1. Anasayfa
  2. Makaleler

Zihinsel Çöplük (Çöp Kamyonu Kanunu)

İnsan doğası gereği duygusal ve kırılgan bir varlıktır. Çevresinde olup bitenden etkilenir, tepki verir, yönelim gösterir.

Zihinsel Çöplük (Çöp Kamyonu Kanunu)
0

İnsan doğası gereği duygusal ve kırılgan bir varlıktır. Çevresinde olup bitenden etkilenir, tepki verir, yönelim gösterir. Çöp.

Yaşanmışlıkları boyunca biriktirmiş olduklarını akıl ve mantık süzgecinde geçirmeden, berraklaştırmadan süzenler, karar alırken hata yapma olasılığı artıyor. İnsanların hayatta karşılaştığı olaylara karşı vereceği tepki onu yetiştiği sosyal gelişim alanı belirler. Günümüzde her ne kadar bu alan fiziki bir ortamın dışına taşınmışsa da ve her ne kadar sosyal medyanın etkisi giderek onun sosyal kimliğini oluşturmada rol oynuyorsa da, yine yakın çevresindeki beş kişinin toplamından az değildir. Hülasa insan, ömrü boyunca ilişkide ve iletişimde olduğu insanlardan etkileniyor ve hayatı böyle şekilleniyor.

Okuduğu kitaplar, izlediği filmler, beraber olduğu arkadaşlar, vakit geçirdiği yerler onun kimliğini oluşturur. Bu sebeple erdemli bir kişilik ve sağlam bir irade için yediklerine, okuduklarına, izlediklerine, hayatına tanıdık edenlere dikkat etmeli insan.

Ortak yaşam alanında birlikte olma mecburiyetinde olduğumuz veya iş ve meşguliyetimizden dolayı karşılaştığımız insanların davranış biçimleri, bizim tepkilerimizi şekillendirebilir. Hayatta hiçbir şekilde kendi olmasını başaramamış, kendi içindeki tamamlanmamışlığın verdiği acizlik ve çaresizlik yüzünde sürekli öfkeli ve kızgın olan insanlar, aslında kendi zihninde biriktirmiş olduğu çöplüğü sizin berrak sularına bırakıp derenizi kirletmek istiyor. Bunun için bu insanlarla karşılaştığınızda onlara gülümseyip geçiniz. Bakın bu durumu çok güzel anlatan ve internette karşılaştığım bir hikâye anlatayım:

Bir kadın taksiye binmiş ve havalimanına gitmek istediğini söylemiş. Sağ şeritte yol alırlarken siyah bir araba park ettiği yerden aniden yola önlerine çıkmış. Taksi şoförü araca çarpmamak için sert şekilde frene basmış. Taksi kaymış ama neyse ki diğer arabaya çarpmaktan da kıl payı kurtulmuş.

Siyah arabanın sürücüsü suçlu olmasına rağmen camdan başını çıkarıp ağza alınmayacak küfürler ederek taksi şoförüne bağırmaya başlamış. Taksi şoförü ise bu küfürler karşısında gayet sakin kalarak diğer aracın şoförüne gülümsemiş. Sonrasında da içten bir şekilde el sallayarak yola devam etmiş.

Kadın taksi şoförünün bu davranışına çok şaşırmış. Ardından ‘Neden böyle davrandınız?’ diye sormuş ve eklemiş ‘adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastanelik edecekti.’

Gülümseyerek yola devam eden taksi şoförü, aynı zamanda da “Çöp Kamyonu Kanunu” diyerek cevap vermiş kadına. Kadın, ‘Çöp Kamyonu Kanunu nedir?’ diye sormuş taksiciye. Daha sonra şoför şunları söylemiş;

‘Pek çok insan, çöp kamyonu gibidir. Her tarafta içleri çöp dolu olarak dolaşırlar. Kızgınlığı, öfkeyi ve hayal kırıklığını biriktirirler içlerinde. Zamanla doldukça çöplerini bırakacak bir yer ararlar. Bu bazen ben bazen de siz olabilirsiniz. Kişisel olarak algılamayın. Onlara sadece gülümseyin. Hatta onlar için iyi şeyleri temenni edin ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü alıp işyerinize ya da evinize taşımayın veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmayın.

Başarılı ve mutlu insanlar çöp kamyonlarının günlerini mahvetmesine ve günlerini ele geçirmesine izin vermezler. Hayat sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa. Dolayısıyla size iyi davranan insanları sevin iyi davranmayanlar için iyi temennilerde bulunun.’

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.