1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Fahrettin Paşa

Fahrettin Paşa
0

Birinci Dünya Savaşı adeta Türk milletinin destan yazdığı, emperyalist güçlere karşı vatanını son damlasına kadar savunanların oldugu bir dönem olmuştur. Çanakkale’de Mustafa Kemal Paşa, Irak’ta Halil Paşa ve Hicaz- Yemen’de Fahrettin Paşa bu mücadelenin ön saftaki kahramanları olmuştur.

Medine de Hz. Peygamberi korumakla sorumlu olan Fahrettin Paşa’nın yükü ağır olmuş, kutsal beldeleri savunurken ihanete uğramış; fakat mücadelesinden hiç bir zaman yılmamıştır. Batının milliyetçi söylemlerine, İngiliz Casusların oyunlarına kananlar Paşayı zor durumda bırakmış, Paşa’nın gündüzleri bile geceye dönmüştü. Nihayet, bölge halkının ihaneti artınca, paşa durumu vahim görmüş kutsal emanetleri Medine’den İstanbul’a nakletmiş ve I. Selimden beri bize emanet olan bu emanetlerin bugüne kadar gelmesine ön ayak olmuştur.

Askerleri için MEHMETÇİK ifadesi ilk kez kullanmış, açlıkla imtihan olan askerlerine yüce yaratanın gönderdiği çekirgeleri yedirerek bir kez daha Allah dostu olduğunu göstermiştir. İngiliz casus Lawrence tarafından ÇÖL KAPLANI olarak tanımlanmış, savaştan sonra Mustafa Kemal tarafından daha sonra Afganistan’a gönderilmiştir. Tam bir dava adamı olmuş hatıralarını yaz diyenlere ben sadece görevimi yaptım, yazılacak bir şey yok diyerek konuyu kapatmıştır. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyen altın neslin paşalarından biri olan Fahrettin Paşa’mız hatırlatmak ve hatırlamak istedik.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.