1. Anasayfa
  2. Haberler

Fransa Okullarda Cep Telefonlarını Yasaklamayı Tartışıyor

Fransa Okullarda Cep Telefonlarını Yasaklamayı Tartışıyor
0

Fransa Eğitim Bakanı okullarda cep telefonlarının yasaklanması yönündeki fikrini açıkladı.

Eğer fikir kabul görürse 2018 yılı içerisinde Fransa’da okullarda cep telefonu kullanımı öğrenciler için yasaklanacak. Bakanlığın bu fikri geliştirmesindeki önemli noktalar ise artık bir halk sağlığı problemi olarak görülen aşırı cep telefonu kullanımının yanı sıra öğrencilerin zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebilecek mecralardan uzak tutmak yer alıyor.

Mevcut kurallar içerisinde Fransa’da ders sırasında cep telefonu kullanımı yasak ancak yeni düzenleme ile teneffüs ve ara zamanlarında da bu kullanımın önüne geçilmesi isteniyor.

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, durumu “halk sağlığı problemi” olarak tanımlıyor.

KÖTÜYE KULLANIM KABUL EDİLEMEZ

Konuyla ilgili olarak Fransa’da öğretmenlerle yapılan görüşmelerde özellikle 11-15 yaş grubu için okulda cep telefonu kullanımının ciddi şekilde kısıtlanmış olduğu dile getirildi. Fransız yasaları nedeniyle adı açıklanmayan öğretmenin aktardığına göre hali hazırda öğrenciler okula elektronik cihazlar getirebiliyor ancak cihazları okul içerisinde sadece uçak modunda ve ders saatleri dışında kullanmalarına izin veriliyor. Eğer öğrencilerin kuralları çiğnediği tespit edilirse cihazlarına el konuluyor.

Öğretmen açıklamasında; “Biz onlara güveniyoruz ancak kötüye kullanım durumunda ise asla tolerans gösteremeyiz. Onlarda bu kurallara karşı bir hoşnutsuzluk göstermiyorlar.” diyor.

Öğretmen kendilerine göre daha yumuşak kuralları olan okulların da var olduğunu ve yine ders saatleri dışında ama uçak moduna almadan da cep telefonlarının kullanımına izin verildiğini ancak bu okullarda sosyal medya paylaşımları nedeniyle zaman zaman kavgaların yaşandığını ifade etti.

Okullardaki öğrencileri karşılaştıran öğretmen “Bizim öğrencilerimiz onlara göre daha sakin ve ara zamanlarında birbirleriyle vakit geçiriyorlar ancak diğer okullarda telefonlarına yapışmış gibiler.” dedi.

DÜNYADA FARKLI YAKLAŞIMLAR MEVCUT

Okullarda başta cep telefonu olmak üzere çeşitli elektronik cihazların kullanımı konusunda farklı yaklaşımlar mevcut. Avrupa’da birçok ülkede öğrencilerin dizüstü bilgisayar, tablet ve cep telefonlarını ders içi amaçlarla kullanmak üzere okullara getirmesine izin veriliyor. Teknolojinin öğrenme için önemli bir yardımcı olduğu fikrinin kullanıldığı düşünce Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kabul görmüş durumda.

Ancak yine Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde konuya farklı yaklaşımlar da mevcut. Almanya’da bir istismar vakası sonrasında eyalet genelinde okullarda cep telefonu kullanımı kısıtlanırken yakın zamanda bu yasağın çerçevesi gevşetildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde New York eyaletinde okullarda öğrencilerin elektronik cihazlarını tutacakları dolaplar bulunuyor. Günlüğü 1 dolar gibi bir ücretle kullanılan dolapları yıllık olarak kullanmak isteyen öğrenciler ise 180 dolar gibi bir ücret ödemek zorunda.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.