1. Anasayfa
  2. Makaleler

Yiğidi Gam Öldürür


0

 

 

İşte yiğidimiz MİRKET. Kendileri aslen Afrikalıdır. Belgesellerde iki ayağının üstünde durup etrafa bakmasıyla ün salmıştır. Boyu 20-30 cm. civarında, kilosu ise olsa olsa 3-4 kg. Böyle yiğit mi olur demeyin sakın, bizim bu mirketimiz sevdiceğini/eşini başka kabileden bir erkekle gördü mü kahrından ölen (mecaz değil ciddiyim) koca yürekli bir yiğit. Bizim topraklarda yaşasaydı ‘’ya seninim ya kara toprağın’’ anlayışı yerine ‘’ya benimsin ya kara toprağın’’ der karşı tarafa dalardı. Sevdikleri için dağ delen, çöllere düşenler nam saldı gel gelelim bizim yiğidin hakkı yendi. YEDİRMEM !

Peki nasıl oluyor bu?

Baş rolde stres var tabi ki. Yoğun stres böbrek üstünde bulunan ufak sarı bir yağ parçasını böbrek üstü bezi olarak adlandırılan yeri sürekli uyarır dürter durur. Bunun sonucunda böbrek üstü bezi kortizol adlı bir hormon salgılar. Her şeyin fazlası zarar demişler, kortizolün fazlası ise bir hayli zarar. Yüksek miktarda ve sürekli kortizol beyinde limbik sistemde bulunan hipokampüse ( limbik sistem ne hipokampüs ne diyenler LİMBİK FERHAT adlı yazıma göz atabilir) ciddi zarar verir tahrip eder. Hipokampüs anılarımızı hatırlamakta ve öğrendiğimiz yeni şeyleri hafızamıza kaydetmekte önemli bir depolama yeri. Burası zarar görünce haliyle unutkanlık ve aptallığı andıran bir durum oluşuyor.

Çok bilimsel gidip sizi sıktıysam şöyle günlük hayattan bir örnek vereyim : Ayşe teyze oğlunu trafik kazasında kaybettikten sonra çok değişmiş unutkan birisi olup çıkmıştır. Eskisi kadar kafası hızlı çalışmıyor bazen aynı şeyi iki üç defa tekrarlamak gerekiyor. Sık sık hastalanmaya başlamış ve rahatsızlıkları artık ciddi boyutlara varmakta, teyzemiz bir türlü iyileşememektedir. Onu eskiden tanıyan arkadaşaları, akrabaları ise ‘’vah vah kadıncağız dayanamadı tabi oğlunun ölümüne çöktü iki günde. Eskiden öyle miydi ? Gencecik, şakacı, hayat doluydu yazık oldu çok yazık…’’

Eminim şimdi kafanızda bir şeyler oluştu. İşte bizim yiğit MİRKET’imiz de yoğun stresten dolayı hastalanıyor ve  yüksek stresten/kortizoldan dolayı bir türlü iyileşemiyor ve ölüyor.

Sizi aldatıp gidenlere artık diyebileceğiniz güzel bir lafınız var : BİR MİRKET KADAR OLAMADIN. Mirket kadar güzel ve koca yürekli insanlara denk gelmeniz dileğiyle….

Facebook Yorumları

2015 Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, 2018 İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans mezunuyum. Uzmanlık alanım Depresyon ve Travmadır. Elimden geldiğince sizin için psikolojiyi eğlenceli hale getirmekten büyük keyif alıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.