1. Anasayfa
  2. Dil Eğitimi

AFET Bölgelerinde İngilizce (İkinci Dil) Eğitimi (Deprem Özel- 2)

Kahramanmaraş ile beraber 11 şehri etkileyen deprem bölgesindeki yabancı arama ve kurtarma ekipleri tarafından etkin ve verimli faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

AFET Bölgelerinde İngilizce (İkinci Dil) Eğitimi (Deprem Özel- 2)
0

Kahramanmaraş ile beraber 11 şehri etkileyen deprem bölgesindeki yabancı arama ve kurtarma ekipleri tarafından etkin ve verimli faaliyetler gerçekleştirilmiştir. İngilizce. 

Macaristan’dan afet bölgesine gelen Huba Rescue 24 arama ve kurtarma ekibi koordinatörü Mark Szabo, hastanelerin ve ambulansların kapasitelerinin ötesinde dolu olan vatandaşlara ikinci dil olarak İngilizce tercüman yaptıklarını dile getirmiştir. Dış ülkeler olarak buna benzer birçok örnek yer almaktadır. Ülkemizin deprem gerçeği konusunda bir kez daha bilgilendirmeler yapılırken deprem felaketine karşı alınması gereken önlemler, afet sırasında ve sonrasında hayati önem taşıyan hususlar akademi olarak da ikinci dil teorik ve uygulamalı olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Eğitimin İçeriğinde Taslak Olarak Bulunması Gereken Temel Başlıklar

  • “Deprem Öncesi ve Sonrası Biz “İkinci Dil” Yetkinliği ile Hazır Olalım”
  • Deprem Sonrasında İlk 6 Saat ve Arama – Kurtarma Faaliyetlerinde Dil Kültürü
  • Afet Farkındalık Eğitimi ve Uygulamalı İngilizce

Deprem felaketinin ardından bölgede kamu kurum ve kuruluşlar, şirketler, çalışanlarına yönelik afet eğitimlerini hızlandırarak kültürlenme, kültürleşme ve dil kültür ikliminin eklenmesi gerekmektedir. Deprem anında neler yapılacağı, psikolojik dayanıklılığın nasıl sağlanabileceği, hayatta kalma şansının artırılması, depremden sonra izlenecek adımlar gibi birçok başlıkta eğitim programları hazırlanmaktadır.

AfetDeprem bölgemizde Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremlerden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Adana, Kilis ve Elazığ’da çocuklarımız da yabancı dil eğitimi açısından da asla unutulmamalıdır. Bu, travmayı iyileştirmek için en iyi şekilde kullanılan Eğlenceli İngilizce Öğrenimi ile ilk başarılı tedavinin ikinci aşamasıdır ve bu stratejiler, deprem mağduru öğrencilere eğlenceli ve iletişimsel becerileri başarıyla kazandırmış, aynı zamanda travmayı da iyileştirdiği bölgemizde de anlaşılmaktadır.

Deprem bölgesinde eğlenceli İngilizce öğreniminin amacı ise, öğrencinin kendini rahat hissetmesi ve öğretme ve öğrenme sürecinden zevk alması için sınıfa neşeli ve rahat bir atmosfer yerleştirmektir. Bu öğrenme atmosferi, öğrencinin travmayı iyileştirmesine yardımcı olabilmektedir. Beyin görüntüleme çalışmaları ve beyin kimyasal ileticilerinin ölçümü, öğrencilerin rahatlık düzeyinin beyindeki bilgi aktarımını ve depolanmasını etkileyebileceğini ortaya koyuyor. Öğrenciler meşgul olduklarında, motive olduklarında ve minimum düzeyde stres hissettiklerinde, bilgi beyindeki duygusal süzgeçten rahatlıkla geçebilmektedir.

Öğrencilerimizi ürkütmeden, psiko-sosyal izlenmesiyle birlikte eğlenceli İngilizce öğrenimini hem deprem farkındalığı hem de dil eğitimi açısından önem arz edecektir. Bu etkinliklere dair yabancı dil öğrenimi açısından materyallerin çeşitlendirilmesi çocukların afet öncesi ve sonrasında bilgilendirilmelerini sağlayacaktır. Materyal içeriğinde temel öğrenim, işitsel öğrenim ve kinestetik öğrenim metotlarına önemle dikkat edilmelidir. Aşağıdaki görselde ifade ettiğim etkinliğin bir örneği yer almaktadır;

İngilizceBölgemizde travmayı iyileştirmek ve iletişimsel öğrenme sürecini gerçekleştirmek için eğlenceli İngilizce öğrenimi gerçekleştirilmelidir. Eğlenceli İngilizce öğreniminin neşeli atmosferi getirebileceği ve öğrencinin travmasını adım adım iyileştirebileceği umuduyla, sınıfta oyun, şarkı ve eğlenceli aktiviteler kullanarak görsel, işitsel ve kinestetik aracılığıyla öğrenci travma iyileşmesini sağlamak için iletişimsel öğrenme etkili olacaktır. Bu sebeple,  deprem bölgemizde eğlenceli İngilizce öğreniminden oluşan üç tür öğrenme stili ve on strateji olduğunu gösterdiği sonucuna varılabilmektedir.

Eğlenceli İngilizce eğitimi, felaketle ilgili travmayı iyileştirmede ve aynı zamanda iletişimsel bir öğrenme ortamı yaratmada etkilidir. Araştırma bulgusunda yer alan verilerden, öğrencilerin eğlenceli İngilizce öğrenim bakış açılarının yanı sıra tedavi öncesi ve tedavi sonrası travma puanlarında düşüş olduğu görülmektedir. Bir diğeri, çocukların mutlu olduğu ve eğlenceli İngilizce öğreniminin tadını çıkardığı veri belgelerinden görülebilir.

Afet bölgemizde yabancı dile karşı öğrenim süreci kapsamında şu sonuçları çocuklarımız açısından çıkarabiliriz;

Numara Öğrenme Şekli Öğrenci Sayısı % Oranı
1 Temel Öğrenim 15 65 %
2 İşitsel Öğrenim 3 17 %
3 Kinestetik Öğrenim 14 18 %
4 Toplam 32 100 %

Deprem sonrası için İngilizce eğitimine dair yapılan önceki çalışmalar incelendiğinde; öğrencilerin Öğrenme stili ve öğretme stratejisi ilişkili olmalıdır. Verileri işlerken öğrencilerin öğrenme stilleri ile ilgili öğretme-öğrenme sürecinde on strateji yer almıştır. Resim kullanımı, kinestetik kullanımı, etkileşimli kelimelerle sınıfın açılması, öğrenci projelerinde puan ve yıldız kullanımı, yansıtma (efekt), yarış oyunu ve tahmin oyunu stratejileri yer almaktadır.

1-) Öğrencilerin görsel, işitsel ve kinestetik olmak üzere üç tür öğrenme stili ve öğrencilerin öğrenme stilleriyle ilgili öğretme ve öğrenme sürecinde 10 strateji vardır.

2-) Öğrenciler için bölgede yukarıda belirttiğimiz stratejiler çok tercih edilir.

3-) Üçüncüsü, tedavi öncesi 100 öğrencinin ve tedavi sonrası ortalama 50.44 olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin travma puanlarının düşmesi anlamına gelmektedir. (Sayısal değerler örnek olarak belirtilmiştir. / Gözlem analizi)

4-) Dördüncüsü, eğlenceli İngilizce öğreniminin öğrencilerin travmasını iyileştirmek için etkili bir şekilde çalıştığı sonucuna varılabilmektedir. Bu nedenle bölgede, eğlenceli İngilizce öğreniminin kullanımı, afetle ilgili travmayı iyileştirmek ve öğrencilerin iletişim becerilerini teşvik etmek için etkili olmaktadır.

Sefa SEZER

İngilizce Öğretmeni / English Teacher

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
Deha mı? Vefa mı?

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.