1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Nitelikli İş Gücünün Pasaportu

Nitelikli İş Gücünün Pasaportu
0

Ülkemizden çalışmak üzere yurtdışına özellikle de Avrupa ülkelerine giden gurbetçi vatandaşlarımızdan, TV kanallarının belgesellerinden, ülkemizin seksenli yıllardan sonra dışa açılımı, Avrupa Birliğine girme çabaları ve internetin yaygınlaşmasıyla Avrupa ülkelerini daha yakından tanımaya başladık. Para biriminin kur karşılığı olarak değerli oluşu, sosyal yaşam standartları, yurtdışında eğitim ve istihdam imkanları, yabancı ülke merakı gibi çeşitli sebeplerle Avrupa’ya gitmek heves ve hayali başta gençler olmak üzere insanımızı etki altına almıştır. Yurtdışında çalışabilmek için öncelikle yabancı dil öğrenmek, meslek sahibi olmak ve tüm bunları belgelendirip standart bir özgeçmişle ifade edebilmekle mümkün olabilmektedir. Doğurganlık oranının giderek azalmasıyla yaşlanan bir coğrafyanın ülkeleri yurtdışından beyin göçü dışında özellikle eğitimli ve nitelikli genç nüfusu kontrollü olarak ülkelerine çekmek için çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu  (MYK),  21 Eylül 2006 tarihinde 5544 sayılı Kanun ile hukuken faaliyete başlamıştır. Vizyonu; Paydaşlarla birlikte, yeterlilikleri tanımlayan ve tanıyan uluslararası düzeyde kalite güvencesi sağlanmış Ulusal Yeterlilik Sistemini kurmak ve işletmektir. Misyonu; Eğitimin istihdamla uyumunu güvence altına alarak nitelikli insan kaynağının oluşmasına öncülük eden, uluslararası ölçekte tanınan, etkin ve saygın bir kurum olmak olarak belirleyen Kurum, çalışmalarını halen sürdürmektedir. Bu kapsamda, ülkemizde tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması zorunlu hale getirilmiş, çalışanlarımızın MYK sınav ve belgelendirme masraflarının işsizlik sigortası fonundan karşılanmasına yönelik düzenlemeler yapılmış ve ülkemizde verilecek tüm mesleki ve teknik eğitimin MYK tarafından yayımlanan ulusal meslek standartlarına göre verilmesi yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Bu düzenlemeler MYK’ yı görev ve sorumlulukları itibarıyla Türkiye’nin Yeterlilikler Kurumuna dönüştürmüştür. Bugüne kadar 27 sektör komitesi kurularak, 856 ulusal meslek standardı, 499 ulusal yeterlilik yayınlamıştır. TÜRKAK akreditasyonuyla yetkilendirilen sınav ve belgelendirme merkezleri, uluslar arası ilişkiler ve projeler yürütülmesi, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin hazırlanması ve Denetimlerini yapmaktadır. MYK çalışmalarını paylaştığı aylık haber bülteninin son sayısında Europass konusunda da bilgilendirme yapılmıştır. (1)

Europass dijital araçlar yardımıyla beceri ve deneyimleri daha iyi ifade etmeyi sağlayan, iş ve öğrenim başvuruları oluşturmayı ve yönetmeyi kolaylaştıran Türkçe ve yirmidokuz Avrupa dilinde hizmet vererek çevrimiçi bir araçtır. Europass, bireylerin Avrupa’daki öğrenim ve çalışma fırsatlarına erişimini ve hareketliliğini destekliyor. On yıldan fazla bir süredir Europass, beceri ve yeterliliklerini kayıt altına almak ve paylaşmak için CV düzenleyiciyi ve diğer araçları kullanan, günde ellibinden fazla ziyaretçiyle Avrupa kurumları internet siteleri arasında en çok ziyaret edilen sitelerden biri olmuştur.  Avrupa Birliği Komisyonunca, yenilenen Europass Platformu (www.europass.eu) 1 Temmuz 2020 tarihinde erişime açıldı.(2)

Yeni platform kullanıcılara (öğrenciler, iş arayanlar, gençler, çalışanlar, gönüllüler, işverenler);  farklı ve gelişmiş şablonlar ile özgeçmişler, niyet mektupları, e-portfolyolar ve başvurular hazırlayabilme, saklayabilme, paylaşabilme, Beceri ölçme ve öz değerlendirme araçları, Kayıtlı kullanıcılar için kapsamlı kişisel profil oluşturabilme, Kayıtlı kullanıcılar için Avrupa ülkelerinde iş ve kurs arayabilme, Kayıtlı kullanıcılar için becerilerine ve ilgi alanlarına uygun kurs ve iş önerileri ile kariyer rehberliği, Kayıtlı kullanıcılar için eğitim öğretim kurumlarınca düzenlenmiş Europass Dijital Yeterlilikleri (diploma, sertifika ve dereceler), Avrupa ülkelerinde eğitim ve çalışmaya dair bilgi, veri, araç ve hizmetler ile ilgili ulusal makamlara ve kuruluşlara bağlantılar (Örgün, yaygın, serbest öğrenmelerin ve yeterliliklerin farklı ülkelerde tanınması için süreçler, prosedürler ve mevzuatlar), Eğitim ve çalışmayla ilişkili birçok farklı AB araç ve hizmetine tek noktadan erişim, Kişisel veriler ve kayıtlar üzerinde tam kontrol, Beceri arz ve talebindeki eğilimler ve analizler (sektörel ve coğrafi düzeyde), Mülteci veya sığınmacılara faydalı olabilecek beceri ve yeterlilikler hakkında ek bilgiler gibi çok faydalı araç ve hizmetleri sunmaktadır.

Yeni Europass, kaydolarak (ücretsiz) ve kayıt olmadan kullanılabilmektedir. Europass platformuna (www.europass.eu, https://europass.gov.tr/,              https://europa.eu/europass/tr) kayıt olmadan da özgeçmiş, niyet mektubu ve başvuru oluşturulabilir, paylaşılabilir. Ayrıca, platformda yer alan bilgilere ulaşılabilir ve bağlantılardan faydalanılabilir. Europass, kişilere kariyer ve öğrenimlerinde yardımcı olmak isteyen rehberlik danışmanlarına çok dilli araçlar sunar ve gerekli bilgilere erişim sağlar.

Türkiye Ulusal Europass Merkezi, Ankara’da Mesleki Yeterlilik Kurumu bünyesinde hizmet vermektedir.  Avrupa’da eğitim görmek, Avrupa’da çalışmak,  beceri ve yeterliliklerin tanınması, yaygın ve serbest öğrenimin doğrulanması, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) konularında bilgi almak isteyenler öncelikle çevrimiçi ücretsiz hizmet alabilirler. Avrupa’da Öğrenim Görmek isteyen kolay kurs arama, özelleştirilmiş kurs önerileri, CV’nizi, kapak mektubunuzu ve başvurularınızı hazırlama, öğrenim görme, staj yapma ve gönüllülük konularında makalelere ulaşmak mümkündür. Europass, Avrupa’nın dört bir yanında, profile ve ilgi alanlarına uyan iş önerileri, CV’nizi, kapak mektubu ve iş başvuruları hazırlayarak,  yeni bir iş mi arayanlara, doğru işi bulmada, kariyerinizi planlama ve yurt dışında çalışmaya yardımcı olabilir.(3)

Meslek sahiplerinin kendilerini mesleki açıdan ispat edebilmelerini, dünya çapında kabul edilebilirliklerinin olması ve tüketicilerin de güvenle hizmet almalarına imkan sağlayan belgelendirme konusu her geçen gün önem kazanmaktadır.

Niyeti yurtdışına giderek eğitim görmek, çalışmak ve yaşamak olmasa da kariyer hedefleri olanların bu platformlardan yararlanarak kendilerini geleceğe hazırlamak adına neler yapabileceklerini öğrenmelerine katkı sağlayacaktır. Sizin kendinizi bildiğiniz kadar değil karşınızdakilerin sizi tanıdığı kadar değerli olacaksınız. Sizi, sizin anlatmanız değil özgeçmişinizin anlatması daha inandırıcı ve kabul edilebilir olacaktır.

  • https://www.myk.gov.tr/index.php/tr/kurumsal/misyon-vizyon
  • https://europa.eu/europass/tr
  • https://europass.gov.tr/
Facebook Yorumları

Erol DEMİR 1967 yılında Gölcük’te doğdu. Piyale Paşa İlkokulu, Gölcük İmam Hatip Ortaokulu, Gölcük Endüstri Meslek Lisesi, Anadolu Üniversitesi Bilecik Meslek Yüksekokulu Elektronik programını ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yöneticiliği alanında yüksek lisansı “Eğitim Yöneticilerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri” konusunda tezini tamamlamıştır. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesinde işletme alanında doktora öğrencisidir. 1990 yılında Türkkablo fabrikasında kalite kontrol teknisyeni olarak çalıştı. Öğretmenlik hayatına 1991 yılında Hakkari’de başladı. 1994 yılında Gölcük Mesleki Eğitim Merkezi’ne elektronik öğretmeni olarak atandı. 1995 yılında müdür yardımcısı oldu. 2000 şubat ayında Gölcük Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü oldu. 2003 yılında Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak çalışmaya başladı. Aralık–2007 ile Haziran-2016 arası İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube müdürü olarak çalıştı. Temmuz – 2016 Bakırköy İlçe MEM, Temmuz-2022 İstanbul İl MEM, Ekim-2023 Küçükçekmece İlçe MEM Şube Müdürü olarak görevine devam etmektedir. Evli ve 3 çocuk sahibidir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
pexels-andrea-piacquadio-859264

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.