Uzaktan Eğitime Dair

COVID-19 salgınına karşı önlemlerin hızla artmasıyla birlikte, uzaktan eğitimin önümüzdeki aylarda da devam etme eğilimi olduğu görülmektedir. Bu dönemde sınıflarınızla tamamen uzaktan bir araya gelmek biraz stresli olabilir.

Uzaktan eğitimde de okullarda olduğu gibi öğrenme ortamına girmeden önce hedeflerinizi, varlıklarınızı ve dersteki lojistiğinizi belirlemeniz gerekir. Sormanız gereken ilk soru “Öğrenme hedeflerim neler?” olabilir. Bu soru, içerik sunmak için hangi yöntemin veya platformun en iyi olduğunu belirlemeye yardımcı olacaktır. Ardından, lojistiği ve mevcut varlıkları sorgulamanız gerekir. Örneğin, öğrencilerim evlerinde ne tür teknolojilere sahip?  Öğrencilerimin evde ve okulda kablosuz ağ özellikleri veya internet erişimi var mı? Öğrencilerin KVKK izinleri mevcut mu? Bu temel sorular cevaplandıktan sonra, uzaktan eğitimi planlamaya başlamaya hazırsınız diyebiliriz.

Uzaktan eğitimde öğrencileriniz için farklılaştırılmış öğrenme deneyimleri sağlayabilmeniz için iyileştirme ve genişletme için ek kaynaklara sahip olmak isteyeceğinizi de unutmayın.Uzaktan eğitimde derslerin daha akıcı bir şekilde ilerlemesi için bazı ders içi uygulamaların da planlanması gerekebilir. Öğrenmede kullanılacak olan uygulamalar dersten önce iyice planlanmalı ve dikkate alınması gereken birçok yönü ile değerlendirilmelidir.  Uzaktan eğitimde derslerinizde kullanabileceğiniz örnek uygulamalar;

 • Draw Your Game ile öğrencilerinizin konuyla ilgili bir oyun çizerek uygulamada oynamalarını sağlayabilirsiniz.
 • Öğrencilerinizle dersinizi sanal bir gezi yapmak üzere planlayabilirsiniz.
 • Birlikte kahoot yarışmaları yapabilirsiniz.
 • Derslerinizden çıkarken öğrencilerinize küçük görev soruları verebilirsiniz.
 • Öğrencilerinizin düşüncelerini yazabilecekleri padlet gibi sanal panolar kullanabilirsiniz.
 • Aileleri ile yapabilecekleri konuyla alakalı deneyim elde etme etkinlikleri planlayabilirsiniz.
 • Öğrencilerinizle beyin fırtınası yapmak adına pollev gibi kelime araçları kullanabilirsiniz.
 • Storybird ile konu ile ilgili bir sayfalık kısa hikayeler yazdırabilirsiniz.

Unutmayın ki her öğrenme ortamını fırsata çevirmek öğretmenin elindedir.

Peki uzaktan eğitimin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Uzaktan Eğitimin Faydaları 

 • Öğrenciler, güvenilir internete sahip oldukları sürece her zaman ve her yerde çalışabilirler.
 • Öğrenciler gerektiğinde öğretmen rehberliği ile bağımsız olarak öğrenebilirler.
 • Öğrenciler kendi hızlarında öğrenebilirler.
 • Çok sayıda araç, öğrencilerin sanal topluluklar oluşturması için birçok fırsat sağlar.

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları 

 • Çoğu uzaktan eğitim aracı yüksek hızlı internet gerektirir. Tüm öğrencilerin buna sahip olmaması, okul bölgelerinin hızla adapte olmasını ve buna göre desteklenmesini gerektirir.
 • Öğrencilerle fiziksel olarak bulunamamak, beden dillerini ve duygularını ihtiyaçlarını karşılamak için yorumlamanın daha zor olduğu anlamına gelebilir.
 • İlişkiler, hem öğrenciler hem de personel arasında beslenmek ve sürdürmek için daha bilinçli planlama gerektirir.

Uzaktan Eğitimde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Öğrencilerin internete güvenli bir şekilde erişmelerini sağlayın; mümkün değilse, evde kolay erişime sahip olmayan öğrenciler için alternatifler sunumların yollarını düşünün.
 2. Ders esnasında kafa karıştırıcı olabilecek herhangi bir şey için LoomScreencastify veya benzer bir ekran kayıt yazılımı kullanın. Bu ücretsiz Google Chrome uzantıları, eğitimcilerin ve yöneticilerin tam video veya video ekran görüntüleri kaydetmelerine olanak tanır. Bu, zorlanılabilecek bölümler için öğrencilerin tekrarlarını sağlamaları adına yararlı olabilir.
 3. Bu süre zarfında ebeveynlerle beklentileri hazırlayın ve duyurun. Ebeveynlere dijital sınıf beklentileri konusunda netlik sağlamak çok önemlidir.
 4. Zil ve düzenli rutinleri dijital olarak kullanın. Normal bir sınıfın alışkanlıklarını yakından kopyalayan bir ortam oluşturmak uzaktan öğrenmenin başarısı için çok önemli olabilir. Uzaktan eğitimde günlük rutinleri etkileşimli anketler oluşturarak (Mentimeter, pollev vb) veya sorular sorarak öğrencilerinizden hızlı dönütler alabilirsiniz.
 5. Derslere eşit katılım için öğrencilerinize fırsat vererek herkesin duyulmasını sağlayın. Uzun süre okula gitmediklerinde öğrenciler yalnız hissedebilir ve okulların açılması ile ilgili belirsizlik öğrencilerin zihinsel sağlığına olumsuz katkıda bulunabilir. Öğrencilerinizin bu zamanlarda nasıl hissettiklerini ifade etmeleri için fırsat sağlayın. Bunu yapmanın örnek yolları şunları içerir:
 • Derslerden sonra isteğe bağlı sanal görüşmeler düzenlemek,
 • Bir rehberlik öğretmenleriyle konuşması gerekebilecek öğrenciler için sanal zaman planlaması kullanmak.
 1. Evden çalışabilecek grup projeleri ve faaliyetleri ile öğrenci işbirliğini teşvik edin.

Bazen öğrenciler birbirlerinin en iyi öğretmenleri olabilirler. Öğrencilerinize küçük gruplarda veya ekiplerde işbirliği yapma fırsatı vermeye devam etmek önemlidir.  Tabii ki, bu sınıfta olduğundan biraz farklı gerçekleşecek. Öğrencilerin uzaktan işbirliği yapmasına izin vermenin yollarına örnekler:

 • Google Dokümanlar veya Google Slaytlar’ı temel alan grup projeleri atabilirsiniz.
 • Öğrencilerin kendi bloglarını veya web sitelerini oluşturmak için birlikte çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları
Elif ÇİLEK
Elif ÇİLEK hakkında 21 makale
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Kültür Koleji ortaokul kademesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği görevini sürdürmektedir. Bir cok konferansa katılarak sunum ve atölye gerçekleştirdi. Stempd'nin Türkiye ayağında İstanbul elçiliği görevini yürütmektedir. Ayrıca çeşitli girişimlerde gönüllü olarak yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.