1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Özel Okul Özel Eziyet Olmasın

Özel Okul Özel Eziyet Olmasın
1

El bebek gül bebek büyüttüğün, üzerine titrediğin yavrun okul çağına gelmiştir ve ona uygun özel okul seçmek için araştırmalara başlanır.

Okullar gezilir, fiyatlar alınır. Her okulda bir ‘’ Satış Personeli ‘’ sizi karşılar ve ballandıra ballandıra okulu size anlatır. Yapmak için eğitildiği ve hayatını idame ettirdiği mesleğini hakkını vererek icra eder. Takdire şayan olanların arasından frekansı en iyi yakalayan kişi, seni de artık ikna etmiş demektir.

‘’ Yavrum için canım feda ‘’ seslerinin içinde yankılanmasıyla belki de parmak hesaplarıyla nerelerden kısabilirim derdine düşersin.

Sonuç olarak hayallerini, söylediklerine inandığın ve okulu sana ‘’ Doğru Yerdesiniz ‘’ hissiyatını verdirecek şekilde anlatan kişinin işaret ettiği istikamette sırtında taşımaya başlarsın.

Daha dönem başlamadan musluk açılır ve işverenin banka hesabına yatırdığı maaş ödemesi daha farkına bile varmadan ‘’ Havale ‘’ şeklinde başka bir hesaba gönderilir. Tek istediğin; yavrunun parlak bir geleceğe sahip olmasıdır.

Dönem başlar ve öğretmenlerle tanışırsın. Daha 1 ay geçmeden önce yönetim değişir. Ardından yeni yönetim yeni öğretmenler getirir. Anlayışla karşılayıp öğretmenlere alışmaya çalışırken bu sefer yeni masraflar çıkar karşına. Göğsünü siper edip onu da ekarte edersin ancak bu sefer okulun maddi kaygılar içerisinde nasıl bir psikolojiye sahip olduğunu önemsemeden okula aldığı başka çocukların, yavruna şiddet uyguladığını şans eseri yavrundan öğrenirsin.

Bir hışımla okula hesap sormaya giderken, ‘’Durumdan haberleri kesin yoktur. Durumu araştırıp, öğrenciyi okuldan kesin uzaklaştırırlar. ‘’ beklentisi içerisinde okulun kapısından içeri girersin.

Okulun her kademesinin durumdan haberdar olduğunu ama kötü izlenim vermemek için ‘’ Kol kırılır yen içinde kalır ‘’ mantığıyla olanların üzerinin kapatılmaya çalışıldığını farkedersin. Daha neye uğradığını anlamamışken ‘’ İsterseniz okuldan kayıt silebilirsiniz ‘’ cümlesi ile bir kaos içinde bulursun kendini.

Verdiği sözü tutmadığını söylemek için kayıt sırasında en eski dostun gibi davranan ‘’ Satış Personeli ‘’ nin bile değiştiğini öğrenir ve ‘’ Nasıl bir şeyin içine düştüm!! ‘’ diye düşünmeye başlarsın.

Neyse deyip dilekçeni yazarsın ama bu seferde okul kendini maddi zarara uğrattığını idda ederek senden 2 yıllık parayı isterler. Bunun hukuksuz olduğunu söylesen bile sana sözleşmeyi okumadan imzalatmışlardır bile…

Bu hikaye böyle uzar gider.

Gerisini tahmin etmek çok zor değil.

‘’Her okul da böyle mi canım? ‘’ dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız her okul tabi ki böyle değil ama böyle bir okula denk gelmemek için çok dikkatli olmak gerekir.

Dikkatli olmazsanız harcanan paranız değil, yavrunuzun ‘’ Geleceği ‘’ olabilir…

 Ahmet ANIL

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (1)

  1. Çok güzel ifade edilmiş.

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.