TRB1 Bölgesinde Meslek Liselerin Geleceği
0

TRB1 bölgesinde yer alan Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerimizde ki meslek liselerimizin geleceği 2019 yılından itibaren tekrar ele alınmaya başlanmıştır. Meslek Liselerinin eski başarılı ve rağbet gören yapısına yeniden kavuşması adına TRB1 bölgesinde ki Milli Eğitim Müdürlükleri ile toplantılar yapılmıştır. Organize Sanayi Bölgelerinde araştırmalar yapılarak ve tüm fabrikalar incelenerek hangi iş gücüne ihtiyacın olduğu tespit edilmiş ve analizler çıkarılmıştır. TRB1 bölgesinde ki sektörlerde eksiklik 3 ana başlıkta toplanmıştır. Tekstil, metal ve otomasyon sektörlerinde ciddi bir ara eleman eksikliği olduğu ortaya çıkmıştır.

k 08094317 kaynakisleri 6 | Eğitim Her Yerde

Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinin yer aldığı TRB1 bölgesindeki bazı meslek liselerinde proje okulu seçimi yapılmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile bölgede yer alan bazı meslek liseleri için işveren ve fabrikalarla protokoller imzalayarak öğrencilere staj garantisi sağlanmıştır. Okul bitimi öğrencilerin protokol imzalanan fabrikalarda üretime katkıları bulunması amacıyla asgari ücretin 1,5 katı fazlası ile işe başlamalarının garanti altına alınması sağlanmıştır.

TOBB- ETÜ işbirliği ile yabancı dil eğitimine ağırlık verilmesi, ERASMUS programı ile yurt dışı eğitim çalışması desteği ile birlikte meslek liselerinin makine, eğitim ve öğretim araçlarıyla donanımını sağlamak için ihtiyaç analizleri yapılmıştır. Öğrencilerin okul bitiminde takiplerini yaparak eğitimlerini ne şekilde kullandıklarını belirleme adına proje üretimi başlamaktadır. YÖK ile istişareler kurarak öğrencilerin Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçişini sağlamak için çalışmalar yürütülmektedir. Bu anlamda meslek liselerinin memleketin geleceği olarak gören ailelerin öğrencilerini meslek liselerine yönlendirilmesi gerektiğini açıklanmıştır. Meslek liselerine çok önemli bir fırsat doğmuştur ve bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.

k 17000157 1 a.Fabrika Otomasyon LaboratuvarY | Eğitim Her Yerde

Ülkemiz gerek özel sektörümüzün, gerekse kamu kurumlarımızın yaptığı yatırımlarla rekabet açısından önemli aşamalar kaydetmiştir. İhracatın geliştirilerek 500 Milyar dolar hacmine çıkartmak ve en önemli 10 ülke ekonomisi arasına sokmak için çalışmalar devam etmektedir. TRB1 bölgesinde insan kaynağının yetişmesi için çalışmaların devam ettiği, yerel ve ulusal kalkınma, hedeflere ulaşabilmemiz için en önemli unsurlardan biri olarak yapılan istişarelerde mesleki eğitim ön plana çıkmıştır. Geleceğim Mesleğim projesi ile yola çıkarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Milli Eğitim Bakanlığı bu projeyi önemsemektedir.

Mesleki liseleri genç nüfus ülkemiz için çok önemli bir varlık ve zenginliktir. Gençlerimizi önemli hedefler doğrultusunda, uluslararası standartlara ve evrensel mesleki eğitim kriterlerine göre yetiştirmemiz gerekmektedir. Bu kamu kurumlarımızın, velilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin en önemli görevlerinden biri bu iklimi oluşturmaktır.  Mesleki eğitim meselesi, bölgenin kalkınmasında sosyal ve ekonomik refahının artırılmasında stratejik bir konumda yer almaktadır. Bu sebeple gerek merkezi hükümetimiz, gerekse kalkınma ajanslarının da için de yer aldığı yerel aktörler tarafından, mesleki ve teknik eğitim ile nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi hususunda önemli çalışmalar yürütüldüğü bilinmektedir. Eğitimde önemli vizyonun oluşturulmasında meslek liselerinin önemi her geçen gün artacaktır.

Sefa Sezer

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.