Öğrenci Gözüyle Edmodo

Web 2.0 teknolojisinin eğitimde kullanımı için geliştirilmiş çeşitli teknolojik yazılımları okullarımızda uyarlamaya çalışıyoruz. Bunlardan biri de okul dışı öğrenci kontrolünü ve etkin ders sürecini devam ettirmeye yönelik olan Edmodo uygulaması. Edmodo’nun ne olduğuna, nasıl kullanıldığına dair bir çok yazı ve video internette mevcut ama kısaca bahsetmek gerekirse Edmodo öğrencilerin öğretmene ulaşabileceği ve bir birleriyle öğretmen kontrolünde etkileşimlere girebilecekleri video, yazı paylaşabilecekleri bir web 2.0 aracı.

Edmodoyu öğrenci olarak 2 ay deneyimlemem bu yazının gerekliliğine beni itti. Kullanımım sürecinde Edmodo’nun kullanımının benim üzerimdeki yararlarından yola çıkarak bireye katabilecekleri hakkında bir derleme yapmak istedim. Öncelikle bir internet kullanıcısı olarak telefonu elime aldığımda Instastory izlemek, müzik dinlemek ve eğlenceli videolar izlemek gibi rutini olan bir tüketiciyken edmodo uygulamasıyla TEDx konuşmaları dinleyen, robot yapımı ve arduino kullanımı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan kullanıcı haline geldim.

Peki bir uygulama bunu nasıl başardı? Edmodo da sürekli olarak aktif olmak, okul dışında da okul ile ilgili kontrol altında olmak, bilinçli bir internet kullanıcısı olmaya yönlendiren en büyük etkenlerden. Edmodo sihirli bir değnek olmayabilir ama çağın interaktif çocuklarının yön göstericisi olma konumunda bir uygulama ve bu yön belirlemenin öğretmenin kontrolünde olması da ek avantajlarından. Uygulamanın en güzel yönü de anında dönüt verebilmesi örneğin dersle ilgili bir video paylaştınız veya ödevinizi sınıf ortamında paylaştınız anında arkadaşlarınızdan ve öğretmeninizden dönüt alma şansınız var sürece yönelik akran değerlendirmesinin en aktif ve en az zaman alan biçimi bu uygulamanın getirileri arasında. Öğretmenin kontrol alanını arttırıp sarf etmesi gereken gücü azaltıyor bunun yanı sıra sanal aktivitelerin yoğunluğunu dersle birleştirince öğrencileri sanal tehditlerden uzaklaştırıyor ve teknoloji okur yazarı birey yetiştirmede yardımcı rolünü üstleniyor. Aynı zamanda velilerin de bu uygulamaya katılımı mümkün. Edmodo ile yapılabilecekler bunlarla sınırlı değil Edmodo uygulaması edpuzzle gibi diğer bir çok alt uygulamalarla işbirliği içinde çalışarak sanal öğrenme alanı yaratıyor ve ders bittiğinde kaybolan öğrencileri sürecin içine dahil etme imkanı sağlayarak eğitim sürecini verimli hale getiriyor.

Zehra Gürsoy

Facebook Yorumları
Zehra Gürsoy hakkında 3 makale
Adıyaman Üniversitesi, Fen Bilimleri Öğretmenliği, 3. sınıf öğrencisi.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.