1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Yolculuğa Hazır Mıyız?


0

Çıktığımız eğitim yolculuğunda hangi yollardan nasıl geçeceğiz? Neler göreceğiz? Gördüklerimizi nasıl unutulmaz hale dönüştüreceğiz?

Okul öncesi eğitim uygulamaları, sosyal medyanın, internetin, çeşitli akıllı uygulamaların ve online paylaşım platformlarının sayesinde oldukça zengin, renkli ve keyifli etkinliklerle donatılmış gibi görünüyor.

Ancak bu etkinlikler belli bir planlama çerçevesinde de mi ilerliyor, yoksa yalnızca “farklı ve orijinal” göründüğü için mi uygulanıyor. Başka bir deyişle çocukların gelişim ve öğrenme süreçlerine sağladığı katkılar nasıl değerlendiriliyor?

Okul öncesi eğitimin en güçlü olması gereken tarafların başında “ölçme – değerlendirme” gelmektedir. Hem sınıfın genel ilerleyişi hem de sınıftaki her çocuğun bireysel farklılıkları doğrultusundaki gelişim ve öğrenme düzeyi nasıl? Bunu nasıl takip ediyoruz? Hangi metotları kullanıyoruz? Uyguladığımız programlar, çocuğa sunduğumuz etkinlikler, o yaş grubuna uygun mu? Aslında fazlaca basit veya karmaşık mı?

Çıktığımız eğitim yolculuğunda hangi yollardan nasıl geçeceğiz? Neler göreceğiz? Gördüklerimizi nasıl unutulmaz hale dönüştüreceğiz? Yolculuğumuz ne kadar sürecek? Bu yolculukta hangi araçları kullanacağız? Ve yolculuğun sonunda nereye ulaşacağız?

Okul öncesi eğitimde uygulanan tüm etkinlikler, oyuncaklar, materyaller, malzemeler… Yolculuğumuzda bize eşlik eden araçlardır. Onlar birer amaca dönüşürse, belki de çocuk için kaybolan zamanların mimarı biz olacağız.

Bu nedenle; her eğitim yılının başında aşağıdaki soruların cevabını netleştirerek yolculuğumuza başlamalıyız.

0-6 yaş döneminde çocuklara ne öğreteceğiz?

Bu yaş aralığındaki çocukların gelişim ve öğrenme süreçlerinin beklenen şekilde ilerlediğini nasıl bileceğiz?

Hazırladığımız programların çocukların gelişim ve öğrenme süreçlerini “iyi ve etkili” şekilde desteklediğini nasıl tespit edeceğiz?

Hepsinin yanıtı hazırsa, keyifle geçecek bir yolculuk bizi beklesin.

Eğt. Uzm. Tuba Eren Öcal

Birth2day okul öncesi eğitim danışmanlığı

Genel Koordinatör

Facebook Yorumları

ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden 2004 yılında yüksek şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde performans başarı ödülü ile tamamladı. ODTÜ İlköğretim bölümünde doktorasını başlamış ve hala devam etmektedir. Lisans yıllarından itibaren yurtiçi ve yurtdışı çeşitli özel anaokullarında öğretmenlik, eğitim koordinatörlüğü ve eğitim danışmanlığı yaptı. Özel anaokulları, okul öncesi öğretmenleri ve anne babalara yönelik pek çok çalışma yürüttü. Yaklaşık 4 sene yurt dışında yaşayıp kendi alanında çalışmalar yaptıktan sonra ülkeye döndüğünde Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi’nde Küçük Şeyler Anaokulları Eğitim Genel Koordinatörü olarak çalıştı. Mesleki birikimlerini ve çalışmalarını daha etkin şekilde yürütmek amacıyla, 2017 yılında birth2day okul öncesi danışmanlık firmasının kuruluşunda aktif görev almıştır. 0-6 yaş aralığında hizmet veren özel okul öncesi eğitim kurumları, okul öncesi öğretmenleri, anne-babalar, ve erken çocukluk döneminde faaliyet gösteren tüm paydaşlarla çeşitli çalışmalar yürüterek, Türkiye’de okul öncesi eğitimin kalite standartlarının artırılmasına öncülük etmeyi hedeflemektedir. Temel çalışma alanları; okul öncesi eğitimde gözlem ve gözlem teknikleri, ölçme değerlendirme süreçlerinin oluşturulması ve yürütülmesi, portfolyo uygulamaları, gelişim ve öğrenme dokümantasyonu ve sunumları, okul öncesi eğitimde yeni yaklaşımlar ve uygulamaların eğitim programına entegrasyonu, okul öncesi öğretmenlerinin eğitimi, anne-baba eğitimi, okul öncesi eğitim kurumlarında ihtiyaç analizi, ve özgün okul öncesi eğitim müfredatı geliştirmektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.