Lightbot: Code Hour ile Programlamaya Giriş Yapın

Programlama öğrenmenin en eğlenceli yolunun, cep telefonu ve tabletlerimize yükleyebildiğimiz oyun uygulamalarının olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. LightBot: Code Hour da bu uygulamalardan birisi.

LightBot: Code Hour

Bu uygulama hiç programlama deneyimi olmayan her yaş grubu tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Programın açıklamasında K-12’nin her seviyesindeki öğrenciler olarak belirtilmiş ancak programlama tecrübesi olmayan yetişkinler için de tavsiye edilebilir. Genellikle programlamaya giriş için çoğu kişi tarafından tercih edildiği belirtiliyor.

Lightbotun son sürümü 28 farklı dilde kullanılabiliyor ancak bunlar arasında Türkçe dil seçeneği yok. Ancak neyin nasıl yapılacağı uygulamada gösterildiği için İngilizce olarak da rahatlıkla her yaş grubu tarafından kullanılabilir.

Lightbot temel olarak bulmaca oyunu aracılığıyla programlama mantığını kazandırıyor. Oyunda ilerleme, ışık yakma, dönme, zıplama ve fonksiyon yazma gibi işlemleri kullanarak kareler üzerinde hareket edip mavi kareleri ışıklandırmayı amaçlıyorsunuz.

Uygulama; temel kavramlar, fonksiyonlar ve döngüler olmak üzere üç kategori ve bunların içinde yer alan 20 bölümden oluşuyor. Temel kavramlara yönelik uygulamaların yer aldığı ilk kategori sekiz bölümden oluşuyor. Fonksiyonlar ve döngüler kategorilerinde ise altışar bölüm bulunuyor.

Lighbot: Code Hour, Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Üyelik vs. de istemiyor, doğrudan uygulamalara başlayabiliyorsunuz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lightbot.lightbothoc

https://itunes.apple.com/us/app/lightbot-code-hour/id873943739

Facebook Yorumları
Cemal Hakan DİKMEN hakkında 28 makale
İlköğretimi Samsun'da tamamladı. 2004 yılında Ordu Fen Lisesi'nden, 2009 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bir yıl Samsun'da Özel Duruşehir İlköğretim Okulu'nda çalıştıktan sonra 2010-2012 yılları arasında Cizre İstiklal İlköğretim Okulu'nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise Cizre Fen Lisesi'nde Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2016 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2021 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doktorasını tamamlamıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Dr. Öğr. Üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Kurucusu olduğu Eğitim Her Yerde sitesinde editörlük ve yazarlık yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.