YKS Şimdi Gelecek İçin Umutlanma Zamanı

YKS olsun. Seninle gurur duyuyorum.

Hafta sonu heyecanla beklenen YKS sınavları 3 oturum olarak uygulanacak. Adaylar cumartesi Temel Yeterlilik Testi (TYT), pazar günü sabah Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve öğleden sonra da Yabancı Dil Testleri (YDT)’ne girecekler. Sınav sisteminin değişmesiyle puan türleri sadeleştirilince daha önce birinci sınav puanıyla alan tüm yükseköğretim programları ikinci sınav puanıyla öğrenci alacaklar. Bu da cumartesi ve pazar sabahki oturumlara adayların tamamına yakınının gireceği anlamına geliyor.

Uzun süreli bir sınav maratonu yaşanmış oldu, değişiklikler ve belirsizlikler moralleri bozsa da emekler harcandı. Seçimlerin bu süreci uzatması kaygıyı biraz daha arttırsa da aileler, öğrenciler ve öğretmenler omuz omuza vererek üstesinden gelindi. Şimdi geçmişe bakmadan gelecek için umutlanma zamanı.

Sevgili öğrencimiz; şunu hiçbir zaman unutma bu bir sınav ve başarılı olman kaygını kontrol etmene de bağlı. Kendi yetenek ve becerilerini göz önünde bulundur. Bu sınav sana bazı kapıları açacaktır ama hayat başarının ya da mesleki başarının belirleyicisi değildir. 2 milyonun üzerinde bir adayla yarışacaksın, bu kadar emek harcadın her şeyden önce kendini takdir et. Senden daha kıymetlisi yok bu dünyada. Akşam farklı ve sana rahatsızlık verecek gıdaları tüketme, erken yatmaya ve uykunu almaya dikkat et. Bugün artık soru çözme, evde ve sakin vakit geçirmeye çalış. Sabah sınav yerine bir saat önceden git. Yanına bugün için doğru giriş belgesini ve fotoğraflı kimlik kartını almayı unutma. Yanında bir küçük su olsun ama lıkır lıkır içmek için değil gerektiğinde ağzını, boğazını ıslatmak için kullan sadece. Deneme sınavlarında nasıl bir yöntem uyguluyorsan testleri aynı sırayla çöz. İlk sınavın özellikle bir hız testi olacağını ve zamanın çok hızlı işleyeceğini bazı soruları göremeyeceğini unutma. Turlama yöntemi ve cevapları sayfa sayfa optik forma kodlaman sana zaman kazandırabilir.

Sınav sonrasında; öyle yaptım, böyle yaptım, çok iyi geçti, çok kötü geçti, sorular ters geldi söylemlerine kulak asma. Evde, ailenle sakin ve dingin bir akşam geçir. İlk sınav geçti asıl belirleyici olan ve %60’lık kısmın daha önemli olduğunu unutma. Alan Yeterlilik Testi (AYT)’nde zaman sorunun olmayacak daha sakin ve dikkatli cevaplayabilirsin.

Değerli aileler; sınav önemlidir ama asla çocuklarımızdan daha önemli değildir. Bunu unutmayın. Sınavı bir merasime dönüştürmeyin. Sakin davranın sonuç ne olursa olsun, kendince emek harcayan ve sağlıklı bir şekilde bu süreci tamamlayan çocuğunuzla gurur duyun.

Sevgiyle kalın.

Hüseyin Tunç

Eğitim ve Ölçme Değerlendirme Uzmanı

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.