Legoların Gücü
0

Legolar neredeyse büyük, küçük herkesin ilgisini çeken çeşitli tasarımlar yaptığı oyun araçlarıdır. Rengarenk oluşları kadar birkaç Lego tuğlasını dahi bir araya getirseniz ortaya muhteşem işler çıkan eğlenceli tuğlalardır. Hatta sadece 6 adet 2 * 4 ebatta Lego tuğlasını 915,103,765 farklı şekilde birleştirebilirsiniz. Legolar çocukların hayal güçlerini kullanmaları konusunda onları zirveye çıkarır. Yapılan tasarımların yanına bir de hikayeleştirme eklenince ortaya müthiş çalışmalar çıkar.

lego

Legoları kimi zaman okul öncesi öğrencilerine renk bilgisini, kimi zaman da ilkokul öğrencilerine saymayı öğretirken kullanabilirsiniz. Hatta ortaokul öğrencilerine kesirleri keşfettirirken ya da üniversite öğrencisine felsefi bir bakış açısını kazandırırken dahi kullanılabilir. Legolar sayesinde öğrenilen yeni bilgileri pekiştirebilirsiniz. Belki evinizde çocuklarınız ile aile etkinliği dahi yapabilirsiniz. Önemli olan bu renkli küçük tuğlaları etkili kullanmakta. “Tasarla Anlat” , “Tasarımımı Tahmin Et” ya da “En Hızlı Kim Tasarlar?” oyunları bunlara birer örnektir. Yapmanız gereken tek şey hayal gücünüzün sınırlarını zorlamak. Eminim ki çocukların hoşuna gideceği gibi siz de bu durumdan hoşnut olacaksınız. Çünkü bu küçük renkli tuğlalar sizin hayal dünyanızı yansıtıyor olacaklar. Aynı zamanda küçük yaşta başlayan Lego uğraşlarında çocukların ince motor becerileri olumlu yönde etkilenir. Tasarım becerileri gelişir ve 3 boyutlu düşünebilme becerileri gelişmeye başlar.

DSC 7340 | Eğitim Her Yerde

Her tasarım yeni bir bakış açısı demektir. Ardındaki bir hikâyedir. Lego tuğlalarından tasarım yapmak kadar kurgulanan hikâyeyi anlatmak da kişiyi olumlu yönde etkiler.

Hayal edilen ve yapılması kurgulanan tasarım sıralı işlemler ve adımlar sonucunda gerçekleşir. Aslında bu sıralı işlemlerin adı algoritmadır. Tasarım yapan kişi farkında olmadan kendi algoritmasını da oluşturur. Basit bir işlem gibi görünse de, algoritmanın oluşturulması hiç de kolay değildir. Çünkü tasarlanmak istenen kurguda birçok bilgi, istenen durum, sıralama, olay örgüsü vardır. Bu karmaşık işlemlerin düzenlenmesi, sıralanması ve art arda gerçekleştirilmesi, algoritmik düşünme becerisini ortaya çıkarır. Eğlenceli ve bir o kadar da öğretici olan Lego tuğlalarını siz nasıl kullanmak istiyorsanız o hale getirebilirsiniz. Belki bir soruna çözüm üretmek isterken, belki de sadece oyun oynatmak isterken kullanabilirsiniz.

Unutulmaması gereken şey Legolar ile tasarlarken, oyun oynarken; arka planda çocuklarınızda ve öğrencilerinizde gelişen beceriler…

Legoları kullanmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yaratıcılığınızı geliştirir,
  • Lego tuğlalarını birbirine takma, çıkarma gibi eylemlerle kas gelişiminizi destekler ve ince motor becerileri geliştirir,
  • El-göz koordinasyonunuzu sağlar,
  • Lego tuğlalarıyla farklı kombinasyonlar yapılabilmesi ve uygun lego tuğlasını doğru yere takma durumları sebebiyle, sorgulama ve birden fazla çözüm bulma yeteneğinizi geliştirir,
  • Lego kutularının üzerindeki şekilleri takip ederek tasarım yapmanız yönlendirmeleri takip etme yeteneğinizi gelişir,
  • Bir fikir tasarlayıp onu somut bir şeye dönüştürme imkânı vermesi sayesinde soyut-somut kavramların zihninizde şekillenmesini sağlar,
  • Şekilleri oluştururken odaklanmanız sebebiyle, dikkat gelişiminize katkıda bulunur,
  • Ailecek oynanacak oyunlardan biri olduğu için ailenizle birlikte eğlenceli ve kaliteli vakit geçirmenize olanak tanır.
Facebook Yorumları

Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünde tamamladı. Lisans eğitimi sürecinde birçok eğitime ve gönüllülük projelerine katıldı. İstek Vakfı İstek Kuşadası Okullarında Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretmenliği görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda çalışmakta olduğu kurumda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Bölüm Başkanlığı görevini de devam ettirmektedir. Aktif olarak eTwinning projelerinde yer almaktadır. Çalıştığı kurumda da eTwinnig projelerini yaygınlaştırma çalışmaları yürütmektedir. Öğretmenlerin yararlanabileceği web araçlarının anlatıldığı, öğrencilerin origami ve kodlama etkinliklerini öğrenebilecekleri bir youtube kanalı bulunmaktadır. Bu kanalda aktif olarak içerik paylaşımları yapmaktadır. Birçok eğitim ve kurs programlarına katılarak edindiği bilgileri başkaları ile verdiği eğitimlerde, webinarlarda paylaşmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.