1. Anasayfa
  2. Makaleler

Ömürlük Not Defteri: Da Vinci Metodu

Ömürlük Not Defteri: Da Vinci Metodu
0

Meşhur Mona Lisa tablosunun hikayesini bilirsiniz, bir tarafı güler gibiyken bir tarafı mutsuz gözükür. Peki ya, en az tablonun hikayesi kadar, yetenekleri de şaşırtıcı ve gizemli olan ressam Da Vinci’yi ve kullandığı ilginç zihin tekniğini?

Leonardo Da Vinci, genellikle ressam kimliğiyle bilinse de bunun yanı sıra astronom, mimari, matematik, heykel ve müzik gibi birçok farklı alanla ilgilenmiştir. Yaptığı çok yönlü çalışmalar ile hafızasını diğer insanlara göre çok daha güçlü bir hale getirmiştir. Kullandığı fotoğrafik hafıza tekniği ile bilgilerin belleğinde kalıcı olmasını sağlamıştır.

Bu tekniğe Da Vinci Metodu denilmektedir.

Da Vinci Metodu nasıl uygulanır?

Da Vinci Metodu, basitçe öğrenilmek istenen konu veya kelimelerin zihinde canlandırılarak herhangi bir nesne, renk veya hikâye ile bağdaştırılarak hafızada kalıcı olarak kalmasını sağlamak için kullanılır. Bu metodu uygulayabilmenin ilk yolu bir zihin sarayı oluşturmaktadır.

Da Vinci Metodunu denemek isterseniz; bunun için öncellikle detaylı bir şekilde bildiğiniz bir evin görüntüsünü zihninizde canlandırabilirsiniz. Bu hayali evdeki tüm odaları ve odadaki nesneleri hatırlayın. Da Vinci, herhangi bir bilgiyi hafızasına kalıcı olarak koymak istediğinde bu bilgiyi nesnelerle bağdaştırarak odalardan birine yerleştiriyordu. Bazı şeyleri odadaki masanın üstüne, bazılarını ise alt kattaki koltuğa yerleştiriyordu. Nihayetinde bu tekniğin oldukça işe yaradığını gördü. Çünkü ihtiyaç duyduğunda gayet iyi bildiği odaların içinde rahatça dolaşıyor ve hatırlamak istediği bilgiyi kolayca buluyordu.

Bu tekniği kullanabilmeniz için daha basit bir örneği ele alalım. Ezberlemeniz gereken bir grup kelime olduğunu düşünelim. Mesela bunlar; elma, aktris, çay, kedi, film, gemi olsun. Bu kelimelerin her birini zihninizde yarattığınız eve yerleştirerek bir hikâye yaratmaya çalışın. Örneğin, elmayı mutfakta yıkadıktan sonra salona gidiyorsunuz. Salonda çok sevdiğiniz bir aktris koltukta otururken çay içiyor. Yan koltuğunda bir kedi duruyor. Yanına oturup film izlemeye karar veriyorsunuz ve Titanik’i seçiyorsunuz.

Başlangıçta bu metodu uygulamak belirli bir çaba göstermeyi gerektirebilir. Ancak zihin sarayı, yani zihninizde yarattığınız ev zaten oldukça iyi bildiğiniz bir yer olduğu için hatırlamak çok daha kolay olacaktır. Bunu uygulamak için belirli kelimeler seçerek gözlerinizi kapatıp birkaç dakika zihin sarayında dolaşabilirsiniz.

Da Vinci Metodu sayesinde İngilizce veya başka yabancı bir dildeki kelime gruplarını daha kolay şekilde hafızanıza yerleştirebilirsiniz. Ya da Tarih gibi zaten belirli bir kurgusu olan konuları bu şekilde daha da hikâyeleştirerek öğrenilmesi çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Da Vinci Metodu eğitimleri ve daha birçok ücretli/ücretsiz online kişisel gelişim eğitimi için Bi’akıl App’i ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.