1. Anasayfa
  2. Makaleler

Medya Okuryazarlığı ve Sahte Haberler

Medya Okuryazarlığı ve Sahte Haberler
0

Medya okuryazarlığının önemi…

Bu yılın başlarında kaydedilen Radiolab’ın bir bölümünde, Adler, sahte haberlerin geleceğinin büyüleyici ve biraz korkunç bir yol izlediğini; burada bir devlet başkanı gibi gerçek insanların videolarının sahte şeyler söyleyebileceğini belirtmiştir. Sahte görüntüleri tanımlama stratejimiz olsa da, ses ve video işleme araçlarının yeni bir dalgası gerçekliği daha da gerçeğe dönüştürme potansiyeline sahiptir. Eğitimciler ve öğrencilerin vatandaş olarak bilgilendirilmesi gereken becerilere sahip olmalarını sağlamayı düşündüğümüz için bu yeni teknolojilerin, haber ve medya okuryazarlığı eğitiminin önemine değinmek gerekir.

Bunlar ilk bakışta oldukça zararsız ve hatta oldukça iyi görünen birkaç teknolojik araç olarak tanımlanabilir. Ancak yanlış bilgilendirmenin yaygınlaştırılmasında nasıl kullanılabileceğini düşündüğünüzde, ahlaki sonuçlar önemlidir. Geliştirmeye devam eden bir Adobe uygulaması olan Voco, “konuşma için Photoshop” un olmasını vaat ediyor. Kullanıcı konuşmasının 40 dakikalık bir kaydını girdikten sonra, kullanıcı orijinal ve çok ikna edici yeni bir kayıt “yazmak” için basit bir metin editörü kullanabilir, aynı kişinin sesine…

Bununla birlikte, yüz yeniden canlandırmaya odaklanan yeni teknoloji şirketleri, bir kişinin, bir videonun gerçekçi manipüle edilmesini sağlayan bir araca yaklaşıyor. Başka bir deyişle, konuşan birinin videosunu alıp, ifadelerini ve yüz hareketlerini değiştirebilirsiniz. Bunu bir ses düzenleme aracı ile birleştirin; esas olarak, herhangi bir şey hakkında konuşan gerçekçi görünümlü bir video oluşturabilirsiniz.

Bu muazzam, değil mi? Öğrencileri hiçbir şeyin güvenilemeyeceği bir dünyaya nasıl hazırlayabiliriz? Gerçek şu ki, biz zaten yapıyoruz. Medya manipülasyon ve sahte haberler yeni değil ve birçok öğretmen zaten medya çevresinde eleştirel düşünme becerileri geliştirmeye odaklanan dersler ve etkinlikler yapmaktadır. İnanılmaz kaynaklar bulma aşamasından sesli tartışmalara kadar, çocuklar bu becerileri sınıfta çeşitli şekillerde kullanırlar. Tabi ki, yeni teknolojiler, denenmiş ve doğru medya okuryazarlığı tekniklerini hassaslaştırmamızı ve tekrar etmemizi gerektirecektir, ancak bazı temel sorular aynı kalır.

Temel Sorular

Haberi ve medya okur yazarlığını ikiye katlamanın zamanı geldi. Katı eleştirel düşünme alışkanlıklarını temel öğrencilere aktarmak için bu temel sorular üzerine derslerinizi hazırlayın.

1. Bu mesajı kim oluşturdu?

Bu, öğrencilerin perdeyi geri çekmelerine ve tüm medyanın belli bir vizyon, geçmiş ve gündemi olan bir yazar tarafından oluşturulduğunu anlamalarına yardımcı olur.

2. Neden bu mesaj gönderiliyor? Neden yapıldı?

Öğrencilerin bir mesajın amacını araştırmasını sağlayın. Bilgilendirmek, eğlendirmek veya ikna etmek mi yoksa ikisinin bir bileşimi mi? Mesaj öğrencileri nasıl hissettiriyor? Bir mesaj göndermenin arkasındaki çeşitli sebepleri, güç kazanıp kazanmamak isteyip istemediğini düşünmelidirler.

3. Bu mesaj nereden dağıtılır?

Öğrencilerin bir mesajın dağıtımının bize mesajın kendisinden ne vereceğini düşünmesine yardımcı olun. Video nereye çıktı? Bir sosyal medya kaynağında mı? İlk kim yayınladı? Başka bir yerde mi gösteriyor? Videoyu dağıtan saygın haberler var mı?

4. Dikkatimi çekmek için hangi teknikler kullanılır?

İster bir video, reklam veya uygulama olsun, dijital medyanın farklı biçimleri bizi meşgul etmek için benzersiz sözleşmeler kullanır.

5. Hangi yaşam biçimleri, değerleri ve görüşleri temsil ediliyor – yoksa eksik mi?

Tüm mesajların değerleri ve bakış açıları vardır. Ve bazen bazı perspektifler ve sesler eksiktir – düşünülmesi gereken önemli bir fark.

 

Yazının orjinalini görüntülemek için tıklayınız

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
egitim-her-yerde

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.