1. Anasayfa
  2. İyi Örnekler

Ekolojik Ahşap Oyuncak Projesi

Ekolojik Ahşap Oyuncak Projesi
Ekolojik Ahşap Oyuncak Projesi
0

Samsun İli Tekkeköy İlçesi Ali Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hazırlamış olduğu ekolojik ahşap oyuncak projesi çocuklarımızı doğal oyuncaklar ile buluşturuyor. Bu proje çocuklarımıza sağlıklı yaşam için umut oldu. Kimyasal madde içeren doğal olmayan oyuncaklar ağır metal içerme riski olduğundan ahşap oyuncaklar velilerin ilgisini çekiyor.

Oyuncaklardaki zararlı maddelerin başında kurşun gelmektedir. Bunun yanında azo boyaları da zararlı etkileri vardır. Plastiği yumuşak hale getirmek için fitalat gibi birçok kimyasal madde kullanılıyor. Son dönemde hayatımıza giren kimyasal madde sayısı 80 bini geçti. Bu maddelerin zararlı etkileri de ancak kullanıldıktan sonra ortaya çıkıyor. Oyuncaklarda kullanılan kimyevi maddeler belirlenen sınırları geçmese de zararlı olduğu tahmin edilmektedir.

Çocuk ne kadar küçükse kimyasaldan etkilenme oranı da o derece fazla. Hormon bozucu ve kanserojen maddelerden küçük çocuklar daha fazla etkileniyor

Ailelerin mümkün olduğunca çocuklarının sağlıkları için doğal ürünlere yönelmesi gerekmektedir. Ailelerin ahşaptan yapılmış oyuncakları tercih etmeleri daha faydalı olur. Boyalı ve albenili oyuncaklardan kaçınılmalıdır.

Ahşap oyuncak sektörü dünyada önemli bir pazar oluşturmaktadır. Türkiye son beş yılda verilere göre 3 milyar doların üzerine bir oyuncak ithalatı gerçekleştirmiştir.

Tekkeköy Ali Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, hazırlamış olduğu ekolojik ahşap oyuncak projesi ile kamuoyunun dikkatini çekmek istemektedir. Bu projedeki hedefimiz halkı bilinçlendirmek, kimyasal maddelerden uzaklaşıp çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek yaratmaktır. Ülkede ihtiyaç duyulan ve büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların üretiminin gerçekleştirilmesinde iş gücü oluşturmak. Ahşap oyuncak sektörünü ülkemizde canlandırmak ve ülkeye katma değer sağlamak hedeflenmektedir.

image | Eğitim Her Yerde
image 1 | Eğitim Her Yerde
Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.