20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

20 kasım 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla ”Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanıyor.

Kutlamada çeşitli etkinlikler yapıldı. Öğrenciler aileleri ile beraber dünyadaki çocuklar için dilek dilemek amacıyla beyaz bir kağıttan küçük parçacıklar kestiler ve boyadılar. Daha sonra küçük kağıtların üzerine dünyadaki çocuklar için dileklerini yazdılar. Bu güvercin ailelerinin dünyamız için diledikleri güzel ve umut dolu bir ifade oldu. Huzurlu bir şekilde yaşamak için zorbalık karşıtı bir aktifi aktivite yaptılar. Çocuklara ”Bir arkadaşınız size vurduğunda mı canınız daha çok acır , yoksa sizi incittiğin de mi?” sorusu soruldu ve öğrenciler bu konu ile ilgili anılarını paylaştılar. Öğrencilere birer tane gri renkli kağıt verildi, onlara onları inciten sözcükleri kağıdın üzerine yazmaları istendi, daha sonra öğrencilerden kağıdı sıkıştırıp top haline getirmeleri istendi. Öğrenciler kağıdı düzeltmeye çalıştılar ama kırışıklar düzelmedi. Böylelikle birimizi kırdığımızda bunun asla unutulmayacağını güzel bir aktivite ile öğrenmiş oldular. Öğrencilerimiz ayrıca Etiyopya’da açlık çekenlere yardım amacıyla Michael Jackson ve Lionel Richie tarafından yazılmış olan ”We are the world ” şarkısını seslendirdiler ve bir video klip oluşturuldu. Birbirlerine kartlar hediye ettiler. Dünyadaki bütün ülkelerde yaşayan çocukları daha iyi anlayabilmek için geri dönüşüm malzemelerini kullanarak oyuncak araba ve uçak yaptılar. Öğretmenler olarak mavi giyinip dünyadaki çocukların haklarında onların yanında olduğumuzu belirtmek istedik.

Etkinlikler kapsamında sınıfımızdaki akıllı tahta aracılığıyla EBA’dan çocuk hakları ile ilgili videolar izlendi. Ayrıca Unicef’in konu ile ilgili videoları izlendi.

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.