1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Eğitimde Teknoloji Kullanımı Örneği: Çıtçıt Devreler

Eğitimde Teknoloji Kullanımı Örneği: Çıtçıt Devreler
0

Çıtçıt Devreler okul öncesi ve ilköğretim seviyesindeki öğrencilere yönelik eğlenceli elektronik bilimi setleridir. Algoritmadan elektroniğin temellerine ve ileri düzey STEM becerilerine kadar geniş yelpazede pedagojik bir platform sunar. Aynı zamanda çocukların üretkenliğini tetikleyicidir. Çıtçıt devreler hem temel devre bilgilerini hem de temel programlama bilgisini öğretmeye yardımcıdır. Öğrenciler belli bir aşamaya geldiklerinde, temel devre bilgilerini temel programlama bilgisiyle birleştirmeye başlayarak projeleri kendileri yapabilirler.

Okul öncesi dönemde cocukların, çevresi ile daha fazla etkileşimde bulunması, yaşamında kullanacağı temel bilgi ve becerileri elde etmesi ve okul hayatına hazırlanması gerekmektedir. Okul öncesine yönelik Çıt Çıt Devreler STEM etkinlikleri oluşturmaya imkan vermektedir. Çıt Çıt Devreler içeriğinde yer alan yüzlerce proje fikriyle çocuklara doyumsuz öğrenme anları yaşatmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda çocuklara dünyayı keşfetme, sorgulama ve hatta icat etme fırsatı vermekle birlikte çocukların hayal güçlerinin ve üretkenliğinin sınırlarını zorlamasını sağlamaktadır.

İlköğretimde ise Çıt Çıt devreler bilgiye ulaşma, problem çözme, bilginin işlenmesi ve sunulması becerilerini bütün öğrencilere kazandırmak ve onlara günlük hayat bilgilerini teknolojiyle nasıl entegre edebileceklerini öğretmek, öğrenciyi pasif öğrenme ortamlarından kurtararak kendi kendine aktif bir şekilde öğrenme yeteneği kazanmasını sağlamak gibi amaçları bir araya getirmektedir. Müfredatta yer alan bir çok konuyu Çıt Çıt devreler ile planlayarak öğrencilerinizin becerilerini keşfedeceği iş birlikçi ortamlar sağlayabilirsiniz.

ENGoUPKXYAASlHP | Eğitim Her Yerde

Faydaları

1.Yaparak Öğrenme

Çıt Çıt Devreler setinin eğitim değeri yüksektir. Çocuklara bilimi, yaparak öğrenme ilkesiyle en etkili şekilde öğretir ve sevdirir.

2.İleri Seviye Eğlence

Bir çocuğun orjinal tasarımları işe yaradığında yüzündeki zevk ifadesi görülmeye değerdir. Elektronik öğrenmeyi kolay ve eğlenceli hale getirir.

3.Hayal Gücü ve Üretkenlik

Çıt Çıt Devreler, çocukların hayal güçlerinin ve üretkenliğinin sınırlarını zorlamasını sağlar. İçinde bulunan yüzlerce proje fikirleri, onlara geniş bir ufka kapı açar.

4.Bilim ve İcat Merakı

Çıt Çıt Devreler çocukları bilime karşı heyecanlandırmada büyük bir güce sahiptir. Onlara dünyayı keşfetme, sorgulama, gezinme ve hatta icat etme araçlarını veriyor.

7. Sınıflar için Çıtçıt Devreler ile Örnek Bir Uygulama

Dersin girişinde geçmiş senelerde öğrendikleri bilgileri hatırlamaları açısından öğrencilere elektrik devreleri hakkında neler bildiklerini sorabilirsiniz. Günlük hayatta elektrikli çalışan araçlar nelerdir? Bir devre nasıl çalışır?

Ardından da yeni öğreneceklere konuya yönelik ‘Farklı devre türleri olduğunu biliyor muydunuz?’ sorusunu yöneltebilirsiniz. Öğrencilerin bu sayede fikirlerini paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Daha sonra öğrencilerinize elektronik bir cihaz (uzaktan kumanda, CD çalar, radyo) göstererek ‘Bir elektronik cihazdaki tüm bu küçük parçaların ne işe yaradığını biliyor musunuz? Muhtemelen, çok fazla öğrenci bileşenlerin ne işe yaradığını hatırlayamayacaktır. Önceki bilgilerini hatırlamaları adına öğrenciler ile Çıt Çıt devrelerdeki elektrik devrelerinin temellerini paylaştıktan sonra, öğrencileriniz ilk devre tasarımlarını inşa etmeye başlayabilirler.

Etkinlikte aşağıdaki aşamalar izleyebilirsiniz;

  1. Rehber, kitle nasıl proje yapılacağını açıklar.
  2. Öğrenciler bir motor ve fan ile seri olarak bir elektrik devresi inşa ederler ve hareketi gözlemlerler.
  3. Öğrenciler direnç, motor ve fan ile seri olarak bir elektrik devresi inşa ederler ve tekrar hareketi gözlemlerler.
  4. Öğrenciler daha sonra direnç eklendiğinde fan hızına olan etkiyi not ederek tartışırlar.
  5. Öğrenciler sonraki adımda bir direnç, motor ve fana paralel olarak bir elektrik devresi inşa ederler.
  6. Öğrenciler bu devre için tekrar fan hızına olan etkiyi not ederek tartışırlar.
  7. Son aşamada öğrencilerden ulaştıkları sonuçlara dair bir grafik oluşturmaları istenir.

 

KAYNAK

https://www.citcitdevreler.com/

Facebook Yorumları

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Farklı okullarda Fen Bilimleri Öğretmenliği görevi yaptı. Şuan aktif olarak eğitim teknolojileri uzerine faaliyet gösteren bir Ar-ge şirketinde görev yapmaktadır. Bir cok konferansa katılarak sunum ve atölye gerçekleştirdi. Stempd'nin Türkiye ayağında İstanbul elçiliği görevini yürütmektedir. Ayrıca çeşitli girişimlerde gönüllü olarak yer almaktadır.

Yazarın Profili

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.