1. Anasayfa
  2. Dil Eğitimi

İngilizce Dersinde Dil Bilgisini Anlatmak İçin Kullanılan Etkinlikler

Dil Bilgisi elbette bir dilin büyük bir bölümünü oluştururken aynı kural İngilizce içinde geçerlidir.

İngilizce Dersinde Dil Bilgisini Anlatmak İçin Kullanılan Etkinlikler
0

Dil Bilgisi elbette bir dilin büyük bir bölümünü oluştururken aynı kural İngilizce içinde geçerlidir. Dil bilgisi yapılarında özellikle de fiil zamanları iletişim ve sosyalleşme alanında zaman ibaresi ve unsuru ekleme gücü yer almaktadır ki bu da çok önemli bir konudur.

Dil bilgisini konularında öğrenmeyi eğlenceli hale getirmenin pek çok farklı yolu vardır ve ayrıca İngilizce dilinde 12 farklı fiil zamanının kullanımını alıştırmanın ve alıştırma yapmanın birçok etkin yolu bulunmaktadır.

1 | Eğitim Her Yerde

Peki derste dil bilgisi kurallarını anlatırken sınıf iklimi açısından yapacağımız etkinlikler şöyle sıralanabilir;

  1. Tüm zamanların genel bakışını tanıtmak için ön hazırlık mahiyetinde genellemeler yapılmalıdır. İngilizcede ki tüm farklı fiil zamanlarını ve dil bilgisi yapılarını öğrenmeye başlamanın en etkin yolu dersi sınıfta anlattıktan sonra kendi öğretmeninden veya başak bir öğretmenden bir video ile başlanılması farklı bir renk katacaktır. Biraz uzun ama aynı zamanda sürükleyici olacak videolar kurgu, kişileştirme ve benzetme yoluyla hikayelendirmeler yapılabilir. Öğrencileri İngilizcede ki 12 fiil zamanının hepsi için bir genel bilgiye sahip olur ve öğrenme sürecinde pek çok mükemmel örnek cümleyi de etkin olarak sağlayacaktır.
  2. Görsel ve zengin materyal kullanılarak görsel yardımcılar zaman çizelgesi ve şema çizilmesiyle önemli destekte bulunmaktadır. Okulumuzdaki öğrencilerimizin farklı dil bilgisi ve fiil zamanlarının kip olarak anlaşılmasını sağlamak adına güçlü ve etkin bir görsel yardıma sahip olmamıza yardımcı olmaktadır. Aşağıda yer alan örnek bir çizelge ve tablo; öğrencilere dil bilgisi yapılarının fiil üzerinden her bir zamanlamasını görselleştirmenin bir kapısını açmaktadır. Aynı zamanda sınıfımızda bir köşede bulunması öğrencilerin bu kullanımı doğru yaptığının farkındalığı açısından da sınıf iklimine apayrı bir etkisi olacaktır.

2 | Eğitim Her Yerde

Kaynak: (Ramble, 2021)

3. Öğrencileri harekete geçirme ve fiziksel aktiviteler yapmak son derece dersi tamamlamak açısından önem arz etmektedir.

3 | Eğitim Her Yerde

Dil bilgisi kapsamında her fiil kipiyle, dersi tüm öğrencilerimize gerçekten istenilen hedefe getirmek için bir oyun ve senaryo olarak bir dramatik versiyon yapılabilmektedir. Burada sözel olmayan oyunculuk, tutarlı ve doğru İngilizce kullanımına giden önemli bir bağdır.

4. Grup olarak anlatmak, konuşmak ve okumak – masal ve hikaye anlatımı yapmakta dil bilgisi açısından özellikle de her dersin 10 dakikası bu tür etkinlikler ile değerlendirilebilir. Oyun ve senaryo hazırlanırken odaklanılması gereken birkaç fiil zamanı seçilmelidir. Anlatı zamanları bu etkinlikler için çocuğum gelişimi açısından en önemli faaliyetlerden biridir. Bir cümleyle başladıktan sonra ardından hikayeye ilk cümlenizden devam etmesi için bir öğrenci seçilerek tüm öğrencilerin bir cümle ekleyene kadar hikaye devam etmektedir.

4 | Eğitim Her Yerde

5. Dil Bilgisi kapsamında özellikle de Simple Present ve Simple Past yapılarıyla detaylı alıştırmalar yapmak gerekmektedir. Bu çevrimiçi etkinlik, öğrencilerin şimdiki zaman kipini ve geçmiş zaman kipini uygulamalarına çok fayda sağlayacaktır. Belirlenen her soru için doğru yanıtı verir ve bu dil bilgisi eklerini sağlamlaştırmaya ve gerçekten kalıcı hale getirmeye yardımcı olabilecek yararlı ipuçlarını ortaya koymaktadır.

5 | Eğitim Her Yerde

Kaynak: (Ramble, 2021)

6. Modal fiiller için genel bakış çok önemlidir. Öğrencilerinizin modal fiillerle ilgili tüm temel bilgileri bildiğinden emin olmalıyız. Dil bilgisi yapısında haber kipleri, normal fiil zamanları gibi geleneksel bir zaman çizelgesini takip etmeyen eylemleri ifade etmenin anahtarıdır.

6 | Eğitim Her Yerde

7. Bir harita ve oyun çizelgesi hazırlayarak düzensiz filler için etkin bir materyal hazırlanabilir. Detay vermek gerekirse; slayt kullanarak ve materyalinizin yönergelerini dikkate alarak: Düzensiz fiilleri gözden geçirmenin mükemmel ve eğlenceli bir yol olacağı bilinmektedir. En iyi yanı, zaten sizin için kurulmuş ve hazırlanmış olmasıdır; Başlamak için play tuşuna basarak eğitimde dijitalleşmeyi de etkin kılmış olacaksınız.

8. Düzensiz fiillerle tartışma soruları gruplar arasında yapılabilir. Öğrencilerimizin düzensiz fiillerle konuşmasını sağlayacak mükemmel bir tartışma soruları listesi hazırlanabilir. Bazı ortak temalar olsa bile konular geniş kapsamlı ve ilgi çekicide olabilmektedir. Etkin bir sınıf aktivitesi olarak tavsiye ederim. Ayrıca küçük gruplarda daha fazla işlev gördüğü de uygulamalarla ortaya çıkmıştır. Bu, herkesi sınıf tartışmasına dahil etmenin ve her öğrencinin düzensiz fiilleri alıştırmasını sağlamanın eğlenceli yolu olarak tercih edilebilmektedir.

7 | Eğitim Her Yerde

Kaynak: (Ramble, 2021)

Not: Gruplamalar kelimeler üzerinden de yapılabilir ve öğrencilere görev dağılımı gerçekleştirilebilir.

9. Çocuklara dil bilgisinde fiil ve zamanları olarak resimli sözlük yapmaları ve kelime defter hazırlamaları son derece sınıf içi etkinlikler için önde gelen faaliyetlerdir. Öğrencilerin İngilizce fiil zamanlarını ve biçimlerini öğrenmelerine ve üzerinde çalışma yapmalarına yardımcı olmak için eylem fiillerinin resimli sözlüğünü öğrencilerle birlikte tasarlayabilir ve bir yıl boyunca kullanabilirsiniz. Bunları her biri bir fiil içeren kağıt parçalarına ayırabilir ve ardından bu fiilleri canlandırmak veya çizmek gibi birkaç etkinlik yapılması da öğrencileri fiziksel ve ruhsal olarak hareketliliğe itecektir.

8 | Eğitim Her Yerde

10. Farklı olarak çevrimiçi etkileşimli oyunları, tüm farklı fiil zamanlarını oluşturma alıştırması yapmanın etkin bir yoludur. Elbette her derste değil de belirli haftalarda organize edilebilmektedir. Oyuncuya zaman sıkıntısı ve eğlenceli görseller sunar, bu nedenle her yaştan İngilizce öğrenen kişi için çok ilgi çekicidir. Bu oyunların teması genelde zamanlar için hızlandırma oyunu olarak adlandırılmaktadır.

9 | Eğitim Her Yerde

11. Şimdiki zaman konusu için çevrimiçi çalışma sayfaları öğrenciler ile birlikte hazırlanabilir. Bu çalışma sayfası fiillerin tüm biçimlerini kapsar, böylece öğrenciler şimdiki zamanların her biri için olumlu, olumsuz ve soru biçimlerine odaklanabilmektedirler.

12. Doğru ve yanlış zaman cümleleri somut materyal olarak okul koridorlarında veya sınıfımızda sergileyebiliriz. Bu materyal çocukların düzenleme becerilerini geliştirmeleri ve konu üzerinde gerçek ustalık göstermeleri için etkin bir yol olarak tercih edilmektedir. Doğru ve yanlışı tanımlayabildiklerinde, kavramı gerçekten anladıklarını gösterirken aynı zamanda düzeltilmiş versiyonla kendi hatalarını yan yana görmek faydalı olmaktadır.

10 | Eğitim Her Yerde

13. Mükemmel zamanlar döndürücü oyunu ve materyal uygulaması geliştirilebilir. Bu basit, basılabilir topaç oyunuyla, öğrencilerin diğerlerinin yanı sıra mükemmel zamanları alıştırmasını okul ortamında sağlayabilirsiniz. Oyun uygulaması için yapılması gereken çarkı döndürmek ve hangi fiil gerginliğine denk geldiğini görmek olacaktır. Daha sonra öğrencilerden o fiili ve karşılık gelen zamanı içeren bir cümle oluşturmasını hem yazmasını hem de söylemesini isteyebilirsiniz.

11 | Eğitim Her Yerde

14. Ayrıntılı görsellerle filleri açıklamakta somut materyaller aracılığıyla etkin bir öğrenme işlevi sağlamaktadır. Dizi oluşturulan resimler aracılığıyla öğrencilerin fiil kelime dağarcığını belirlemelerine ve bu fiilleri çeşitli zaman ve biçimlerde kullanma alıştırmalarına yardımcı olmaktadır. Öğrenciler dil becerilerinde ilerledikçe, her eylemin farklı biçimlerini de yapmalarını sağlayabileceğiz.

Sefa Sezer

İngilizce Öğretmeni / English Teacher

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.