1. Anasayfa
  2. Makaleler

Deha mı? Vefa mı?


0

Evet artık yepyeni bir nesil, yepyeni bir dünya ve yepyeni bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Üstelik bize çok garip gelen bu dünyada yetişen ve tam anlamıyla onunla yoğrulmuş bir nesil varken benim aklıma bu iki cümle geldi ‘vefa ve deha’.

Günümüz insanları maddiyatçı dünya ve tamamıyla pragmatist bir hayat tarzını edindi doğal olarak da çocuklarımıza vefa yerine deha olması ve çok para kazanması gerektiği ve şöhreti ön plana koyan bir anlayışı hedefledi. Anne ve babalar çocukları hedefleri doğrultusunda bir robot olarak icat etmeye çalışırken çocukların buna direnmesini garip gördü ve onlarla çatışarak yola devam etti. Ya da ettim gibi gördü maalesef yanlış burada çünkü çocuk sizin istediğiniz gibi değil kendi istediği gibi olmak ister ama siz ona ısrarla benim dediğim gibi ol derseniz çocuk bunu kendi yararına kullanacak buda maalesef çocukların bencil olarak yetişmesine sebep olacaktır. Üstelik bu bencillik ile yetişen çocuk sevgisiz ve fayda doğrultusunda dünyasını şekillendirecek bir hale gelecektir!

Şimdi burada aklınıza şu soru gelmiş olabilir hocam ne yani çocuklar deha olmasın mı? Hayır olsun ama vefayı da unutmasın. Biz Türk milletinin kadim bir mirasıdır vefa öyle güçlüdür ki yüzyıllar öncesinde ki ecdadı hala bugünmüş gibi anlatır ve onu daima destekler. Şimdi de şu soru aklınıza gelmiş olabilir eee dünyada ki büyük güçler vefa ile bir yere gelmiyor! Evet doğru ama bu güçler olmayan vefalarını müthiş bir yurttaşlık ve hümanistlik bağı ile güçlendiriyor ve çocuğa kendi vefasını ve dehasını oluşturmak için izin veriyor! Yani diyor ki sen insanın ve sen dünyanın merkezindesin! Tamam diyor çocuk o zaman anlaştık iki taraf da istediğini yapıyor ve iki taraf da halinden memnun.

Şimdi bu yazdıklarım ortada biz bu dakikadan sonra napacağız? Önce şunu, yahu çocuğun her yaptığı harekete endişelenmeyin çocuğunuz herhangi yıkıcı bir farklılığı yoksa ona destek verin ve onu kendi dünyasına şekillendirmeye bırakalım bakın o dünya ne kadar güzel olacak. Peki bu dünyayı şekillendirirken nelere ihtiyaç duyacağız? Bu soru önemli ilk olarak bildiğimiz klişe şeyleri yazmama gerek yok ama şimdi ezber bozan bir şey söyleyeceğim öğrenci Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgileri sevecek neden? Çünkü hayatı her alanıyla gördüğü bir ders peki sonra tabi ki Türkçe ve diğer bilimler.

Zor mu değil ! Önemli olan motivasyon düzgün olsun her şeyi başarmak kolay sonra ne göreceğiz artık görmek de sizin dünyanızda kalsın.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.