Gerçek Değişimin Anahtarları

Tüm çocuklar farklı öğrenir ve öğretmenlerin dersleri buna göre uyarlamaları zor bir durum haline gelir. Akademik başarısı yüksek öğrenciler akademik olarak bununla mücadele edebilirler. Peki ya eğitiminde boşluklar olan öğrenciler? Geleneksel okullardaki eğitimciler çoğu zaman eğitiminde boşlukları olan bu öğrencilere yönelik alternatifler üretememektedir. Bu öğrenciler için okul seçimi, müfredat ve öğretmen etkinliği gibi konularda destek oldukça az seviyededir. Okul liderleri yıllardır bu öğrencilere, sistemde yoklarmış gibi davranmaktadır. Bunun bir hata olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu öğrenciler için daha iyisini yapmalıyız. Ancak pratik bir neden var; Bu öğrencileri görmezden gelmek! Bu seçenek ise genellikle öğretmen tarafından kaçırılmış bir fırsattır. Çünkü geleneksel ortamlarda bu çocuklar gerçek değişimin anahtarlarıdır. Bu öğrencilerin öğretmenlerinin sabırlı olmaları gerekir. Hayatta farklı bir şekilde öğrendikleri için içsel olarak hayal kırıklığına uğradıklarını göz ardı etmemek gerekir. Öğrencilere verilen bilgileri herkese uyan tek beden kıyafetler olarak düşünmememiz gerekir. Öğrencileri öğrenmelerine göre dört kategoriye ayırabiliriz.

 1. Görsel öğrenenler, farklı kavramları ve ilişkilerini daha kolay görselleştirebilmek için yeni bilgileri görmeyi tercih ederler.
 2. İşitsel öğrenenler bir dersten, podcast’ten veya benzer bir şeyden yeni bilgiler duymayı tercih ederler.
 3. Okuma yazma ile öğrenenler bilgileri not almayı tercih ederler.
 4. Kinestetik öğrenenler, yeni bilgileri uygulamalı bir şekilde öğrenmeyi, eylemleri kopyalayarak veya bir şeyler yaparak öğrenmeyi severler.

Örneğin;

 • Harfleri yazarak değil resim çizerek öğrenmek isteyen çocuk.
 • Rakamları bir çalışma sayfasıyla öğrenmek yerine şarkı söyleyip dans ederek öğrenmeyi tercih eden çocuk.

Eğitimde çıktıları için ekstra zamana ihtiyaç duyan çocukları daima hatırlamalıyız. Yaratıcı fikirlerini kendi bildikleri bir yolla ifade etmek istiyor olabilirler. Bu çocuklar için öğrenmeyi farklı şekilde planla, tasarla, talimat ver ve geri bildirimde bulun..

Farklı öğrencilerle etkileşime girerken, yapmak istemediğiniz şeyleri size yaptırdıklarında duyacağınız hoşnutsuzluğu düşünün. Peki bu öğrenciler için nasıl yatırım yapabilir veya değişim yaratmaya yardımcı olabilirsiniz?

 • Bu öğrenciler için doğrudan hizmet sağlayıcılara kaynak sağlayarak hemen dönüştürücü bir etki yaratabilirsin.
 • Bu öğrencileri, çalışmalarınıza nasıl dahil edilebileceklerini düşünerek çalışmanızın merkezine taşıyabilirsin.
 • Öğrencilerin yüksek düzeyde baskı sorunlarını çözebilirsin.
 • Farklı çocukların farklı kişilikleri vardır. Zor bir çocukla uğraşırken, ne tür bir çocukla uğraştığınızı anlamak önemlidir.
 • Çocuklar geliştikçe, birçok değişiklik ve duygu ile uğraştıklarını unutmayın. Onlarla uğraşırken nazik ve duyarlı olmaya çalışabilirsin.
 • Bakış açınızı değiştirmeniz gerekebilir. Çocuğunuzun davranışını sürekli olarak değiştirmek yerine reaksiyonunuzu değiştirmenin yollarını bulmaya çalışabilirsin.
 • Bir çatışma sırasında, bir çocuğun olumsuz niteliklerinden başka bir şey düşünmek zor olabilir. Herkesin olumlu niteliklere sahip olduğunu hatırlamaya çalışın. Çocuğunuzun iyi yaptığı şeyleri düşünmeye odaklanın.
 • Zor bir çocuğun daha iyi davranışlar öğrenmesine yardımcı olmanın bir yolu, sürekli olarak geri bildirim sağlamaktır.
 • Genellikle, bir öğretmenin yeni bir konuyu işlerken alabileceği en iyi önlem, konuyu çeşitli açılardan sunmaktır.
 • Konuları birden çok açıdan öğretmek, öğrencilerin bir konuyu anlamasına yardımcı olabilir.
 • Konuları tek bir açıdan öğretmek alternatif öğrencilerin kafasını karıştırmakla kalmaz, aynı zamanda takip edebilen öğrenciler için de dersleri sıkıcı hale getirir. Yeni bir konuyu farklı şekillerde tanımlayarak, öğretmenler öğrencilerin ilgisini çekebilir.
 • Eğitimde teknoloji kullanımı, alternatif öğrencilere öğretmeyi daha kolay hale getirebilir. Teknoloji, öğretmenlerin öğrencilere daha kapsamlı ve heyecan verici bir ders vermelerine yardımcı olur ve gelecek nesilleri teknoloji merkezli küresel bir manzaraya hazırlar.
Facebook Yorumları
Elif ÇİLEK
Elif ÇİLEK hakkında 18 makale
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Çesitli okullarda öğretmenlik mesleğini sürdürdü. Halen Kültür Koleji ortaokul kademesinde Fen Bilimleri öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi 7 Bölge 7 Okul projesinde çeşitli yardım aktivitelerinde bulundu. Bir dönem Eco-School projesi koordinatörlüğünü sürdürdü. ‘Eğitim Her Yerde’ web sitesinde çeşitli alanlarda yazılar yazmaktadır. Aynı zamanda burada bulunan yazarlarla bir kitap girişimi ortaya koydu. Bir cok konferansa katılarak sunum ve atölye gerçekleştirdi. Stempd'nin Türkiye ayağında İstanbul elçiliği görevini yürütmektedir. Ayrıca çeşitli girişimlerde gönüllü olarak yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.