Kale Kitap Okuyor Zinciri
0

Kale Kaymakamlığımız himayelerinde, Belediye Başkanlığımızın desteklediği ve Kale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Kale Kitap Okuyor Projesi” başlatılmıştır.

Toplumların tarih sahnesinden yok olmamasının yegâne yolunun bilim ve sanatın ışığında değerlerine bağlı, kendi tarihini neden sonuç ilişkisi kurarak analiz edebilen ve geçmişle gelecek arasında köprü kurabilen bireyleri yetiştirmekle mümkün olabileceği gerçeği açıktır. Değerlerine ve tarihine bağlı olarak bilim ve sanatta ilerlemenin ve daimi bir toplum haline gelmenin temelinde kendini yenileyebilme ve öğrenmede süreklilik yani okuma alışkanlığı kazanma yatmaktadır.

Kale kitap okuyor

Buradan hareketle toplumun arzu ettiği, değerlerine bağlı ve toplumun aynası olacak bireyleri yetiştirmede Kale ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak üzerimize düşen vazifenin gereği olarak kitap okuma zinciri kurulmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz. (kalekitapokuyorzinciri) Bu kapsamda bir komisyon tarafından belirlenecek olan kitaplar gerek öğrencilerimize, velilerimize gerekse halkımıza dağıtılacak, dağıtılan kitapların kişiler arasında alış verişi sağlanacaktır. Bu yolla hem ilçemizde okuma alışkanlığı kazandırılması hem de vatandaşlarımız arasında ekip çalışması ve dayanışma duygusunun arttırılması amaçlanmaktadır.

Kitap okuma zinciri fikri ,okul ziyaretlerimizde öğrencilerimizin kitap okumaya olan ilgileri bu fikrin doğmasına sebep oldu. Gittiğim bir köy okulda öğrencilerin üst öğrenime hazırlık kitabı ve hikaye kitapları isteği geldi. Öğrencilerimizin bu isteğine yerine getirmek için bize görevler düşmekteydi.

34719464 10216119634763595 3662666737578409984 n | Eğitim Her Yerde

Konuyu ilk önce Şube Müdürlerimiz ve okul müdürlerimizle paylaştık. Beyin fırtınası sonucunda kitap okumanın sadece öğrencilere değil ,toplumun herkesin ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. İlçe Kaymakamımız, belediye başkanımızla ve hayırseverlerimizle görüşmeler yaptık. Kitap konusunda gerekli maddi desteği bu şekilde sağladık.

Kitap okuma zinciri fikri böylece ortaya çıktı. Kitap okumak isteyenlere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze gelen herkese kitap hediye edildi. Verdiğimiz kitaplar okuyucular tarafından kitaplar okunuyor, okunduktan sonra kitaplar başka bir kitap dostuna hediye ediliyor. Okullarımızda öğrencilerimize dağıtılan kitaplarla ,kitap okuma zinciri ekiplerimiz tarafından kitap okuma etkinlikleri yapılmaktadır .Ayrıca yazarların kitabı 15 gün önce sınıf seviyelerine göre dağıtılmaktadır. Dağıtılan yazarların kitapları okunduktan sonra yazarlarla söyleyişi günü yapılmaktadır. Bu kapsamda eğitimci yazarlar Hasan SARI, İzzet YILDIRIM ve Yunus OZAN öğrencilerimizle kitap ve okuma üzerine söyleyişler yaptılar.

34779058 10216119632243532 8887038460779560960 n | Eğitim Her Yerde

Böylece kitap zincirimiz devam ediyor. Mart 2018 den bugüne kadar yaklaşık 4000 bin kişi zincirimize dahil olmuştur. Ayrıca yazarlar tarafından kampanyamıza kitap bağışı yapıldı. Dağıtılan bu kitaplar her gün sosyal medyada paylaşıldı. Kale kitap okuyor zincirimiz süresiz şekilde devam edilecektir. Hedef kitlemiz öğrenciler, esnaf, sporcular, sağlıkçılar ,askerler kısacası toplumumuzun hepsini kapsamaktadır. Bu amaçla halkımızın ve yaklaşık 1000 lise öğrencimizin katılımı ile Kale çarşı meydanında kitap okuma eylemi yapıldı.

Bir zincirin gücü neye eşittir? Tabii ki en zayıf halkasının gücüne. Çünkü zincirin ilk önce en zayıf halkasından kopacağı açıktır. Bu konuda Kale ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hem ilçemizde hem de tüm Türkiye çapında yaptığımız tüm projelerde zayıf halka olmamalıyız. Toplumsal dayanışma örneği sergileyecek olan bu projemize verdiği destekten ötürü öncelikle Sayın Kale Kaymakamımız, Kale Belediye Başkanımız, Kaleli Hayırseverlerimiz, tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimize emeklerinden ve desteklerinden ötürü şükranlarımızı sunar, tüm Kale Halkımıza gösterecekleri ilgi ve destekten ötürü şimdiden teşekkür ederiz.

Nurettin TIKIM

Kale İlçe Milli Eğitim Müdürü

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.