1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Mükemmel Olmaya Çalışmayın


0

Çünkü isteseniz de olamazsınız zaten. Hiçbir zaman olamayacağınız bir kişisel olgunluk düzeyi için kendinizi, duygularınızı ve düşüncelerinizi fazla hırpalamayın, çok yorulursunuz.

Kendimize duyduğumuz saygı için değil de başkalarına güzel görünmek, üstünlük duygusu ya da caka satmak için olduğundan daha farklı ve fazla görünmeye çalışanlar aslında kendilerini kandırmakla kalmayıp çok yorucu bir yaşamı da seçmiş olmaktadırlar. Hayatını başkalarının düşüncelerini ve tutumlarına göre şekillendirmeye çalışanlar asla mutlu olamazlar. Çünkü bütün çabaları ve gayretleri başkalarını mutlu etmek ya da onlardan güzel sözler, iltifatlar işitmek içindir.

İyi olmaya çalışmak ya da hatalarımızı azaltıp iyi bir şahsiyet kazanmak için çaba göstermek kesinlikle bir ihtiyaçtır. Çünkü doğru, iyi ve kişisel farkındalık için çaba içerisinde olmak değişim ve gelişim için çok önemli bir nedendir. Eğer ki kişi bunu kendi varlığına duyduğu sevgi ve saygı için yapmış olsun. O zaman bu çaba olumlu sonuçlarla kişide güzel gelişmelere de destek olmuş olur. Bizim sorunumuz sırf başkalarına yaranmak, övünmek ya da hava! atmak için olmadık şaklabanlıklar, yalakalıklar ya da riyakarlıklar yapanlarla alakalıdır. Bu bizim onlarla şahsi bir sorunumuz olduğundan değil tabii, mevzu gereği sorunumuz diyoruz. Yoksa böyle davrananların kendileri zaten başlı başına bir sorundur. Bu satırları okurken kendinizle ilgili bir alınganlık gösterecekseniz şimdiden söyleyeyim, sizi kastetmiyorum. Yani adrese teslim yazılar değildir bunlar…

Fakat yazıyı okuyunca bunlar beni anlatıyor diye alınganlığa ya da kişisel bir değişim ve gelişmeye de sebep olacaksam, ne mutlu o zaman bana! Buna elbette ben değil siz karar vereceksiniz. Çünkü ben sizi tanımıyorum, ama siz kendinizi tanıyorsunuz, bu açıdan doğal olarak benden daha çok yakınsınız kendinize değil mi? Öyleyse buyurun bu kıssadan bir hisse misali, hissenize düşen bir pay varsa mutlaka alınız. Başkalarını tamamen görmezden gelemeyiz tabii ki fakat kendimize de bir saygımız olmalıdırMükemmeliyetçi çabalar konusunda aşırıya kaçmanın kişiye mutluluk getirmediğini anlatmaya çalışıyoruz. Yoksa salaşlığı ve pasaklılığı yüceltiyor da değiliz.

Kendi duygu ve düşüncelerimize değer verirken sevdiklerimizin duygu ve düşüncelerini de dikkate almalıyız. Kendimiz ve başkaları arasında dengeli ve uyumlu bir yaklaşım gösterdiğimizde daha mutlu ve başarılı olacağızdır.

Facebook Yorumları

İlk, orta ve üniversite öğrenimini Konya’da tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Beyşehir Bahçelievler Kasapoğlu İlköğretim Okulu ve Bozkır Lisesinde Psikolojik danışman ve Rehberlik Öğretmeni olarak görev yaptı. Vatani görevini 2005 yılında Siirt 3 üncü Komando Tugayı Rehberlik Danışma Merkezinde Sağlık Teğmen olarak tamamladı. Halen, Meram Rehberlik Araştırma Merkezinde Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. Çocuk gelişim ve zeka testleri uygulayıcı eğitimi, aile eğitimi gibi seminer ve kurslara katılmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğünün “Toplum ve Güvenlik Güçlerinin iletişimi” temalı AB projesinde görev almış ve çeşitli Avrupa Ülkelerine proje ve çalışma ziyaretlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babası olan Candan, ilk olarak Bozkır Postası gazetesinde yazarlığa başlamış olup, sonrasında da, Konya Hâkimiyet Gazetesinde, aile, toplum, eğitim ve çocuk psikolojisi üzerine pazartesi günleri köşe yazıları yazmaktadır. “EBEVEYN NOTLARI” ve "KENDİME RAĞMEN BEN" adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.