1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

E-Öğrenme’de 7 Eğilim

E-Öğrenme’de 7 Eğilim
0

Çoğumuzun zaten bildiği gibi, e-öğrenme, son on yıldan beri zirveye yerleşti ve yükselişi yakında durmayacak. Her yıl, çevrimiçi öğrenmeye ya da başka bir deyişle e-öğrenme’ye katkıda bulunan yeni eğilimler görürüz. 2018 yılında değişecek veya gelişecek olan e-öğrenme eğilimlerine birlikte göz atalım.

2018’de E-Öğrenme ile İlgili Hangi Eğilimlerin Farkında Olmalıyız?

Çalışmamız, yaşamamız ve öğrenmemizin yolu çevremizle birlikte hızlı bir şekilde değişiyor. İş stratejileri ve dinamiklerindeki sürekli değişim bizi ayakta tutuyor ve bu teknolojik ilerleme döneminde gelişmek için yakın gelecekteki eğilimleri ve gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekiyor.

Ayak uydurulması gereken en önemli alanlardan biri, hızlı bir teknoloji dönüşümünün öğrenme ve geliştirmede son derece etkili ve yenilikçi yöntemlere yol açtığı öğrenme ve geliştirme endüstrisidir. Bu yazıda, 2018 ve sonrasında gelişmesi beklenen 7 Öğrenme ve Geliştirme eğilimini inceliyoruz.

Oyunlaştırma

Oyunlaştırma, oyun-tasarım öğelerinin ve oyun ilkelerinin oyun dışı bağlamlarda uygulanmasıdır. Bu, bireylerin ortamın dışında düşünmelerine olanak tanıyan ve bu arada öğrenmelerini gerçek dünyada çoğaltmaya yardımcı olan etkili bir öğrenmenin muhteşem bir yoludur. Oyunlar, zorlu kavramları açıklamak veya öğrencinin bilgilerini eğlenceli bir şekilde test etmek için kullanılabilir. Farklı beceri düzeylerine göre uyarlanabilirler ve e-öğrenmede en önemli araçlardan biridir.

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR), son aylarda dijital öğrenme eğilimlerindeydi ve kuruluşlar bu teknolojinin potansiyelini gerçekten kavramaya başlamışlardı. Video tabanlı bir simülasyon izlemek yerine VR ve AR yardımıyla öğrencilerimizi, gerekli beceri ve davranışlara hakim olduklarını gözlemleyebilecekleri gerçekçi bir ortamda yerleştirebiliriz.

Bulut Tabanlı Öğrenme

Bulut tabanlı öğrenme, e-öğrenmede en büyük avantajlardan birini sunar. Bir bulut yardımı ile, kolaylık açısından her yerdeki bilgiye erişebilir ve bilgiyi elde etmek için bilgiyi etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Güvenlik ve şifreleme alanındaki ilerlemelerle bulut tabanlı e-öğrenme bir süredir yükselişte. Bununla birlikte, hızlı yükleme, güncelleme ve eğitim masraflarındaki önemli düşüşle bulut tabanlı e-öğrenme, 2018’de kurumsal e-öğrenme için en çok aranan seçenek olacaktır.

Mikro Öğrenme

Araştırmalara göre, bir insan beyninin ortalama dikkat süresi 8 saniyedir. Dolayısıyla, mikro-öğrenme, öğrenmenin, eğitimin, eğitimin ve beceri gelişiminin mikro bakış açılarından bahsettiği için bir yandan farklıdır. Özellikle beceri temelli anlayış / öğrenme / eğitim için tasarlanmış kısa vadeli, odaklanmış stratejileri içerir. Parçalar formundaki bilgiler yardımıyla, bir süre boyunca parçaları birleştirerek, bir birey için karmaşık bir bilgi ağı oluşturabiliriz. Böylece, bir birey için karmaşık öğrenme sürecini çok etkili bir şekilde hafifletmeye yardımcı olur.

Sosyal Öğrenme

Sosyal öğrenme artan popüler bir öğrenme eğilimi. Öğrencilerin kendi görüşlerini veya bir video gibi belirli içeriğin sürümlerini vermelerini ve herkesin ne düşündüğünü görmelerini sağlar. Bu, öğrencilerin sıkı siyah-beyazdan ziyade gri alanları veya e-öğrenme’nin sıklıkla geçmişte sınırladığı doğru ve yanlış alanları keşfetmelerine yardımcı olur.

Videoyla Öğrenme

2019 yılına kadar video, dünyanın dört bir yanındaki internet trafiğinin% 80’inden sorumlu olacak. Bu, bir video platformu olarak Elucidat gibi yetkili araçları kullanarak derslerde video platformlarının, sosyal öğrenmenin ve video öğreniminin entegrasyonunun kapılarını açar ve YouTube’dan klipler bırakır. Videolar yardımıyla, kullanıcılara öğrenme sürecini daha da bütünleştirecek bilgilere görsel olarak erişim için bir platform sağlayacaktır.

Çift Yönlü Sohbetler

Geri bildirim öğrenmenin önemli bir unsurudur ve öğrenme sürecini iyileştirmek için öğrencilerden yararlı geribildirim kazanmamız şarttır. Öğrenmede iki yönlü konuşmalar sayesinde, etkili ve kesintisiz öğrenme sağlamak için öğrencilerle fikir ve girdiler arasında iletişim kurmak artık daha kolay. Bununla birlikte çift yönlü sohbetler bir kişinin görmek istediği veya yardıma ihtiyacı olduğu konusunda fikir verir.

https://elearningindustry.com/elearning-in-2018-7-trends-keep-eye

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.