1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Yazmayan Nesilden Okumayı Bekleyemeyiz

Yazmayan Nesilden Okumayı Bekleyemeyiz
0

Yazmayan nesilden okumayı bekleyemeyiz!

Değerli okuyucular,

Aslında eğitimciler olarak başka zamanı ya da kişileri örnek vermenin iyi olmadığını çok iyi biliyoruz. “Bizim zamanımızda böyle miydi, biz şunu yapıyorduk, bu kuşağı anlamak zor…” vb. günümüzde sıkça kullandığımız bu örnekler aslında hiçbir zaman eğitim hayatımızda bir çözüm olmamakla birlikte tam tersi bir sorun olmaya devam edecektir. Ama şunu da hatırlatmak gerekir ki geçmişte yaptığımız güzel uygulamaları günümüzde de devam ettirmemiz gerekiyor. Bunlardan en önemlisi de yazı yazmak. Şöyle bir hatırlayalım: İlkokulda sınıf öğretmenimiz, yaz tatilinden sonra okula başladığımız ilk haftalarda tatil ile ilgili bir yazı kaleme almamızı isterdi; ortaokulda ise öğretmenimiz bir hikaye verir ve o hikayenin geri kalan kısmını tamamlamamızı isterdi, lisede ise kompozisyon yazmamız istenirdi. Her ne kadar istemesek de özellikle öğretmenlerimizin tüm derslerde not tutturduğunu hatırlıyoruz.

Şimdiki eğitim sistemimizde maalesef bu etkinliklerin çoğu yapılmamaya başlandı. Bunların yerini not tutturmanın azalması ve aşırı test çözümü aldı. Defterler gitti, yerine hazır notların olduğu akıllı defterler geldi. Bu durum her ne kadar zaman kaybını ortadan kaldırdıysa da 12 yıllık eğitim sisteminde o kadar da acele etmemize gerek yok, bolca zamanımız var.

Aslında ölçme değerlendirme sistemimiz ve merkezi sınavlar bu hataları yapmamıza sebep oldu. Şu anda okullarda ders notları tutturan öğretmen arkadaşlarımız velilerimizin baskısıyla karşılaşıyor. “Hâlâ not tutturmak kaldı mı?” diyen velilerimize bunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak lazım. Yazmayan bir öğrenci okumayı da sevmez. Aslında “Bu nerden çıktı?” diyeceksiniz ama çocuklarımız yeni nesil soru çözümünde de sıkıntı yaşamaya başladı, okuduğunu anlayamaz oldu.

Değerli okuyucular çocuklarımızın küçük hikayeler ve şiir yazmalarını, günlük tutmalarını, resim çizmelerini, kompozisyon yazmalarını teşvik etmeliyiz. Yazan, çizen öğrenci kendini ifade ederken daha anlamlı cümleler kurar, okuduğunu anlar, daha iyi bir dinleyici olur.

Lütfen unutmayalım: Yazan okur. Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

 

Kutbettin EKİN

Sevinç Koleji Okul Müdürü

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.