1. Anasayfa
  2. Makaleler

İyi Niyetinizin Kurbanı Olmayın


0

İyiliğin ve doğruluğun bütün kötülükleri esir alıp tutuklamaya gücü yeterken, kötülük de boş durmuyor, sürekli yeni taktik ve hamlelerle gençlerimizi ve toplumumuzu tehdit etmeye devam etmektedir.

Bilinen tehdit unsuru bütün kötülükler iyilik ve iyi niyet maskesi ile karşımıza çıkarlar. Hiçbir terör örgütü, biz terör örgütüyüz demez ya da hiçbir madde bağımlısı biz madde bağımlısıyız demez, onlar kendilerinin ne olduğunu bilseler bile yine de diğerlerini kandırmak için ya da inandıkları için olsa gerek güzel, ambalajlı ve aksesuarlı sözcüklerle karşımıza çıkarlar. Terör örgütleri eşitlik ve özgürlük için savaştıklarını iddia ederler. Fitne ve fesat bazen en sevdiğimiz kavramlarla karşımıza çıkıverir. Barış, kardeşlik ve demokrasi sözcükleriyle ellerindeki silahı ve kanı saklamaya çalışırlar. Çünkü bir şeyi ne kadar çok bağırırsanız, inancı ve güveni sağlam olmayan insanları inandırmayı başarırsınız. Bugün terör örgütlerinin bu maskesinin ardındaki karanlık yüzü göremeyenler boşlukta olan inançları sağlam olmayan sosyal destekten yoksun bireylerdir ve daha kolay yönlendirilebilmektedir.

Bir bakarsınız en olmadık zamanda tanımadığınız birisi size iyilik etmek istiyordur. Ne iyi insanlar var dersiniz ve o güne kadar sizin için çırpınan ve üzerinize titreyen anne-babanızı da unutuverirsiniz. Çünkü ailenizin ilgi ve sevgisini küçümseyip başka adresler aramaya başlarsınız. Özgür olmak, erkek olmak ya da yetişkin bir kız olduğunuzu ispatlamak için ailenizin sınırlarını zorlarken başkalarının etki alanına girdiğinizi anladığınızda bazı şeyler için geç kalınmış olmaktadır. Mesela, gençliğinizin en güzel yıllarını kendinizi yetiştirmek yerine başkalarının yönlendirmeleri ile geçici hevesler ve zararlı alışkanlıklar edinerek geçirebilirsiniz. Eğer bir gün birisi size iyi niyetle anlamsız! ve zamansız bir iyilik etmek istiyorsa veya çok güzel şeyler söylüyorsa o an biraz duraksayınız. Bu iyiliği hak edecek ne yaptınız, iyiliği yapmak isteyenin nesi oluyorsunuz ve neden siz? sorularına mutlaka cevap verin. Çünkü art niyetli insanların alnında art niyetli insan yazmaz ve en kötüsü de iyi niyet ve iyilikle karşınıza çıkmıştır.

Bu nedenle okulda, işte, mahallede ya da çarşıda ya da bir başka yerde birisi size zamansız ve sebepsiz iyilik etmek istiyorsa mutlaka dikkatli ve uyanık olun. Hatta sizin güveninizi kazanmak için aşırı iyiliksever olmak bile görünmeyebilirler. Çünkü onlar kurbanlarını ya da mağdurları ikna etmek için çeşitli yol ve yöntemler deneyebilirler. Bir bakarsınız iletişimi başlatmak için kendisi değil de sizin harekete geçmenizi bile sağlayacak adımlar atabilirler. Örneğin, adres sormanız ya da düşen bir eşyanızı güveninizi kazanmak için büyük bir nezaketle size getirmeleri bile sizi yanıltmasın. Bu tür durumlarda size gösterilen ilgi ve yardım, anlamlı ve geçerli bir nedenle, doğru zamanda ve doğru bir yerde, herkesin görebileceği bir açıklıkla mı gösteriliyor? Bu ölçülere dikkat etmelidir, çünkü kötülükler gizli, yanlış yerde ve yanlış zamanlarda daha çok ortam bulmaktadır.

İyilikler ise, doğru yol ve yöntemlerle, herkesin görebileceği açıklıkta, güven ve saygı içerisinde olduğu zaman makbuldür. Selam ve dua ile.

Facebook Yorumları

İlk, orta ve üniversite öğrenimini Konya’da tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Beyşehir Bahçelievler Kasapoğlu İlköğretim Okulu ve Bozkır Lisesinde Psikolojik danışman ve Rehberlik Öğretmeni olarak görev yaptı. Vatani görevini 2005 yılında Siirt 3 üncü Komando Tugayı Rehberlik Danışma Merkezinde Sağlık Teğmen olarak tamamladı. Halen, Meram Rehberlik Araştırma Merkezinde Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. Çocuk gelişim ve zeka testleri uygulayıcı eğitimi, aile eğitimi gibi seminer ve kurslara katılmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğünün “Toplum ve Güvenlik Güçlerinin iletişimi” temalı AB projesinde görev almış ve çeşitli Avrupa Ülkelerine proje ve çalışma ziyaretlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babası olan Candan, ilk olarak Bozkır Postası gazetesinde yazarlığa başlamış olup, sonrasında da, Konya Hâkimiyet Gazetesinde, aile, toplum, eğitim ve çocuk psikolojisi üzerine pazartesi günleri köşe yazıları yazmaktadır. “EBEVEYN NOTLARI” ve "KENDİME RAĞMEN BEN" adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.