Yazım Kuralları

www.egitimheryerde.net sitesinde yayınlanacak yazılar belirtilen biçimsel ayarlar ve içerik bilgisine göre düzenlenmelidir.

1. Biçimsel Ayarlar:

Yazıların biçim düzenlemesi hususunda, editör kurulu tarafından aşağıdaki standartlar belirlenmiştir.

Yazılar editör kurulunca incelendikten sonra yayınlanacağı için, belirtilen standartlara uyulması önem arz etmektedir.

1.1. Başlıklar:

Her kelimenin sadece ilk harfi büyük olmalıdır. Makale başlığında sadece boşluk, harf ve rakamlar kullanılmalıdır. Metin içerisindeki başlıklarda menüde yer alan başlık ve paragraf biçimlendirmeleri kullanılmalıdır.

1.2. Paragraf:

Menüde yer alan “Paragraf” biçimlendirmesi kullanılmalı ve yazılar sola yaslanmalıdır.

1.3. Ortam:

Metinlerin içerisinde yer alacak görsellerin ortam ekle düğmesinden eklenmesi gerekmektedir. En düşük çözünürlük 500*500 olmalıdır. Görseller yazılarla uyumlu bir şekilde ayarlar kullanılarak hizalanmalıdır. Boşluk kullanılarak hizalama yapılmamalıdır.

1.4. Madde İşaretleri ve Numaralandırma:

Mutlaka menüdeki madde işaretleme ve numaralandırma düğmeleri kullanılmalıdır.

1.5. Alıntı

Yapılan alıntılar seçilerek, menüdeki alıntı düğmesi kullanılmalıdır.

1.6. Bağlantı

Bağlantı (link) verilirken menüdeki köprü düğmesi kullanılmalı, bağlantı seçeneklerinden “bağlantıyı yeni sekmede aç” işaretli olmalıdır.

1.7. Kategoriler

Yazının yer aldığı en az bir, en fazla üç kategori listeden işaretlenmelidir.

1.8. Etiketler

Yazıyla ilgili anahtar kelimeler virgül ile ayrılarak yazılmalıdır.

1.9. Öne Çıkan Görsel

Öne çıkan makale görseli mutlaka belirlenmelidir. Çözünürlüğü en az 600*300 olmalıdır. İdeal görsel çözünürlüğü 1200*627’dir. Sosyal Ayarlarda, özel resim ve özel twitter görseli “Upload Image” düğmesi kullanılarak seçilmelidir.

2. İçerik Bilgisi

 • Yazının ilk paragrafında yazıya giriş yapılmalı, başlıkta ve etiketlerde geçen kavramlara değinilmelidir. İlk paragrafı okuyan kişi yazının genel olarak ne hakkında olduğunu anlamalıdır.
 • Yazının gelişme bölümü akıcı ve anlaşılır olmalı. Kanıt gerektiren ifadeler, kaynak gösterilerek kullanılmalıdır. Örneğin: TÜİK (2018) verilerine göre 2008 yılında %80,4 olan internet erişimi 2017’de %95,9’dur. Atıflar yazının sonunda kaynaklar başlığı altında aşağıdaki şekilde gösterilmelidir.
 • TÜİK, 2018. Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması, Bilgi Toplumu İstatistikleri. http://www.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1028
 • Yazının sonuç bölümünde ise konu bir yargıya bağlanmalıdır. Yazıyı okuyan kişi, okuduğu yazının kendisine tam olarak ne kattığının farkına varmalıdır.
 • Yazılar 200-1000 kelime arasında olmalıdır.
 • Yazının konusu ve her türlü sorumluluğu tamamen yazarın kendisine aittir. Sitemizde eğitimin her alanından yazılar kabul edilmektedir.
 • Yazıların özgün olması önceliğimizdir. Ancak çeviri yazılar da kabul edilebilir.

3. Nasıl Yazılır?

 • “Yazılar – Tüm yazılar” bölümünden taslak olarak kaydettiğiniz veya düzenleme önerilen yazılarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Yeni yazı eklemek için “Yazılar – Yeni ekle” sekmesini tıkladıktan sonra karşınıza görseldeki ekran gelecek. Yazılarda yer alacak içerikler bloklar halinde düzenleniyor. Üst blok başlık, altında yazı metni yer alıyor. Bunun dışında bloklar sol üstteki + işareti tıklanarak eklenebiliyor.
 • Başlık ve yazı metninin yer aldığı bölümleri tamamladıktan sonra sağdaki panelde Document sekmesinde öne çıkan görsel belirle seçeneğini tıklayarak yazınız için resim eklemeniz gerekmektedir.
 • Yazınız tamamlanmadıysa taslak olarak kaydetmek için “Save Draft”, Önizleme yapmak için “Preview”, yazınızı yayına göndermek için”Publish” sonrasında da editör incelemesi için “Submit for Review” tıklamanız yeterlidir.
 • Yazılar inceleme için gönderildikten sonra editör kurulu tarafından incelenir ve 48 saat içinde yayına hazırlanır.
 • Yazım kurallarımız, eğitsel bloglardaki yazım kalitesinin arttırılmasını amaçladığı için herkese açıktır.
 • Gelecek yorumlar doğrultusunda sürekli olarak güncellenecektir.
Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.