1. Anasayfa
  2. Haberler

YKS Tercihleri Başladı

YKS Tercihleri Başladı
0

YKS tercihleri, 27 Temmuz 2023 tarihinde ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile başlarken 8 Ağustos 2023 tarihine kadar devam edecek.

Geçtiğimiz günlerde ön bilgilendirme amacıyla erişime açılan YKS tercih kılavuzunun güncel hali de yayınlandı. Adaylar, sıralamalarını ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr sayfası üzerinden en fazla 24 tercih olacak şekilde yapabilecek. TYT puanı hesaplanan adaylar önlisans, AYT/YDT’de ilgili puan türünde puanı hesaplanan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri yapabilecek.

YKS tercihleri, dün ÖSYM tarafından yayınlanan YKS tercih kılavuzu son haliyle başladı. Geçtiğimiz yıllarda alınan karar doğrultusunda barajların kaldırılmasıyla birlikte, puanı hesaplanan her aday YKS tercih sürecine dahil olabilecek, en fazla 24 tane olmak üzere tercih yapabilecek.

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar YKS tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasından T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle yapacak.

ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Adaylar, erişime açılacak olan 2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na yayınlandığı andan itibaren ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek.

* Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyecek.

* Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklar.

– 2023-TYT puanı hesaplanan adaylar, Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.

– 2023-AYT/YDT’de ilgili puan türünde puanı hesaplanan adaylar, Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

* Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 24 tercihin baştan birkaç tanesini “Puanım yeterli olmayabilir.” endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Ancak, kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermemeniz yararınıza olacaktır.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.