1. Anasayfa
  2. Haberler

Yeni Öğretmen Önlükleriyle Yenilik Üstümüzde

Yeni Öğretmen Önlükleriyle Yenilik Üstümüzde
0

Eğitimde, bilimde, sanatta, teknolojide yeniliği üzerimize aldık. Şimdi yeni öğretmen önlüklerimizle sınıfta, okulda, laboratuvarda, tasarım beceri atölyelerindeyiz…

Öğretmenlik mesleğine dair aidiyet bağlarının ve güvenin adeta bir nişanesi olan önlüklerimiz, meslektaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine bugüne uyarlanarak yeniden tasarlandı.

Önlüklerin yeni tasarımı, Türkiye’nin en güçlü uluslararası moda markalarından Dice Kayek’in sahibi olan Ayşe ve Ece Ege’nin öğretmenlerimize hediyesi…

Okul hayatının duruluğunu ve berraklığını, öğretmenlik mesleğine duyulan güveni simgeleyen yeni tasarım önlükler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katılımıyla gerçekleştirilen programla kamuoyuna tanıtıldı. Yapılan çalışmanın algısal boyutuna dikkat çeken Bakan Selçuk şöyle devam etti:

“Önlük ustalığın simgesidir. Olmuşluğun, muktedirliğin, muvaffakiyetin simgesidir. İşe başlamış olmanın, çalışıyor olmanın, kolları sıvamanın, karşıdan görüldüğünde sorunları çözecek kişinin geliyor olduğunun, ben buradayım, bilgimle, tecrübemle, deneyim ve yeteneklerimle buradayım demenin temsilidir. Mesleğin güçlü temsiliyetidir.”

Öğrenci için öğretmenin okuldaki duruşunun, giyim kuşamının, konuşması ve hitabının çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, önlüğün yalnızca çocuklar üzerinde değil; herkes üzerinde olumlu bir hissiyat yarattığına dikkati çekti. Bakan Selçuk, “Okullarımızda kurulan tasarım beceri atölyelerinde öğretmenlerimiz çok daha aktif ve deneyime yönelik eğitimin içerisinde olacaklar. Atölyelerin daha da yaygınlaşacağını düşünürsek bu zaten öğretmenlerimizin ihtiyacı olarak önümüze gelecekti. Buradan hareketle, öğretmenlerimizin ve öğretmen kuruluşlarının da görüşlerini alarak bir önlük tasarımı üzerinde çalıştık.” dedi.

Dünyaca ünlü modacılar tasarladı, Türkiye’nin lider moda perakende markalarından LC Waikiki üretecek

Dünyaca ünlü Türk modacılar Ayşe ve Ece Ege, bir erkek modeli, iki farklı kesimde kadın modeli olmak üzere 3 ayrı önlük tasarladı.

Önlükler dikildi ve pilot uygulama için sahiplerine, öğretmenlerimize teslim edildi. Tasarımlarda rahatlık ve kullanışlılık ön planda tutuldu. Öneriler alındı ve örnek modeller fikir alışverişiyle geliştirilerek önlüklere son şekli verildi.

Önlüklerin üretimi ise Türkiye’nin lider moda perakende markalarından LC Waikiki firması tarafından tamamıyla gönüllü olarak yapılacak. Pilot uygulama 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemimde İstanbul’dan başlanarak yaygınlaştırılacak.

Önlüklerin kullanımı tamamen gönüllük esasına dayalı olacak. İsteyen öğretmenlerimiz önlükleri ücretsiz olarak temin edebilecek.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.