Veliler Dikkat!

Öğretmenlikte 10. yılımı geride bırakırken elimden geldiğince farklı tekniklerle matematiği öğretmeye, öğretirken de sevdirmeye çalıştım. Her öğretmenin yüzlerce anısı veya karşılaştığı ilginç anları vardır. Benim bu 10 yılda özellikle de son 5 yılda öğrencilerde gördüğüm bir alışkanlıkları var bunu veliler de bilmiyor hatta öğretmenlerin büyük oranı da bilmiyor. O da öğrencilerin kağıt yemesi. Şu anda Türkiye genelinde öğrencilerin bir çoğu kağıt yiyor.

Bunun en büyük nedenleri stres, can sıkıntısı, birbirlerinden etkileşim, gibi bir çok nedeni olabilir ama doktorlardan öğrendiğim kadarı ile midenin kağıdı eritmesi de zaman alıyor. İlk seferinde merak duygusu ile bunu yaptığını düşünmeniz doğal olabilir. Ancak pek çok kez bu durumla karşılaşmanız çocuğunuzun bir davranış bozukluğu olan “Pika sendromu”na yakalandığını gösterebilir. Türkiye’de bu sendromun en fazla Orta Anadolu Bölgesinde görüldüğünü uzmanlar söylüyor.

Velilerimiz sadece okula çocuklarını göndermekle, harçlık vermekle, ulaşım, barınma ihtiyaçlarını karşılamakla görevlerini yaptıklarını zannediyor. Ancak günümüzde öğrencileri gelişen teknoloji ve imkanlarla artık birçok tehlike bekliyor. Velilerimiz dikkat etmeli günümüz çocuklarının çok daha fazla sorunları var. Kendi çocuklukları ile karşılaştırmasın çünkü onların çocukluğu dört duvarlar arasında geçmedi. Eğitimi tek bir yönü ile ele almak doğru değil. Artık okuldan evine yürüyerek gidemeyen öğrencilerimiz var. Evinin yolunu bilmeyen öğrenciden ne kadar iyi matematik yapmasını, topluluk önünde konuşmasını, girişken, üretken, çalışkan olmasını beklemeliyiz ki …

SAMET ÖZKEPİR

EĞİTİMCİ-YAZAR

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.