1. Anasayfa
  2. Haberler

YÖK’te MYO Çalışma Grubu Toplantısı

YÖK’te MYO Çalışma Grubu Toplantısı
0

YÖK bünyesindeki Meslek Yüksek Okulları Komisyonu içerisinde oluşturulan “Meslek Yüksekokulları Çalışma Grubu” toplantısı yapıldı. YÖK’te kısa süre içerisinde ilgili bütün paydaşların katılımıyla MYO Çalıştayı düzenlenmesi kararı alındı.

Çalışma Grubunun değerlendirme ve önerileri, 2547 Sayılı Kanun kapsamında oluşturulan Meslek Yüksekokulları Koordinasyon Kurulunda görüşülecek. YÖK’te Meslek Yüksek Okulları Komisyonu bünyesinde oluşturulan “Meslek Yüksekokulları Çalışma Grubu” toplantısı, Komisyon yürütücüsü YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz’ün başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya çalışma grubunda yer alan YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan’ın yanı sıra diğer çalışma grubu üyeleri katıldı. Bununla birlikte mesleki yükseköğretimin niteliğinin artırılması ele alındı. Toplantıda ülkemizdeki mesleki ve teknik eğitimin mevcut durumu ve sorun alanlarına yönelik “Mesleki ve Teknik Ortaöğretim” ve “Yükseköğretimde Mesleki ve Teknik Eğitim” başlıklı iki sunum gerçekleştirilerek, mesleki yükseköğretimin niteliğinin artırılması için atılması gereken adımlar toplantıda masaya yatırıldı.

Toplantı neticesinde YÖK’te kısa bir süre içerisinde ilgili bütün paydaşların da katılımıyla:

  • 2017 yılında ön lisans programlarına yerleşen öğrenci sayısında yaşanan düşüşün nedenleri
  • Mesleki ortaöğretim ile yükseköğretim programları müfredatları arasındaki uyum sorunları
  • Ortaöğretim ve yükseköğretimdeki unvan uyumsuzluğu nedeniyle karşılaşılan sorunlar
  • Mesleki eğitimde yeni yönelimler
  • Mesleki yükseköğretimde yaşanan diğer sorunlar
  • OSB’lerde kurulacak MYO’lara verilecek teşvik

konularının görüşüleceği bir çalıştay yapılmasına karar verildi.

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.