1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Sınavsız Okul Hayal Midir?


0

Herkes diyebilir “hey sınav olmadan olur mu? ”

Neden olmasın ki? Çocuklarımızı gereksiz bir sürü şey için zorlarken neden buna bir de sınavları ekleyelim ki?

Bugüne kadar yapılmış bir çok icat bir çok eser var. Bunlardan kaç tanesi geleneksel eğitim sonucunda ortaya çıkmıştır acaba.

Şimdi; dünya düzeni, iş bulmak, diploma almak vs. için çocuklarımızın en güzel zamanlarından alıyoruz. Üstelik biz de bir çok önemli ânı kaçırıyor ve tarihin karanlığına gönderiyoruz.

Bir düşünün çocuklarımızı ana okuluna göndermeden önce onunla ne kadar çok vakit geçiriyorken ilkokula başladıktan sonra bir çok şeyi kaçırdığınızı hiç düşündünüz mü? Günümüzde artık ilkokuldan itibaren bir yarış başlıyor. Yetenek geliştirme yok, sosyal etkinlik yok, bir hobi edindirmek yok. Bunları yapanlar var mı evet var. Ancak okuldan sonra boş vakitlerde. O da çocuklarımızın bizimle geçirmek için kullanacakları vakitler.

Peki bu boş vakitlerde ya biz müsait değilsek. İşte orada büyük bir sorun ortaya çıkıyor. Aileden uzaklaşmak, arkadaşlara yakınlaşmak.

Peki sınav bu anlattıklarının neresinde diyecek olursaniz. Sınav her yerde okulda, sokakta, arkadaşlarını seçerken, bir şeyler alırken, yerken, içerken,. Bunları çoğaltabiliriz. Aslolan okulda ya da merkezi yapılan sınav değil hayatta karşımıza çıkan sınavda. Bunun için eğitim her yerde, her zaman hazırlıklı olmalı insan.

Ali Tuncel

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
Mustafa Aslan

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.