1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Çocuklarda Din Eğitimi Kaç Yaşında ve Nasıl Verilmeli?

Çocuklarda Din Eğitimi Kaç Yaşında ve Nasıl Verilmeli?
0

Çocuklarda din eğitimine kaç yaşta başlanmalı? Nasıl başlayalım? Ya çocuğumu dinden tamamen soğutursam? Gibi sorular sıkça karşımıza çıkıyor. Öncelikle altını çizmek istediğim başlama kelimesi.

Bir kadın altı aylık bebeğiyle İmam-ı Gazali’nin huzuruna gelir ve sorar;

-Çocuğumun din eğitimini kaç yaşta başlamalıyım? İmam-ı Gazali’nin cevabı çok sarsıcıdır.

-Çok geç kalmışsın! Çocuğun din eğitimi anne karnında başlar.

Yetişkin bir insanın dış dünya ile fiziksel ilişkisi nasıl duyu organları ile gerçekleşirse bir bebek de beş duyusu sayesinde dünya ile etkileşime girebilir. Bebeğin gelişim evrelerine baktığımızda en güzel temasın işitme yoluyla sağlanabileceğini söyleyebiliriz. En güzel bağ, işitme yoluyla kurulabilir. Bu dönemi kazanca dönüştürmek ise bizim elimizde. Araştırmalara göre annenin hamileyken okuduğu ayetler, okumadıkları ayetlerle kıyaslanmış ve annenin okuduğu ayetleri çocuğun daha çabuk ezberlediği gözlemlenmiştir. Bu yüzden bolca Kuran-ı Kerim okumaya dikkat edilmeli, anne bulunduğu ortamı seçmeli, kötü şeylerin işitileceği ortamlardan uzak durmalıdır. Abdestli gezmek, yediğine ve içtiğini dikkat etmek oldukça önem teşkil etmektedir. Bunlara dikkat ederek aslında çocuğumuzun ahlaki gelişiminin temellerini de atmış oluruz.

Hamilelik sürecinden sonra bebeğin dünyaya gelmesiyle farklı bir sürece doğru yol alıyoruz. Bu bağlamda, inanç kodlarıyla dünyaya gelmiş bir varlıktan bahsediyoruz. Zaten fıtratta var olan inancı su yüzüne çıkarmak, o fıtratı korumak, zamanı geldiğinde açma görevi, çocuğun ilk din eğitimcisi olması hasebiyle ebeveynlere düşüyor.

Peki ebeveynler bu aşamada nasıl bir yol izlemeli?

Bir çiçek düşünelim ve gelişim evresine bakalım. Önce tohum ekilir, en verimlisinden uygun toprak seçilir, sulanır, bakımı yapılır… Tohum uygun ortamı bulunca yeşermeye başlar, daha sonra filiz verir meyve verir. Çocuk da tıpkı böyledir, evde uygun iklimi bulduğunda yeşermesi, kendini açması kaçınılmazdır. Biz ebeveynlere düşen tohum ekmek ve doğru iklimi oluşturmak…

Gelelim ihtiyaç kapasite meselesine:

0-2 YAŞ

Çocukluğun bu dönemini güven bağlamında inceleyen Erikson, dini duyguyu güvenle ilişkilendirir ve dini duygunun kaynağını güvende bulur. Güven duygusunun yanı sıra bu dönemde çocuğun merak duygusu görülmeye başlar. Henüz konuşmaya başlamamış  olan çocuk, evde inşallah maşallah Allah izin verirse gibi ifadeleri duyarak büyür. Bu sembol ve değerlerin aktarımıyla oluşan merak duygusu din duygusunu besleyerek büyütür. Bu dönem için çocukların kayıt dönemi diyebiliriz, dolayısıyla ebeveynlerin bu dönemde model olması oldukça önemlidir. Bu dönem için Peygamber Efendimiz –sallallahu aleyhi ve sellem- ‘in, çocuklar konuşmaya başladıklarında Allah’a imanı, Kelime-i Tevhid’i öğrettiğini görüyoruz.

3-6 YAŞ

3-4 yaş için din eğitiminin altın çağı diyebiliriz. Somut işlemler döneminde olan çocukların uygun bir eğitimle ihtiyaçları giderilmeli, yöntem olarak somuttan-soyuta, kolaydan-zora, basitten karmaşığa doğru bir yol izlenmelidir. Kuran-ı Kerim eğitiminin bu dönemde başladığını ecdadımızın uyguladığı Bed-i Besmele töreninde görüyoruz. Bu tören, 4 yaş 4 ay 4 gün yaş aralığında Osmanlı’da çocukların okuma yazmaya başlaması için yapılan bir törendi. Kuran-ı Kerim öğretmek için pedagojik olarak yetkinlik 4 yaş ve sonrasıdır. Konuşma yetisini kazandığı bu dönem aynı zamanda Sure ezberi için de verimli şekilde değerlendirilebilir. Burada önemle vurgulanması gereken, herhangi bir zorlama olmadan çocuğun kapasitesi ve ihtiyacına göre eğitimin dozunu ve şeklini ayarlamak olacaktır. Allah Rasulü (sav) “insanlarla akılları nispetinde konuşun” buyurmaktadır.

Çocuk eğitimi söz konusu olunca, gelişim evrelerinin ve gelişim özelliklerinin bilinmesi ayrı bir önem arzetmektedir. Bu sürecin sağlıklı yürütülmesi, ailelerin çocukların gelişim özelliklerine hakim olmasından ve  çocukların sorularına hazırlıklı olmasından, neyi, ne zaman, ne kadar vereceğine karar vermesinden geçmektedir.

Rabia KURUNER

Eğitimci-Yazar

Facebook Yorumları

1986 İstanbul Şişli doğumlu olan yazarımız, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji lisans eğitimi ve İlahiyat lisans eğitimini tamamladı. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Erken Çocuklukta Ahlak ve Değer Eğitimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans programına devam etmektedir. Bir çok eğitim merkezi ve STK’larda kişisel ve mesleki anlamda gelişimine katkı sağlayacak teorik ve uygulamaya dönük eğitimler alarak “Erken Çocukluk Dönemi” üzerine pedagoji eğitimini tamamladı. Farklı kademelerde öğretmenlik yaparak eğitim-öğretim alanında sahada çalışmalarda bulundu, özel bir anaokulunda eğitim koordinatörlüğü ve idarecilik sürecini yürüttü. Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kur’an Kursu öğreticileri, ebeveyn ve eğitimcilere yönelik, ‘Din Eğitimi’ alanında seminer ve atölye çalışmalarına devam etmektedir. Şuan özel bir kurumda program geliştirme ekibinde, maneviyat ve inanç gelişimi üzerine danışmanlık görevini yürütmektedir. Özel çalışma alanları; “Din Eğitimi”, “Din Eğitiminde Soyut ve Somut Kavramlar”, “Program Geliştirme”, “Din Eğitiminde Yöntem ve Teknik” ve “Çocuk Felsefesi”dir. Yazarın sahip olduğu eserler; 'Oyun ve Eğlenceli Etkinliklerle Din Öğretimi | 4-6 Yaş' , 'Kuran’ı Kerim Öğretiminde Ses Temelli Elif-Ba', 'Elif- Ba Yazı Kitabım', 'Elif- Ba Etkinlik Kitabım', 'Aile İçi Etkinlik Rehberi 1-2', 'Vahyin İzinde' dir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Tolga Yazıcı

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.