Geçmişe Tanık Kültürel Mirasların Okulda Sergilenmesi

Kasım ayının ilk haftasında, Emin Akın İlkokulu’nda “Tarihim, Kültürüm, Mirasım Projesi” kapsamında öğrenci ve velilere yönelik, geçmişte kullanılan eşyalar sergilenerek tanıtılması etkinliği düzenlenmiştir.

Finike Emin Akın İlkokulu, Sınıf öğretmenleri bu yıl birçok Etwining projelerine katılarak, öğrencilerini etkinliklerle geliştirmeye çalışıyorlar. Bu etkinliklerden biri de “Tarihim, Kültürüm, Mirasım” projesi kapsamında eskiden kullanılan birçok eşyayı; veliler, esnaflar ve öğretmenlerin işbirliğiyle okula getirerek öğrencilere geçmişten geleceğe bırakılan miraslarla tanışma fırsatı buldular.

Bu projeyi okulda başlatan 4. Sınıf öğretmenlerinden Gülgün Baycan Sarıyer ve Hatice Yazımcı Çalışkan’a diğer öğretmenler de destek olarak; geçmişten gelen her eseri yakından öğrencilerine göstererek kültürel miraslarımızı koruma ve tanıma şansı elde etmişlerdir. Öğrenciler; “ Geçmişte bu eşyalarla mı yaşamışlar? Gaz lambasında nasıl vakit geçirmişler?” gibi sorularla geçmişte yaşayan insanlarımızın hangi şartlarda yaşadıklarını anlamaya çalışmışlardır.

Ziyarete gelen veliler; “Öğretmenlerimizin bu tür güzel etkinliklerle çocuklarımıza geçmişimizi tanımalarına yardımcı oldukları için teşekkür ederiz.” Diyerek bu tür etkinliklerin çoğalmasını beklediklerini ifade ettiler.

Cengiz ÇETİK

Facebook Yorumları
CENGİZ ÇETİK hakkında 11 makale
1964 yılı Konya Karapınar doğumlu, iki kız babası,Antalya'nın bir ilçesinde 28 yıllık öğretmenim. 2005-2008 yılları arasında ilk köşe yazılarımı Finike yerel gazetelerinde yazdım. 2006 yılında ilk şiir kitabım “Son Sözüm Sana Gülüm” daha sonraki yılda “Siyahlardayım” adlı ikinci şiir basılı kitabım okuyucusuyla buluştu. 2017 yılında ilk bilim kurgu romanım “Pokentranlı Gökmen” basılı kitaplar arasına katıldı. 2018 yılında e-kitap projesi olarak “Özlemek Sevmekse Özlüyorum Seni” resimli şiir ve “Aşktan ve Hayattan Damlalar” adlı resimli makale ve deneme yazılarım e- kitap olarak okuyucusuyla buluştu. Önümüzdeki ay içerisinde yeni bir kitabım basılı kitaplar serisine katılacaktır. Milliyet Blog’da Blog yazarı ve Akdeniz’de Yeni Yüzyıl gazetesinde köşe yazarı olarak yazılarım yayınlanmaktadır. Bunların dışında ayrıca iki tane de şarkı olmuş şiirim (artık güfte) var. Ersin Kayışlı tarafından bestelenen “Siyahlardayım” ve Ercüment Yıldırım tarafından bestelenen “Vazgeç Gönlüm” adlı şarkılardır. Şiir, hikâye, deneme ve roman çalışmalarıma; gözüm gördüğü, elim tuttuğu, yüreğim ve beynim sözcükleri ilmek ilmek işlediği sürece yazmaya devam edeceğim.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.