1. Anasayfa
 2. Değerlendirmeler

Öğrencileri Akademik Hedefler Belirlemeye Yönlendirmek

Öğrencileri Akademik Hedefler Belirlemeye Yönlendirmek
0

hedef

Öğrencileri kendileri için hedefler belirlemeye teşvik etmek (öz-düzenlemeli öğrenmenin ilk aşaması), onların gelişim odaklı bir zihniyet geliştirmelerine yardımcı olur.

Hayatta bir gayesi olmayan insanlar, bir nehir üzerinde akıp giden saman çöplerine benzerler; onlar gitmezler ancak suyun akışına kapılırlar.” (Seneca)

Pek çok öğrenci, akademik hedefler belirlemek için gerekli araçlara sahip olmayabilir ve değişimi hayata geçirecek ve bu hedeflere ulaşmak için doğru stratejilerden yoksun olabilir. Öğretmenler, öğrencilerin gerçekçi ve uygun olduğu kadar ulaşılabilir akademik hedefler belirlemelerine yardımcı olacak bir yapı oluşturmalarını sağlayabilirler. Hedef belirlemenin sadece okul yılının başlangıcı için bir faaliyet değil, devam eden bir süreç olduğuna dikkat etmek önemlidir.pexels allan mas 5383501 | Eğitim Her Yerde

Akademik hedefler belirlemek, kişisel öğrenmenin ilk aşamasıdır. Kişisel öğrenme her zaman bir hedef planlama aşamasıyla başlar. Hedef belirleme, çeşitli nedenlerle öğrencilerimizde büyüme ve gelişme için önemli bir bileşendir:

 • Öğrenme sürecini ihtiyaçlarına göre kişiselleştirir.
 • Öğrencileri güçlendiren niyet ve motivasyon yaratır.
 • Sorumluluğu öğrencilere yönlendirebilmek için hesap verebilirlik sağlar.
 • Öğrencilerin ihtiyaçlarını savunmaları için bir temel sağlar.

Hedef belirleme, uygun olduğu sürece her yaşta yapılabilir. Hedefleri yansıtma ve gözden geçirme ile birlikte hedef belirleme becerisini öğretmek, öğrencilere akademik gelişime yönelik büyüme zihniyeti için kendi kendini düzenleyen öğrenme araçlarına sahip olma fırsatını verebilir.

 

Anaokulu seviyesindeki küçük yaş gurubu öğrencilerle hedef belirlerken daha fazla iskeleye ihtiyaç vardır. Her günün başında öğrenciler, önceden belirlenmiş olası seçenekler listesinden bazı eylemleri temsil eden bir emoji veya resim seçebilirler. Sanal olarak öğretiliyorsa, öğrenciler bunu oturumun başında yapabilirler. Yüz yüze ders görüyorlarsa, öğrenciler hedeflerini sıralarına veya masa alanlarına ya da belki sınıfta görüntülenen bir çizelgeye bantlayabilirler. Sınıf, hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için neler yapabileceklerini tartışarak birkaç dakika geçirebilirler. Öğretmenler, diğer öğrencileri akranları için önerilerde bulunmaya davet edebilir. Günün sonunda, öğrencilerin kendilerini yıldızlarla derecelendirmelerine ve ertesi gün için işleri nasıl farklı şekilde yapabileceklerini düşünmelerine izin verilmelidir.pexels yan krukov 8613121 | Eğitim Her Yerde

İlk ve ortaokul seviyesinde yaşça biraz daha büyük ve yazabilen öğrenciler için, yapışkan notlar kullanarak kısa vadeli günlük hedefler kullanarak yaratma, planlama ve hedefler üzerinde yansıtma alışkanlığını geliştirmenin mükemmel bir yolu olabilir. Günün başında, öğrenciler belirli bir gün için niyetlerine odaklanmak istedikleri bir görev, davranış veya beceriyi hayal etmek için birkaç dakika ayırırlar. Öğrencilerin notları görünür bir yerde tutmasına izin verilir, böylece gün boyunca hedefe geri dönebilirler. Günün başında ve sonunda bir ortakla, küçük bir grupla veya tüm sınıfla sınıf sohbetleri eklenebilir.

Öğrenciler daha gelişmiş yazma becerilerine sahip olduklarında, bir seyir defterinde hedeflerinin bir çizelgesini veya tablosunu tutmaları yararlı olabilir. Öğrenciler sabahları sadece hedefleri değil, bir eylem planını da kaydeder ve ardından günün sonunda iyileştirme stratejileri üzerinde düşünürler. Her haftanın sonunda, öğrencilere aşağıdaki gibi yapılandırılmış istemlerle gelecek hafta için hedeflerini yansıtmaları için zaman tanınabilir:

 • Haftanın hedef seçimleri hakkında ne düşünüyorsunuz? (Gerçekçi ve uygun muydular? Bu zamanda gelişme için en çok ihtiyaç duyulanlar mıydı?)
 • Hedeflerinize doğru nasıl ilerlediniz? (Net, uygulanabilir adımlarınız var mı?)
 • Haftanın bazı galibiyetleri nelerdi?
 • Bu hedeflerin gelişimini geliştirmeye devam etmenin bazı yolları nelerdir?

pexels yan krukov 8613062 | Eğitim Her Yerde

 

Bir seyir defteri işlevsel bir şekilde, öğrencilerin yaratıcılık ve kişiselleştirme ile meşgul olmalarına izin vermek için daha motive edici bir deneyim olabilir. Süreçle eğlenmelerine ve bir hedef yolculuk haritası oluşturmalarına izin verin. Haritanın sonu olan bir hedef belirlerler. Ayrıca, bu hedefe giden yol veya yolculuk boyunca tamamlanacak farklı kriterler veya adımları da haritada gösterebilirler. Öğrenciler daha sonra yolculuklarının ilerleyişinin görsel bir taslağına sahip olurlar.

 

Lise öğrencileri için, hedefleri tekrar gözden geçirme konusunda düzenli bir alışkanlık yaratmak için her ünite veya bölümden sonra bir yansıma sayfası kullanılabilir. Öğrencilere aşağıdaki soruları yöneltebilirsiniz:

 • Bu bölümün veya konunun kazanımları nelerdi? Başka bir deyişle, hangi şeyleri iyi yaptınız veya hangi yönde kendinizi geliştirmenize yardımcı oldu?
 • Kendinizi geliştirebileceğiniz bazı alanlar nelerdir? Daha fazla dikkat veya odaklanma gerektiren bazı alanlar nelerdir? Farklı olarak ne yapabilirsiniz?
 • Hangi spesifik ve somut eylemleri yapabilirsiniz?
 • Kendinizi nasıl savunabilirsiniz? Başka bir deyişle, öğretmeniniz, akranlarınız veya başkaları sizi hedefinize doğru nasıl yönlendirebilirler?

pexels rodnae productions 6655488 | Eğitim Her Yerde

Hedef belirleme, sınıf yönetimine ve akademik performansa yardımcı olabilir. Öğrencilerin bir sonuca ulaşmak için beklentilerin ve somut yöntemlerin daha fazla farkına varmalarını sağlar. Kurduğunuz iskeleler, süreci daha yönetilebilir hale getirir. Yansıtıcı ve yinelemeli hedef belirleme ile öğrenciler, ilerlemelerini izlemeye ve bunun üzerine düşünmeye girişirken bir büyüme zihniyeti oluşturacaklardır.

 

Facebook Yorumları

Sertaç Hindistan 1975 yılında İzmit’te doğdu. Ellinci yıl İlkokulu, İzmit Ortaokulu, İzmit Lisesi Lisesi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü’nde Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisans öğrencisidir. Öğretmenlik hayatına 2002 yılında Ankara Yenimahalle Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulunda’ Özel Eğitim Öğretmeni olarak başladı. 2005 yılında Kanuni İş Okuluna Özel Eğitim Sınıf öğretmeni olarak atandı. Almanya, Danimarka da Özel eğitim Okulları ve İspanyada Kapsayıcı Eğitimle ilgili Erasmus Projelerinde görev aldı. 2008 yılından itibaren İzmit Nuh Çimento Özel Eğitim Meslek Okulunda görevine devam etmektedir Ayrıca SODİMER Öğretmen İcra Kurulu Üyeliği,Samsung Türkiye - Habitat işbirliğinde yürütülen Solve For Tomorrow projesinde Mentörlük, ÖRAV ve Öğretmen Ağı elçiliği, Yuvam Dünya ve Let Do İt Türkiye çevre gönüllülüğü ile ilgili görevleri de yürütmektedir.Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Yazarın Profili

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.