Çocuk Resimlerinin Kodunu Çözmeyi Öğrenin
0

Çocuk resimlerinin kodunu nasıl çözeceğinizi öğrenin ve çocuğunuzun iç dünyasını daha iyi tanıyın. Çocuk çizimleri size onların korkularını, sevinçlerini, hayallerini, umutlarını hatta kabuslarını anlatabilir, ancak aynı zamanda size onların içindeki değerli varoluşu gösterirler.

Çocuklar için çizim süreci, genellikle rahatladıkları doğal bir aktiviteyi temsil eder . Duyguları ifade etmek için resim çizerler çünkü farklı duyguları kelimelerle nasıl ifade edeceklerini henüz bilmiyorlardır. Dünya ve insanlar hakkında ne hissettikleri anlamanız için size yol gösterirler.

crayons 1445053 1920 | Eğitim Her Yerde

Çizim, iletişim için bir çıkış noktasıdır ve benzersizdir. Aynı çocuğun iki farklı resmi bile birbirinden oldukça farklıdır.

Bazı ebeveynler, çocuğun her çiziminde bir anlam bulmayı umar. Fakat bazen resimler, sayfada kendini gösteren eğlenceli bir oyun sürecinden başka bir şey değildir. Her zaman her resim ve çizimi yorumlamaya çalışmak yerine ara ara önemli zamanlarda göz atmak hatta not almak daha etkilidir.

Bu nedenle, bir çizimi ayrıntılı değerlendirmeden, bunun yerine çocuğun size çizimin kendisi için ne anlama geldiğini söylemesine izin verin . Çizimdeki insanlar ne yapıyor? Ne hissediyor? gibi sorular sormak, çocuğunuzda hiç bilmediğiniz şeyleri açığa çıkarabilir.

Cinsiyet ve Renk Tercihleri

Yapılan araştırmalara göre kızların ve erkeklerin nasıl ve ne çizdiği arasında bazı farklılıklar vardır. Kızlar genellikle çiçekler, kalpler dahil olmak üzere yuvarlak şekiller çizerken; erkek çocuklar açılar, kutular ve daha düz çizgiler, arabalar, otobüsler vb. çizerler. Genel anlamda, çocuklarda kendi cinsiyetlerini çizmeyi tercih etme eğilimi vardır.

Bazı araştırmacılar, kızların çizim başına erkeklerden daha fazla renk kullanma eğiliminde olduklarını, daha sıcak renkleri (pembe vb.) tercih ettiklerini ve erkeklerin daha soğuk renkleri (mavi vb.) tercih ettiklerini bildirmişlerdir.

marbles 1659398 1920 | Eğitim Her Yerde

Renk seçimi:

 • Siyah , baskınlığı gösterir ve nispeten talepkar bir çocuk tarafından tercih edilebilir.
 • Mavi, şefkatli bir doğaya sahip ve arkadaşlıktan zevk alan çocuklar arasında tercih edilir.
 • Kırmızı , heyecanın rengidir, özellikle meraklı çocuklar tarafından hiçbir şeyi kaçırmak istememek için kullanılabilir. Kırmızı, enerjinin , nefretin ,bir problemin ,tehlikenin, hayati önem taşıyan bir konunun yansıması olabilir.
 • Pembe , sevgi ve takdire olan ihtiyacı gösterir ve kızlar tarafından tercih edilir. Geçmişte yaşanan bir problemin ya da hastalığın çözümünü çağrıştırabilir.
 • Yeşil , uzay gibi farklı konuları seven, sanatı ve doğayı temsil eder. Çizimlerinde yeşil rengi ağırlıklı olarak kullanan çocukların yaşıtlarına göre daha olgun ve özgüvenli olduğu düşünülebilir. Bu renk sağlıklı bir fiziksel büyüme ya da yaşamın yeniliği gibi anlamları çağrıştırır. Resimlerdeki koyu yeşil , sağlıklı ve iyileşmenin bir göstergesi iken , açık yeşil ise zayıflığı ya da sağlığa yeni kavuşulmuş olmanın bir göstergesi olabilir
 • Sarı , zekayı ve fiziksel hareketi gösterir.
 • Mor: Çizimlerinde yoğun olarak görülen mor renk , çocuğun ağır bir sorumluluk duygusu yaşadığı anlamına gelebilir.Sahip olma ya da kontrol etme ihtiyacına ya da başkalarının kontrolü ve desteğine duyulan ihtiyacı işaret edebilir.
 • Turuncu: Endişeli bir durumu çağrıştırabilir. Özellikle yaşam ile ölüm arasındaki mücadeleyi , azalan enerjinin ya da tehdit edici durumlardan kurtulmanın bir göstergesi olabilir.

Çizimin Sayfadaki Konumu

Sayfada konumlandırma söz konusu olduğunda, sayfanın sol tarafı geleneksel olarak geçmişle ve anne ile ilişkilendirilir. Sağ taraf gelecekle ve diğerleriyle iletişim kurma ihtiyacı ile ilgilidir. Bu taraf baba ile ilişkilendirilir.

İyi boyutta bir çizimi sayfanın orta merkezine belirgin bir şekilde yerleştiren bir çocuk dengeli ve güvenli olarak kabul edilirken, bunun aksine, kağıdın alt kenarına veya kenarına veya bir köşeye çizilen küçük figürler yetersizlik veya güvensizlik duygularını ifade eder.

Çizimleri Hangi Duyguları Ortaya Çıkarıyor?

Bir çocuğun gerçekte ne hissettiğini gösterebilecek bazı noktalar vardır.

 • Ayrıntılı, dikkatli çizimler, çok çaba sarf etme ihtiyacı hisseden bir çocuğu gösteriyor olabilir.
 • Baskılı vuruşlar , özellikle birbirine yakınsa , stres, güçlü hisler, kararlılık veya öfke belirtisi olabilirken , daha yumuşak işaretler daha nazik bir yapıya işaret eder.
 • Çizginin kalitesi de önemli olabilir – hafif, dalgalı, kesikli çizgilerle çizilmiş bir figür, kararsız, güvensiz bir çocuğu ortaya çıkarır. Buna karşılık, cesur, sürekli, akışkan, özgürce çizilmiş çizgi, özgüven duygusunun ifadesidir.
 • Şekiller çizilirken, çizilen şekillerin boyutu ve göreceli boyutu önemli kabul edilir. Çocuk için daha önemli veya baskın şekiller daha büyük çizilir.
 • Kolların yokluğu bazen saldırgan olmayan çocuklar olarak yorumlanırken, ellerin büyüklüğünün abartılması, model bir otorite ile saldırgan eğilimlerin sembolü olarak görülür. Aynı şekilde, küçük ayaklar güvensizliğin bir işareti olarak görülüyor – (kelimenin tam anlamıyla dengesiz bir temeli simgelediği için)

cat 3695213 1920 | Eğitim Her Yerde

 

 • Dürtüsel çocuk : Büyük figürler, boyunsuz ve asimetrik uzuvlar.
 • Endişeli çocuk : Bulutlar, yağmur, uçan kuşlar, figürlerde göz olmaması
 • Utangaç çocuk : Kısa figürler, burun ve ağzın olmaması, vücuda yakın minik figürler ve kolların bulunması
 • Kızgın çocuk : Büyük eller ve dişler, uzun kollar, çapraz gözler
 • Güvensiz çocuk : Canavar figürler, minik kafalar, eli olmayan ve yatay eğimli figürler.

Çocuklarınızın Çizimlerini Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Çocukların çizimlerini yorumlamayı ve kodunu çözmeyi öğrenmek, bir ebeveyn olarak sizin için çok yararlı olabilir. Bununla birlikte, bu yaratıcı etkinliği de teşvik etmeye çalışın.

Sanat deneyimleri, çocukların sınırlar dahilinde bağımsızlıklarını geliştirmelerine yardımcı olur ve onlara fikirlerini kağıt üzerinde temsil etme fırsatı verir. En önemlisi, yaratıcı ifade, çocukların kendi hayal güçlerinin büyüsünden yararlanmalarını sağlar, çocuk olmanın anlamı da budur.

 • Kurallara gerek yok.  Çocuğunuzun yaratıcılığını kendi yöntemiyle deneyip keşfetmesine ve ifade etmesine izin verin. Bu bağımsız çocuğun kendinden emin, yetkin ve zeki hissetmesi gerekiyor.
 • Sadece ürüne alırken değil süreçte de varolun. Çocuğunuzun başarısını övmek yerine, çizim sürecine katılın. Daha karmaşık şeyler çizmesine yardım edin veya bir ağaç evi için uygun renkleri birlikte seçin.
 • Çocuğunuzun güçlü duygularını ifade etmesine yardımcı olmak için sanatı kullanın . Çocuğunuz öfkeli hissediyorsa, çok kızgın bir resim çizmesini teklif ederek bu tür duygularını ifade etmesine izin verin.
 • Çocuğunuzun sanatını ve yazılarını sergileyin . Evde bir sanat duvarı belirleyin. Tarihleri ve esere koyduğu isimlerle onları duvara asın. Çocuğunuzun yaptığı işin değerli ve önemli olduğunu hisssetmesini sağlamış olursunuz.
 • Resimleri oyun süresinin normal bir parçası haline getirin . Onlara boya kalemleri, kalın kalemler ve yıkanabilir kalemler gibi çeşitli çizim gereçleri sunun. Üzerine çekmek için kağıt poşetleri kesin. Kağıdı masanın üzerine bantlarsanız küçük çocukların çizmesine yardımcı olur, böylece kağıt çizerken hareket etmez.

Mutlu resimler…  www.pelineren.com

Facebook Yorumları

1980 yılında Ankara da doğdu. 2002 yılında Gazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği ve 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler bölümlerinden mezun oldu. 2002 yılında ilk atama yeri Zonguldak ve sırasıyla Şanlıurfa, Sivas, Edirne illerinde Sınıf Öğretmenliği, İdarecilik ve Özel Eğitim Öğretmenliği görevlerinde bulundu. Grafoloji (yazı analizi bilimi) üzerine uzun yıllar araştırma ve saha çalışmalarında bulunan Uzman Grafolog Pelin Eren’in 5.Uluslararası Ekonomi Yönetimi ve Pazar Araştırmaları Kongresi’ nde kabul edilen ve yayınlanan “İşletmelerde Yönetici Seçme ve Terfi Sürecinde Yetkinlik Belirleme Aracı Olarak Yazı Analizi Tekniğinin İncelenmesi” isimli makalesi ve www.pelineren.com sitesinde yayınlanan birçok blog yazısı bulunmaktadır. Dünyada uygulanan Grapho-Therapy uygulamalarını sahada uygulamaktadır. Grafoterapi bugün mevcut olan en modern ve etkili davranış değiştirme araçlarından biridir. Kişinin mevcut yazısında bulunan hasarlı çizgileri sürekli tekrarlarla düzeltme prensibine dayanır. Çocuk Resimleri Analizi ve Psikolojik Testler eğitimi ile bu alanda da saha çalışmaları ve blog yazıları mevcuttur.15 yaşında bir oğlu ve 5 yaşında bir kızı olan Pelin Eren online grupla ve özel Grafoloji eğitimleri, birebir yazı danışmanlığı ve özel eğitim öğretmenliği’ ne halen devam etmektedir. Mutlu yazılar...

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Erdem Oklay

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.