Öğretmenin Gücü

Dünyanın dört bir yanındaki çocuklar, somut beceriler ve stratejiler ya da basit hayat dersleri öğrenirken öğretmenlerinden etkilenirler. Her seviyeden öğrenciyi etkilemelerini ve onlara başarılı bireyler olabilecekleri bilincini aşılamalarını sağlayan öğretmenin gücüdür. Okulda yetkilendirilen öğrenciler, gerçekten zorlu bir şeyi başarabileceklerinin farkına varırlar. Bir çocuğun hayatına dokunmak, çığı başlatabilecek tek bir kar tanesidir. Öğretmenlerin etkisininin kat edebileceği mesafe veya sürenin sınırı yoktur.

Öğretmenler gücünü öğrencilerine  ilham vermek, öğrenmelerine ve hedeflerinize ulaşmalarına yardımcı olmak, yeteneklerini beslemek ve teşvik etmek, iyi bir insan olma kapasitelerini geliştirmek için kullanan ve öğrencilerine  inanan erdemli kişilerdir.

Öğretmenler, çocukların öğrenmesi yoluyla yaşamları değiştirme gücüne sahiptir. Öğretmenler , gelişime ihtiyaç duyan her çocuk için kaliteli eğitimin anahtarıdır . Bu anahtarın kilidinin açılmasını desteklemek öğretmenlerin statüsüne ve motivasyonuna odaklanmayı gerektirir.

Etkili bir öğretmenin gücünün gerçek değişim yaratmak olduğuna hiç şüphe yok! Öğretmenlerin, öğrencilerinin yaşamlarını olumlu yönde etkileme biçimlerinin kanıtları aracılığıyla dönüştürücü güçleri olduğunu biliyoruz.

  • Öğretmenler, bir çocuğun hayatını etkileme ve geleceğinin yolunu olumlu yönde yönlendirme gücüne sahiptir.
  • Öğretmenler benlik saygısı, kendine güven ve benlik değeri geliştirme gücüne sahiptir.
  • Öğretmenler, anlamlı ilişkilerin temelini atma, duyguları anlama ve zor durumları yönetme gücüne sahiptir.

Öğretmenlerin büyük bir gücü var! Her güçte olduğu gibi bu güçle birlikte büyük sorumlulukları da.Öğretimle gelen güce büyük sorumluluk eşlik eder. Öğretmenler güçlerini olumlu ya da olumsuz yönde kullanma becerisine sahiptir. Çoğu yetişkin, hangi öğretmenin en sevdiklerini ve öğretmenin onlara hangi dersi sevdirdiğini söyleyebilir.

  • Öğretmenlerin, olumlu rol modelleri olma, öğrencilerin kim olmak isteyebileceği konusunda parlak bir örnek olma sorumluluğu vardır.
  • Öğretmenler, öz kontrol, duygusal olgunluk, sabır ve zarafet gösterme sorumluluğuna sahiptir.
  • Öğretmenlerin, öğrencilerinin güvenebileceği biri olma, öğrencilere sabırla yanıt verme ve hem kendileri hem de başkaları için savunuculuk yapmalarına yardımcı olma sorumluluğu vardır.

Bir öğretmenin gücü, öğrenciler ve aileleri ile anlamlı ilişkiler kurmaktan öğrencilerinin ihtiyaçları ve çıkarlarının savunucusu olmaya kadar göz ardı edilemez. Bir eğitimci olarak gücümün, öğrencilerimin sesi, ihtiyaçları ve hakları için bir savunucu olmamı gerektirdiğini bilsem de, en büyük gücüm, öğrencilerimin kendileri için o ses olmalarını sağlamak. Bir özel eğitim öğretmeni olarak öğrencilerimin sınıfıma girdiklerinde her zaman kendi adlarına konuşamayacaklarının farkında olsamda, kendimi olumlu bir gelecek için sağlam bir temel oluşturmaya adadım. Ailelerinin, toplumsal hizmetlere ulaşma, en az kısıtlayıcı ve uygun yerleşimleri sağlama ve başarı için gereken gerekli desteğe erişme konusunda yardıma ihtiyacı var. Bu toplumun onlar için ve yanlarında savaşan birine ihtiyacı var. Güvenebilecekleri, öğretmenlere ihtiyaçları var.

Bir öğretmenin gücü, her güne öğrencilerle -en zor olanlarla bile- bağlantı kurmanın yeni bir gün olduğu inancıyla başlamaktır. Bunu yaparken öğrencilerinin yeteneklerinin farkına varmalarına yardımcı olur, daha fazlasını öğrenmeleri, daha fazlasını yapmaları ve daha fazlası olmaları için onlara ilham verirler. HİÇBİR ŞEYİN imkansız olmadığını anlamalarına ve gerçekten inanmalarına yardımcı olurlar.

Bu bir öğretmenin gücüdür.

 

Facebook Yorumları
Sertaç Hindistan hakkında 23 makale
Sertaç Hindistan 1975 yılında İzmit’te doğdu. Ellinci yıl İlkokulu, İzmit Ortaokulu, İzmit Lisesi Lisesi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü’nde Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisans öğrencisidir. Öğretmenlik hayatına 2002 yılında Ankara Yenimahalle Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulunda’ Özel Eğitim Öğretmeni olarak başladı. 2005 yılında Kanuni İş Okuluna Özel Eğitim Sınıf öğretmeni olarak atandı. Almanya, Danimarka da Özel eğitim Okulları ve İspanyada Kapsayıcı Eğitimle ilgili Erasmus Projelerinde görev aldı. 2008 yılından itibaren İzmit Nuh Çimento Özel Eğitim Meslek Okulunda görevine devam etmektedir Ayrıca SODİMER Öğretmen İcra Kurulu Üyeliği,Samsung Türkiye - Habitat işbirliğinde yürütülen Solve For Tomorrow projesinde Mentörlük, ÖRAV ve Öğretmen Ağı elçiliği, Yuvam Dünya ve Let Do İt Türkiye çevre gönüllülüğü ile ilgili görevleri de yürütmektedir.Evli ve 2 çocuk sahibidir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.