1. Anasayfa
 2. Haberler

Temel Yeterlilik Testinde Düzenleme


0

Öğrenilen bilginin ezber düzeyini ölçmekten daha çok dünyadaki gelişmiş yükseköğretim sistemlerinde olduğu gibi bilgiyi kullanmayı ve bilgiden yeni bilgi üretmeyi önceleyen Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nin bu yıl uygulanacağı daha önce YÖK tarafından açıklanmıştır. TYT’nin ilk kez uygulanacak olmasından dolayı ilgili paydaşlardan görüşlerin alındığı ifade edilmiştir. Bu süreçte öğrenciler, kamuoyu ve ilgili paydaşlar tarafından yapılan çeşitli görüşlerin ve iletilen taleplerin her biri YÖK tarafından değerlendirilmiş olup, gündeme getirilen görüş ve taleplerin öne çıkanları aşağıda özetlenmiştir:

 • Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk oturumunun Cumartesi sabahı,
  ikinci oturumunun ise Pazar sabahı yapılması.
 • TYT’nin Türkçe ve Temel Matematik yeterliliklerinin ölçülmesine ağırlık vermesi
  olumlu karşılanmakla birlikte, diğer derslerin kazanımlarının ihmal edilme sonucunu
  doğurabileceği endişesi ile TYT oturumunda, sosyal ve fen bilimleri kazanımlarının
  örtük olarak değil, açık ve müstakil bir şekilde sorulması.

Bu görüş ve öneriler doğrultusunda, TYT’de kısmi değişikliklerin yapıldığı belirtilmektedir. Bu bağlamda Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumlarının belirtilen tarihlerde gerçekleştirileceği açıklanmıştır:

1. Oturum (Temel Yeterlilik Testi)

23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah

2. Oturum

24 Haziran 2018 Pazar günü sabah

Dil Sınavı

24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra

İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türleri, daha önce açıklandığı gibi Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı şeklinde olacaktır.

temel yeterlilik testi sorular | Eğitim Her Yerde

TYT ilk kez uygulanacak olduğundan, adaylar tarafından daha iyi anlaşılabilmesi ve tereddütlerin oluşmaması için örnek sorular, ÖSYM tarafından en kısa sürede paylaşılacaktır.

Haberin kaynağına ulaşmak için tıklayınız

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.