkçesi varken yabancı bir dildeki karşılığı kullanılmamalıdır. Eğer kullanma zaruriyeti varsa Türkçe karşılık veya açıklaması parantez içinde verilmelidir.

4. Nasıl Yazılır?

 • “Yazılar – Tüm yazılar” bölümünden taslak olarak kaydettiğiniz veya düzenleme önerilen yazılarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Yeni yazı eklemek için “Yazılar – Yeni ekle” sekmesinden yeni yazı ekleyebilirsiniz.
 • Başlık ve yazı metninin yer aldığı bölümleri tamamladıktan sonra sağdaki panelde öne çıkan görsel belirle seçeneğini tıklayıp, kendi adınızı arayıp, yazar görselinizi eklemeniz gerekmektedir.
 • Yazınız tamamlanmadıysa taslak olarak kaydedebilirsiniz, Önizleme yaptıktan sonra yazınızın yayınlanması için incelemeye gönderebilirsiniz.
 • Yazılar inceleme için gönderildikten sonra editör kurulu tarafından incelenir ve yayına hazırlanır veya yazara dönüt verilir.
 • Yazım kurallarımız, eğitsel bloglardaki yazım kalitesinin arttırılmasını amaçladığı için herkese açıktır.
 • Gelecek yorumlar doğrultusunda sürekli olarak güncellenecektir.
Facebook Yorumları

1 geri izleme / bildirim

 1. Sen de Yazabilirsin! – Eğitim Her Yerde

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.