Müziğe Ne Zaman Başlamalıyız?

“Müzik, bebeğin doğumundan 9 ay önce ve hatta annenin doğumundan 9 ay önce başlamaktadır.”

Zoltán Kodály

Çocuğum için müzik eğitimine ne zaman başlamalıyız?

Okulların varlığı ile birlikte birçok ebeveynin sık sık cevap almak için sorduğu sorulardan biridir; ‘’Çocuğum ne zaman müziğe başlamalı?’’ Eğitmenler ise bu soruyu yanıtlarken ‘’Henüz geç değil, acele etmenize gerek yok’’, diyebilirler.

Peki her çocuk ‘müziğe başlamadan’ önce hiç müzikle karşılaşmıyor mudur?

Burada ebeveynlerin aslında öğrenmek istediği konu çoğunlukla enstrüman eğitimi ile ilgilidir. Enstrüman çalabilmek isteyen bireylerin buna başlamak için bir sürenin olması gerektiği yargısı maalesef toplumumuzda çok yaygınlaşmış bir durumdur.

Birçok müzik eğitimcisinin bunun gibi soruların cevaplarını vermeye çalışırken atladıkları en büyük ayrıntı, müziksel algının doğumdan itibaren zaten var olduğudur.

Bir bebeği düşünelim. En başında sahip olduğu en etkileyici müziksel olgusu ‘kalbidir’. Her bebekte olduğu gibi, hepimiz bir kalp atışı ile dünyaya geliriz. Doğal bir tempo ile varoluruz. Zamanla bu kalp bazen yavaş bazen ise çabuk atmaktadır. Sebebi ise çevresel etkenlerdir.

Bebeğimiz yaşadığı her duruma tepkiler göstermeye başladığında aslında dünyayı keşfetmeye başlamaktadır. Var olan ritim zekası sayesinde duyduğu şarkılara bedeniyle devinmeye başlar. (Bu bir karadeniz türküsü dahil olabilir.)

Dinlemekten zevk alan bu bebeğimiz, zaman içerisinde ellerini birbirine vurarak veya herhangi bir nesneye veya yere vurarak şarkılara eşlik etmeye başlar.

Bu dönemde anne zaten onunla kendi dilinde konuşmaktadır. Bebeğimiz artık anadilinde birçok kelimeyi de öğrenmiştir. Tüm şarkıları taklit etmeye çalışan bebeğimizin çok sık da duymadığı, oluşmayan bu ortam nedeniyle müzik kariyeri başlamadan bitmiştir.

Eğer bebeğimiz gerçek anlamda bu ortamdan mahrum kaldıysa onun müzik yapabilmesi çok da talep edilebilir bir durum olmamaktadır.

Ünlü macar besteci ve müzik eğitmeni Zoltan Kodaly(1), kendi anadilinde okuma yazma öğrenen her bireyin müzik dilinde de okuma yazmayı öğrenebileceğini savunmuştur. Bebeğimiz öğrenme sürecine dahil edilen konuşmanın yanında müzik de varsa ilerleyen zamanlarda bunun meyvelerini toplayacaktır.

Ebeveynlere düşen en büyük görev ise çocuklarında var olan müzikal hafızayı güçlendirmek amacıyla onlara bol bol şarkı söylemek, dinletmek…

 

MUBERRA SEMIN

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.