1. Anasayfa
  2. Makaleler

Gelecek Eğitimde


0

ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZDİR…

Bir ülke geleceğini garanti altına almak istiyorsa çocuklara yatırım yapmalıdır. Tüm çocuklara değer vermeli ve onları eşit bir şekilde eğitmelidir. Fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmelidir. Her şeyden önce çocuklarımıza iyiliği, adaleti ve merhametli olmayı öğretmemiz gerekir. Daha sonra akademik kazanım sağlanmalıdır. Adaletli, merhametli iyi insan olamadıktan sonra akademik kazanımın da pek bir anlamı kalmıyor. Çocuklara daha iyi bir dünya bırakmak yerine dünyaya iyi çocuklar bırakalım. Çünkü bu dünyayı güzelleştirecek, pisliklerden arındıracak olan çocuklardır. Bunun yolu da eğitimdir. Bu konuda öğretmenlere büyük iş düşmektedir. İyi bir öğretmen her şeyi değiştirebilir, çocukların kalbine dokunarak onlara rol model olur.

ÇOCUKLARIN KALBİNE DOKUNABİLMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Her öğrencinin öğrenme işlevi farklıdır ve bir öğretmen her öğrenciye öğretmek zorundadır. Öğretmen öğrencinin seviyesine inebilmeli, ona bilgiyi anladığı dilden aktarmalıdır. Öğrenmek istemeyen çocuk yoktur. İyi bir öğretmen öğrenciye ilham vermeli, ona yol göstermelidir. Bunları yaparken de öğrencinin öğretmene güvenmesi ve öğretmenin öğrencinin kalbine dokunması gerekir. Öğretmen öğrenci ilişkisi ne kadar kuvvetli ise öğretmenin öğrenciye bilgiyi aktarması o kadar kolay olur. Öğrenci sınıf ortamında kendini güvende, huzurlu ve mutlu hissetmelidir. Öğretmeninin eşit, adaletli ve hakkaniyetli olduğunu bilmelidir. Çocuklarımızın kalbine dokunabilirsek her şeyi değiştirebiliriz.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.