Plickers İle Daha Eğlenceli Geri Dönütler

Teknolojik gelişmeler ile eğitimde teknoloji kullanımı giderek yaygınlaştı. Hemen hemen her derste kullanabileceğimiz uygulamalar geliştirildi. Bizlerin sadece yapacağı dersi ya da çalışmayı kurgulamak ve sonrasında kullanabileceğimiz ne gibi uygulamalar var bundan haberdar olarak çalışmalarımızı gerçekleştirmek.

Bugün sizlere Web 2.0 araçlarından biri olan Plickers aracından bahsedeceğim. Plickers için bir değerlendirme aracı veya veri toplayan basit bir araç diyebiliriz. Öğrencilere quizler yaparak onlardan geri bildirim almamızı sağlıyor ve öğrencilerde tablet, telefon gibi bir cihazın olmasına gerek olmadan bu işlemleri yapabiliyor. Öğrencilere sadece barkod şeklinde aracın size hazır olarak verdiği kâğıtları veriyorsunuz. Kendi bilgisayar ya da tabletinizden soruları öğrencilere yansıtıyor ve o kâğıtları kullanarak doğru cevabı vermesini istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken öğrencilerin cevaplarını tabletinizden ya da telefonunuzdan okutmak. Sorduğunuz sorunun cevaplarına ilişkin istatistikleri sistem sizinle anında paylaşıyor. Böylece yaptığınız quizin sonuçlarına hemen ulaşabiliyor ya da daha sonra incelemek için arşivleyebiliyorsunuz.

Bu uygulamayı sizler de sınıflarınızda kolayca uygulayabilirsiniz. Bunun için www.plickers.com  adresine girerek ücretsiz üyeliğinizi gerçekleştirin. Sonrasında yeni bir sınıf oluşturun ve öğrencilerinizi bu sınıfa dâhil edin. Her eklediğiniz öğrenci için sistem otomatik olarak sıralı bir şekilde bir sayı belirliyor. Oluşturmak istediğiniz soruları da kütüphanenize ekleyin. Sorularınızı çoktan seçmeli ya da doğru-yanlış şeklinde oluşturmanıza imkân veriyor. Sınıfınızı ve kütüphanenizi oluşturduktan sonra kâğıtlarınızın üzerinde bulunan numaralar dâhilinde hangi sayı hangi öğrenciye denk gelmiş ise o barkod şeklindeki kâğıdı o öğrenciye vermeniz gerekiyor.  Kâğıdın üzerinde sayının haricinde bir de soruların cevaplarını verebileceği A, B, C ve D şıkları mevcut. Öğrenci doğru düşündüğü cevabı verirken o şıkkı kâğıdın üst yüzeyine getirecek şekilde kullanıyor. Sonrasında siz de telefonunuzdan ya da tabletinizde yüklemiş olduğunuz Plickers uygulaması ile öğrencilerin cevaplarını alıyor ve kontrol ediyorsunuz. İsterseniz sınıf ortamında kim doğru cevap vermiş kim yanlış cevap vermiş gösterebiliyorsunuz isterseniz de sadece doğru olan şıkkı ve hangi şıkkın kaç kişi tarafından yanıtladığını öğrencilere gösterebiliyorsunuz. Soruları yansıtacağınız bir cihazın ve cevapları alabileceğiniz bir cihazın olması uygulamayı yapmanız için yeterli olacaktır. İstediğiniz kadar sınıf oluşturup farklı sınıflara farklı sorularla çalışmalar yapabilirsiniz.

Kullanımı oldukça kolay ve zevkli olan bu uygulamanın sanırım en güzel yanı her öğrencinin bir cihaza gerek duymadan bu çalışmayı yapabilmesi.

Öğrencilerin her hangi bir cihaz kullanmasına gerek kalmadan hem teknolojinin kolaylığından yararlanabiliyorsunuz hem de yaptığınız uygulamanın kısa zamanda geri dönütlerini alarak bunu grafik halinde görebiliyorsunuz.

Bu da bütünü kolaylıkla görmenizi ve değerlendirmenizi kolaylaştırıyor. Plickers aracı ile geri dönütleri ya da quizleri daha eğlenceli hale getirebilir ve öğrencilerle keyifli çalışmalar yapabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Burçak Günday hakkında 4 makale
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.