Yorulan Beynimizi İyileştirmek

Her saniye gereksiz her şeyi düşünüp beyninin harikulade şekilde oluşturduğu nöronları yormaya devam mı? Nöronlar… Beynimizin bilgi transferi departmanında çalışır. Tahmin edilen nöron sayımız 100 milyar! Ama biraz önce kendi kendine öldürdün bazılarını. Bazen bir olay yaşarız ve çevremiz bize ”Yorma o güzel beynini boşu boşuna.” der ya. Doğru!

Ergenlik zamanlarımda o güzel beyin hücrelerimi, ”Odama biri girmiş mi, kıyafetlerim kullanılmış mı, bilgisayarım açılmış mı?” gibi sorularla meşgul ederdim. Evet dediğin gibi takıntılıydım. Sonra ne mi oldu? Üniversiteye gittim ve çoğu zaman odamda annem kaldı, kıyafetlerimi giydi ve bilgisayarımı da kardeşim kullandı. Yani dünyanın sonu değilmiş. Ne kadar çok ince detay düşünürsek kendimizi o denli yorarız. Bu düşünmekten kastımız boş, gereksiz düşünmek. Hastalık boyutuna getirecek kadar düşünmek. Bir yakınım; ”Artık kendimle baş başa kalmak  istemiyorum.” demişti. Ne kadar korkutucu bir cümle. Neden istemiyor? Çünkü kendiyle kaldıkça, kendini dinledikçe yoruluyor yalnız kalmaktan korkuyordu. Biriyle sohbet ederken kendiyle sohbeti kesip karşısındakine konsantre olamıyordu. Bu tip vakaları psikoloji bölümünü okudukça öğrendikçe daha çok anlamaya başladım. Bu raddeye öyle hemen gelinmiyor tabi ki. Kendinizin ne kadar değerli, önemli, biricik olduğunu görün. Sizden bir tane daha yok olmayacak da. Hayat akışımızdaki su tabi ki her zaman berrak olmayacak. Kirli aktığı da olacak. Olmalı da. İnsan olmanın kuralı bu. İyiyi de kötüyü de yaşamak. Lakin her şey dozunda. Hayatta sizi bir yere kadar yorabilir. İnsanın kendi kendine yaptığını bir başkası yapamaz. Akıl sağlığı… Sen ne büyük bir nimetsin. Hayatımda kafayı yorduğum çoğu şeyin değişmediğini fark ettim. Çünkü ne kadar beynimizi yorsak da son söz hayatın getirdiklerindedir. Psikoloji der ki; ” Seni rahatsız eden şeylerden cesurca uzaklaşabilecek kadar kendine saygı duy.”

Bu kadar düşünmekten bahsettik. ”Fakat düşünmek beyni geliştirmez mi?” sorusu soruldu şu an. Evet geliştirir tabi ki. Ama önemli olan düşünmeye değer şeyler düşünebilmek. Düşünmek; düşüncelerini yazıya döküp diğer beyinlerde yeni nöron bağlantıları oluşturmak ve sonucunda bir düşünme eylemi sağlamak. Bundan daha değerli ne olabilir ki? O yüzden kendinizi hasta edecek düşüncelerden kurtulup size iyi gelecek düşünce yolculuklarına çıkın. Beyni yoran monotonluktur. Beyninizin ihtiyacı olan sizin eşsiz düşüncelerinizdir gereksiz fikirleriniz değil. Güzel kalın!

 

Saygılarımla

Psikolog Adayı Buse AYDIN

Facebook Yorumları
Buse Aydın hakkında 5 makale
Girne Amerikan Üniversitesi’nde hazırlık okulunu ve ardından Psikoloji 1.sınıfı bitirdim. Sonrasında CSU’ya geçiş yaptım. Eğitimime bu üniversitede devam etmekteyim. Psikoloji alanında kendimi geliştirmek için Ada Eğitim Akademi’de görev alıyorum. Bu sayede alanında kendini geliştirmiş bir çok kişiyle tanışma fırsatı buldum. İlk önce özel bir klinikte sonra da İstanbul’da Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi’nde stajımı yaptım. Şimdi de Aydın’da devlet hastanesinde ruh sağlığı sektöründe stajımı gerçekleştiriyorum.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.