MEB’ten Okulların Açılması İle İlgili Çalışılan 4 Senaryo
0

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk 22 Temmuz 2020 tarihinde CNN Türk Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Okulların açılmasını tarihi, hazırlığı yer alan 4 senaryo, okullardaki faaliyetler, LGS sınavı, Eğitim Bilişim Ağı ve EBA tv etkinlikleri, uzaktan eğitim sürecindeki öğretmenlerin mesleki gelişim kurs faaliyetleri, TÜBİTAK projeleri ve zümre öğretmen toplantıları, okullarda sağlık kurulunun yer alması, teneffüs saatleri, uyum haftası ders faaliyetlerinden Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ‘’Kontrol Klavuzu’’ ve ‘’Okul Devamlılığı’’ ‘na kadar önemli konulara yer verilmiştir.

gdfgd | Eğitim Her Yerde

Programda Ziya Selçuk’un üzerinde durduğu konuların başında ise okulların açılması olmuştur. Ziya Selçuk, amacımızın okulları açmak olduğunu belirtmiştir. Çünkü sinema, Pazar gibi hemen hemen çoğu yerde yeni normalleşmeye gidilirken okulları kapalı tutamayız. Bu sebeple gerekli tedbirleri alıp 31 Ağustos’ta okulları açmayı planladıklarını açıklamıştır. Ayrıca üzerinde yoğun çalıştıkları dört senaryodan birincisinin, okulların tamamen açılacağı, ikincisinin ise okulların tamamen kapalı olacağını ifade etmiştir. Senaryoda ki üçüncü maddenin belirli günler sınıfların ikiye bölüneceğini ve son maddesinde ise problem olan iller üzerinde durulacağını söyleyerek bunların hepsinin bir ihtimal olduğunun altını çizmiştir.

Haziran ayında yapılan LGS sınavı için de konuşan Ziya Selçuk, sınavı erteleyin, yapmayın diyenlerin olduğunu fakat tüm tedbirleri alıp yaparak hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını, söylenenler gibi vaka patlamasının ise hiç olmadığını belirtmiştir. Hatta bu durumun aksine 200 vaka sayısı azaldığını ifade etmiştir. Ayrıca LGS’nin bir okul hazırlığı olduğunu belirterek LGS’de okullarımızı bu döneme okulu açmaya hazırladıklarını ve okula dönüşte öğrencilerin okula nasıl gireceklerini, tenefüse nasıl çıkacaklarını, giriş ve çıkışlarının nasıl olacakları ile ilgili tüm tedbirleri alarak bir deneyim kazandıklarını belirtmiştir.

Programda Ziya Selçuk’un üzerinde durduğu konulardan bir diğeri ise Eğitim Bilişim Ağı (EBA) olmuştur. İlerleyen süreçte eğer seyreltilmiş eğitim yaparsak hiçbir dersin birbirinden ayırt etmeyeceğini, bazı derslerin okulda verilemezse bile EBA canlı dersten veya EBA TV’den verilebileceğini ifade etmiştir. Seyreltilmiş eğitim için grup olarak bir sınıfta sınıfın yarısı ders işlerken grubun diğer yarısı ise sınıftaymış gibi canlı  o dersi bulunduğu ortamdan izleyebileceğini fakat bu konu üzerinde çalışmalarının sürdüğünü açıklamıştır.

fdfds | Eğitim Her Yerde

Programda Ziya Selçuk’un üzerinde durduğu konulardan bir diğeri ise zümre toplantıları, eğitim buluşmaları kapsamında Türkiye’deki tüm illerimizde yer alan öğretmenler ile buluşmaları ve TÜBİTAK’da derece yapan öğrenciler ile uzaktan görüşmeleri olmuştur. Geçenlerde canlı olarak TÜBİTAK’da derece yapmış öğrencilerle görüştüğünü ve ihtiyaçlarının neler olduğunu sorduğunu, zümre toplantıları ve öğretmen buluşmalarının da devam ettiğini ifade etmiştir.

Okulların açılıp açılmaması ile ilgili konuşmalarına devam eden Sayın Ziya Selçuk, velilerin emin olmasını, ciddi bir sorun olursa okulları açmayacaklarını ve önemli olan öğrencilerimizin,öğretmenlerimizin sağlığı olduğunu ifade ederek, biz sağlığı telafi edemeyebiliriz ama müfredatı telafi edebileceklerini ifade etmiştir.

Programda öğretmenlerin mesleki gelişim faaliyetleri ve uzaktan eğitim süreci için de konuşan Sayın Ziya Selçuk, hayatında bu kadar öğretmen eğitimi verilen dönem görmediğini ve tüm illerde öğretmenler ile sosyal medyalarda, uzaktan, çevrim içi vb. yoğun bir eğitim dönemi geçirdiklerini ifade etmiştir.

31 Ağustos’ta ilkokul 1’den lise son sınıfına kadar ilk hafta uyum haftasının yer alacağını ve bu uyum haftasının hem ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde gerçekleştireceğini belirtmiştir. Uyum haftasını eğitici oyunlar ve etkinlikler ile gerçekleştirileceğini,  oyun ve etkinliklerin temassız olacağının altını çizmiştir.

hgjhf | Eğitim Her Yerde

Programda okullarda yer alacak sağlık kurulları ve ‘’Kontrol Klavuzu’’ içinde konuşan Sayın Ziya Selçuk, “Okullarda öğretmenlerden ve müdür yardımcılarından oluşan bir sağlık kurulu kuracaklarını ve bu kurulun, okulun tedbirler kapsamındaki işlemleri, servis araçlarının kurallara uyup uymadığını denetleyeceğini belirtmiştir.

Sefa Sezer

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.